КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ШИРЕЊЕ НА РАСИСТИЧКИ И КСЕНОФОБИЧЕН МАТЕРИЈАЛ ПО ПАТ НА КОМПЈУТЕРСКИ СИСТЕМ

декември 22, 2022
1 минути

ОВР Кочани до Основното јавно обвинителство Кочани, ќе поднесе кривична пријава против С.А.(41) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“ казниво по член 394 – г од Кривичниот законик.
Според пријавеното, во текот на 2022 година, на социјалната мрежа фејсбук таа објавувала содржини со кои повикувала на омраза.Со лицето бил извршен службен разговор во полициска станица.

Извор: Соопштенија  од  МВР