Образование

МЕДИУМСКИОТ КЛУБ „КИМ КО – ИНФО“ ОД КОЧАНИ НАГРАДЕНИ ЗА РЕПОРТАЖАТА „ЖЕЛБАТА ДА БИДЕМЕ НОВИНАРИ“

МЕДИУМСКИОТ КЛУБ „КИМ КО – ИНФО“ ОД КОЧАНИ НАГРАДЕНИ ЗА РЕПОРТАЖАТА „ЖЕЛБАТА ДА БИДЕМЕ НОВИНАРИ“

Членовите на „Ким Ко Инфо“ од Кочани предводени од Менторот Лилјана Јовановска, во текот на вчерашниот ден (Петок) во Културно информативниот центар – Скопјe ја примија пофалницата и наградата за репортажата „Желбата да бидеме новинари – инспирација за една репортажа „Се забавуваме, патуваме, истражуваме – низ очите на Ким Ко Инфо“, од распишаниот конкурс за…

ПОЛУМАТУРАНТИТЕ ОД КОЧАНИ И ОРИЗАРИ ГО ПРОСЛАВИЈА ЗАВРШУВАЊЕТО НА ОСНОВНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

ПОЛУМАТУРАНТИТЕ ОД КОЧАНИ И ОРИЗАРИ ГО ПРОСЛАВИЈА ЗАВРШУВАЊЕТО НА ОСНОВНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

Полуматурантите од 5 те основни училишта од Кочани заедно со своите наставници синоќа во ресторан „Але Дар“ го прославија завршувањето на основното образование. Организирано со своите класни раководители, полуматурантите прославија и во училиштата. ОУ „Крсте Петков Мисирков“ во Оризари за нив приреди забава во дворот на училиштето каде што пред своите најблиски продефилираа низ украсениот…

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ОД КОЧАНИ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК – 68 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ОД КОЧАНИ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК – 68 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

Во салата на Мултикултурниот центар, Основното музичко училиште „Ристо Јуруков“ со концерт го одбележа својот патронен празник – 68-годишнината од постоењето и 97. роденден на иницијаторот за основањето, професорот Јуруков. Пред многубројната публика настапија ученици од класите на сите професори. Според директорката Марија Лазарова, ова е завршница на успешна учебна година и завршница на уште…

ООУ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК

ООУ „СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК

По повод 24 мај – Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј, општински делегации, раководниот, наставниот кадар и првачиња од ООУ „Свети Кирил и Методиј“ положија свежо цвеќе на споменикот во училишниот двор. Одбележувањето на патрониот празник ќе продолжи со свеченост што ќе се одржи вечерва во холот на училиштето, на која ќе…

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ – УПИСИ ЗА УЧЕБНАТА 2024/2025 ГОДИНА – ПРВАЧИЊА, ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СВЕТОТ НА МУЗИКАТА

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ – УПИСИ ЗА УЧЕБНАТА 2024/2025 ГОДИНА – ПРВАЧИЊА, ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СВЕТОТ НА МУЗИКАТА

Од денес (20.05.2024 година) па се до 14.06.2024 година ќе траат уписите во ООМУ „Ристо Јуруков“ – Кочани за учебната 2024/2025 година. Прво одделение – деветгодишно образование Пијано и Виолина. Четврто одделение – шестгодишно образование, Хармоника, Флејта, Традициски инструменти и Гитара. Уписите се вршат во просториите на училиштето (во комплекс АСНОМ) секој работен ден од…

ОД 9. МАЈ ЗАПОЧНУВААТ УПИСИТЕ НА ПРВАЧИЊАТА

ОД 9. МАЈ ЗАПОЧНУВААТ УПИСИТЕ НА ПРВАЧИЊАТА

Децата кои до крајот на календарскава година ќе наполнат 6 години и деца родени до 31 јануари 2019 г., по претходно барање на родител и добиено мислење од педагог и психолог имаат право да се запишат во прво одделение. Уписите во основните училишта во Кочани започнуваат од 9 мај, а согласно Законот за основно образование,…

ОТКРИЕНА СПОМЕН БИСТА НА ПАТРОНОТ НА ОУ „НИКОЛА КАРЕВ“

ОТКРИЕНА СПОМЕН БИСТА НА ПАТРОНОТ НА ОУ „НИКОЛА КАРЕВ“

Со положување на свежо цвеќе пред споменикот на Никола Карев во „Паркот на Револуцијата“ во Кочани денес започна чествувањето на патронот на ОУ „Никола Карев“ – Кочани. Делегации од Локалната самоуправа, од училиштето „Никола Карев“, од Сојузот на борци од НОВ, од ВМРО ДПМЕ како и од ветераните од ОК ВМРО ДПМНЕ – Кочани положија…

СО СВЕЧЕНА ПРОГРАМА ОДБЕЛЕЖАН ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК НА ОУ „НИКОЛА КАРЕВ“

СО СВЕЧЕНА ПРОГРАМА ОДБЕЛЕЖАН ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК НА ОУ „НИКОЛА КАРЕВ“

Учениците од ОУ „Никола Карев“ прикажаа свечена програма по повод патрониот празник на училиштето и одбележувањето на 119 години од смртта на претседателот на Крушевската Република. На присутните гости им се обрати директорот Александар Андов, кој ги истакна остварените проекти. „И годинава нашето училиште бележи низа успеси реализирани со проекти како што е уредување на…

СОУ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК

СОУ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“ ГО ОДБЕЛЕЖА ПАТРОНИОТ ПРАЗНИК

Средното општинско училиште „Гошо Викентиев“ денеска го одбележа патрониот  празник. По повод 104-годишнината од раѓањето и 80-годишнината од смртта на Викентиев,   градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов и повеќе делегации положија свежо цвеќе пред бистата во училишниот двор.ж По повод празникот на кочанското техничкото училиште, присутните проследија кратка програма, а беа прогласени и најуспешните ученици….

РАБОТИЛНИЦА ЗА  КРЕИРАЊЕ БЕЗБЕДНИ УЧИЛИШНИ СРЕДИНИ, „БЕЗБЕДНИ УЧИЛИШТА – РАЗВИВАЊЕ НА ДОВЕРБА“

РАБОТИЛНИЦА ЗА КРЕИРАЊЕ БЕЗБЕДНИ УЧИЛИШНИ СРЕДИНИ, „БЕЗБЕДНИ УЧИЛИШТА – РАЗВИВАЊЕ НА ДОВЕРБА“

Во соработка со Општина Кочани, Здружението „Медиа плус“ од Штип ја спроведе работилницата „Безбедни училишта – развивање на доверба“, активност од проектот „Безбедноста е нашето мото“, поддржан од Амбасадата на САД. Работилницата ја водеа универзитетските професори Методи Хаџи Јанев од Воената академија „Михајло Апостолски“ и Олга Кошевалиска, деканка на Правниот факултет при Универзитетот „Гоце Делчев“…