Спорт

„ДЕТОНИТ ЈУНИОР“ СЛАВЕШЕ ВО ПЕХЧЕВО И ЈА ЗАКОМЛИЦИРА ТАБЕЛАТА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕДИНСТВЕНАТА ВТОРА ЛИГА

„ДЕТОНИТ ЈУНИОР“ СЛАВЕШЕ ВО ПЕХЧЕВО И ЈА ЗАКОМЛИЦИРА ТАБЕЛАТА ЗА ВЛЕЗ ВО ЕДИНСТВЕНАТА ВТОРА ЛИГА

Се одиграа натпреварите од 22 коло во Втора Фудбалска Лига – Исток, во кое фаворитите во главно ја оправдаа својата улога. Сите три првопласирани екипи славеа како домаќини и продолжува „мртвата трка“ за првите две места на табелата. Мало изненадување е нерешениот резултат во Гевгелија како и заслужената победа на „Детонит јуниор“ во Пехчево. Токму…

ДВЕ БРОНЗИ ЗА КОЧАНСКИТЕ КАРАТИСТИ ОД ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО

ДВЕ БРОНЗИ ЗА КОЧАНСКИТЕ КАРАТИСТИ ОД ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО

Во салата „Младост“ во Гостивар, во организација на Карате Федерацијата на Македонија се одржа годинешното Државно првенство за деца, кадети, јуниори и У-21. Двата кочански клуба на првенството се појавија со вкупно пет каратисти, двајца од „Партизан“ и тројца од „Кочани“ кои вкупно освоија два бронзени медала. „Партизан“ настапи со двајца каратисти. Филип Стојанов во…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПОЧНУВА РАЗВРСКАТА ЗА ПРВОТО И ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ТРИ МЕСТА

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПОЧНУВА РАЗВРСКАТА ЗА ПРВОТО И ЗА ПОСЛЕДНИТЕ ТРИ МЕСТА

За утре Сабота закажани се натпреварите од 22 коло во Втора Фудбалска Лига – Исток. Главните претенденти за највисок пласман се домаќини, додека две од екипите кои грчевит ќе се борат за место кое обезбедува директен влез во единствената втора лига, гостуваат. Последните два порази го вратија „Осогово“ во зоната каде до последното коло ќе…

БЛАГОЈЧО КОЦЕВ НА ЗЕЛЕНИОТ ТЕРЕН ДУРИ ВО НАРЕДНОТО ПРВЕНСТВО

БЛАГОЈЧО КОЦЕВ НА ЗЕЛЕНИОТ ТЕРЕН ДУРИ ВО НАРЕДНОТО ПРВЕНСТВО

За одбранбениот играч на „Слога 1934“ од Виница а во минатите првенства и на „Осогово“ од Кочани Благојчо Коцев годинешното првенство е завршено. Коцев повреда заработи во првото пролетно коло против екипата на „Пехчево“ и од тогаш е надвор од зелениот терен. Лекарите според првите направени снимки се сомневаа дека е повреден менискусот и му…

КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ВО ПОЛУФИНАЛЕТО

КОШАРКАРИТЕ НА „БАСКЕТ ДИНО ДЕЛИКАТЕС“ ВО ПОЛУФИНАЛЕТО

Кошаркарите на „Баскет Дино Деликатес“ се пласираа во полуфиналето во Трета Кошаркарска Лига откако и во вториот натпревар беа подобри од „Дибро Иглс“. Кочанчани денес и во Дебар ја совладаа симпатичната екипа на „Дибро Иглс“ 86:74 (12:18; 23:21; 17:14; 34:21). Домаќините добро го започнаа натпреварот и по првата четвртина имаа водство од шест поени разлика,…

КРАЈ НА СЕЗОНАТА ЗА АЛЕКСАНДАР МИТРЕСКИ

КРАЈ НА СЕЗОНАТА ЗА АЛЕКСАНДАР МИТРЕСКИ

Заврши годинешното фудбалско првенство за левиот бек на „Осогово“ Александар Митрески. Играчот со големо срце веќе неколку натпревари се жалеше на болка во препоните, но знаејќи дека и е потребен на екипата секогаш ги стиснуваше забите и истрчуваше на теренот. Дознаваме дека болките пред а и по натпреварот со „Беласица“ биле неподносливи па Митрески по…

„ОВЧЕ ПОЛЕ“ УБЕДЛИВ ВО ПРВИТЕ ТРИ КОЛА

„ОВЧЕ ПОЛЕ“ УБЕДЛИВ ВО ПРВИТЕ ТРИ КОЛА

Се одиграа натпреварите од Трета Фудбалска Лига – Исток. Екипата на „Овче Поле“ со третата последователна победа е осамена на врвот на табелата со максимален број на освоени бодови. „Чешиново 2015“ се заплетка во мрежата на „рибарите“ во Дојран, додека во Карбинци во 8’ беше поставен конечниот резултат. Резултати од 3. коло: „Овче Поле“ –…

ПРЕКРАСНА АТМОСЕФРА НАПРАВИЈА НАВИВАЧКИТЕ ГРУПИ „СЕЈМЕНИ“ И „АЈДУЦИ“

ПРЕКРАСНА АТМОСЕФРА НАПРАВИЈА НАВИВАЧКИТЕ ГРУПИ „СЕЈМЕНИ“ И „АЈДУЦИ“

Фудбалскиот натпревар „Осогово“ – „Беласица“ 0:5 (0:0) освен по добрата и ефикасна игра на гостите од Струмица ќе се памти и по одличната атмосфера на трибините што ја создадоа навивачките групи „Сејмени“ и „Ајдуци“. Иако бројноста на навивачите не беше на очекувано ниво сепак и тие што беа сместени на двете спротивни трибини со своето…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, И СЕ Е МОЖНО

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, И СЕ Е МОЖНО

Последните случувања во МАК фудбалот уште еднаш покажаа дека ниту имаме здрава Фудбалска федерација со поставени вистински луѓе на вистински позиции, ниту пак во блиска иднина сето тоа ќе се промени. Успесите на репрезентацијата се нешто друго, нешто посебно, бидејќи нејзините бои ги бранат професионални играчи кои лебот чесно си го заработуваат во странските клубови….

ЏК „ГЛАДИЈАТОР“ НА МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО СОФИЈА

ЏК „ГЛАДИЈАТОР“ НА МЕЃУНАРОДЕН ТУРНИР ВО СОФИЈА

Денес во Софија се одржа меѓународен натпревар во традиционално Џудо каде членовите на ЏК „Гладијатор“ од Кочани настапија со 3 натпреварувачи и се закитија со три места и тоа: Христијан Павлов 1 место, Дамјан Крстов 2 место, Ненад Максимов 3 место. Исто така Дамјан Крстов беше прогласен за најдобар техничар на турнирот. Покрај овој настан…