Спорт

ПИНГПОНГАРИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА ЧЕКОР ДО ПЛЕЈ-ОФ НАТПРЕВАРУВАЊЕТО

ПИНГПОНГАРИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА ЧЕКОР ДО ПЛЕЈ-ОФ НАТПРЕВАРУВАЊЕТО

Во рамките на 13-тото коло од Првата Пингпонгарскалига, пингпонгарите на „Кочани“ убедливо ја совладаа екипата на „Крушево“ со 4:0. Победата добива на тежина ако се знае дека „Крушево“ им е еден од директните конкуренти  на кочанчани за плеј-оф натпреварите преку кои се обезбедува пласман во Супер пингпонгарската лига на Македонија. Убав успех на ветераните на…

„БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ГО ЗБРИША „ДИБРО ИГЛС“ ВО ПРВИОТ ЧЕТВРТФИНАЛЕН НАТПРЕВАР

„БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ГО ЗБРИША „ДИБРО ИГЛС“ ВО ПРВИОТ ЧЕТВРТФИНАЛЕН НАТПРЕВАР

Кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ од Кочани во една фуриозна игра го збришаа „Дибро Иглас“ од Дебар во првиот четврт финален натпревар во разигрувањето во Трета кошаркарска лига на Македонија. Кочанчани заслужено славеа 109:73 (23:18; 26:16; 34:20; 26:19) со што направија голем исчекор за пласманот меѓу четирите екипи во Македонија. Самиот резултат по четвртини кои…

СТРУМИЧКА РАПСОДИЈА НА СТАДИОНОТ „НИКОЛА МАНТОВ“

СТРУМИЧКА РАПСОДИЈА НА СТАДИОНОТ „НИКОЛА МАНТОВ“

Кога денес мошне добриот судија Никола Иванов од Велес означи крај на средбата „Осогово“ – „Беласица“ 0:5 (0:0) кочанската публика која е добар познавач на фудбалот со концерт од свирежи ги „награди“ играчите во „жолто-сини“ дресови, додека играчите на „Беласица“ со огромен аплауз ги испратија во соблекувалната. Самиот крај од натпреварот ја отсликува денешната слика…

АЈДЕ СИТЕ ВО САБОТА НА КОШАРКА – „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ПРЕД ВРАТИТЕ НА ПОЛУФИНАЛЕТО?

АЈДЕ СИТЕ ВО САБОТА НА КОШАРКА – „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ПРЕД ВРАТИТЕ НА ПОЛУФИНАЛЕТО?

Утре (Сабота) со почеток во 18:00 часот во салата „Сашо Лазарев – Чапо“ во Кочани, кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ го играат првиот од серијата 1/4 финални натпревари во Третата кошаркарска лига на Македонија. „Баскет Дино Деликатес“ за противник ќе ја има екипата на „Дибро Иглс“ од Дебар. Натпреварите од 1/4 финалето се играат на…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ДЕРБИТО НА КОЛОТО ВО КОЧАНИ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ДЕРБИТО НА КОЛОТО ВО КОЧАНИ

Сабота, 16:00 часот, термин за одигрување на натпреварите од 22. коло во Втора Фудбалска Лига – Исток. Дербито на колото се игра во Кочани каде домаќинот „Осогово“ ја дочекува екипата на „Беласица“ еден од кандидатите за највисок пласман. „Жетварите“ се пред голем предизвик бидејќи ќе играат против одбраната на екипа која веќе осум кола нема…

М-18 КОШАРКАРСКА ЛИГА, ПРВА ПОБЕДА ВО ДОИГРУВАЊЕТО ЗА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“

М-18 КОШАРКАРСКА ЛИГА, ПРВА ПОБЕДА ВО ДОИГРУВАЊЕТО ЗА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“

Прва победа за кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ во доигрувањето во М-18 кошаркарската лига. Во второто коло кочанските кошаркари ја совладаа екипата на „Гостивар“ со резултат 90:84 (27:20; 20:19; 20:26; 23:19). И двете екипи одиграа интересен и крајно возбудлив натпревар што го покажува и резултатот по четвртини. Играчите се бореа за секоја топка а беа…

СТРУШКИ СУДИИ ОСВЕН ВО ФУДБАЛОТ „РАСТУРААТ“ И ВО КОШАРКАТА

СТРУШКИ СУДИИ ОСВЕН ВО ФУДБАЛОТ „РАСТУРААТ“ И ВО КОШАРКАТА

Уште не стивнале обвинувањата за струшките судии кои со досудениот па поништениот пенал ја осакатија екипата на ГФК „Тиквеш“ на натпреварот против „Шкупи“ што се одигра во Скопје во рамките на Првата Фудбалска Лига, кога се појавија нови обвинувања за друга судиска двојка од Струга која очигледно не знае да суди ама знае да „растура“…

ПЕТ МЕДАЛИ ЗА ЏУДИСТИТЕ НА „ГЛАДИЈАТОР“ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ЗА МЛАДИ ПИОНЕРИ И СЕНИОРИ

ПЕТ МЕДАЛИ ЗА ЏУДИСТИТЕ НА „ГЛАДИЈАТОР“ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ЗА МЛАДИ ПИОНЕРИ И СЕНИОРИ

Во организација на Џудо Федерацијата на Македонија во Струга се одржа Државното првенство за млади пионери и сениори. Во конкуренција на повеќе од 200 џудисти, Џудо Клубот „Гладијатор“ од Кочани партиципираше со 11 натпреварувачи кои освоија 2 златни и 3 бронзени медали. Андреа Стојанова и Милан Станоев се закитија со златни медали, додека бронзата се…

ПИНГПОНГАРИТЕ СО ПОЛОВИЧЕН УСПЕХ ГО ЗАВРШИЈА ВИКЕНДОТ

ПИНГПОНГАРИТЕ СО ПОЛОВИЧЕН УСПЕХ ГО ЗАВРШИЈА ВИКЕНДОТ

Се одиграа натпреварите од н11 и 12 коло во Прва пингпонгарска лига за мажи. Пингпонгарите на „Кочани“ имаа половичен успех, по една победа и пораз. Најпрвин во 11 коло кочанските пингопнгари го совладаа „Кратово“ со 4:3, за да веќе во наредното коло загубат од „Крива Паланка“ со 2:4. Комплетни резултати од 11 коло: Кратово –…

ОДИГРАНО ВТОРОТО КОЛО ОД ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

ОДИГРАНО ВТОРОТО КОЛО ОД ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

Се одиграа натпреварите од второто коло од Трета Фудбалска Лига – Исток. Екипата на „Овче Поле“ продолжува да „гази“. Ако во првото коло како гости си поиграа со екипата на „Карбинци“ денес иста судбина ги снајде и играчите на „Чешиново“. Светиниколчани како гости со нова петка во мрежата на домаќинот и со три бода во…