КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА „ТЕШКА КРАЖБА НА ДРЗОК НАЧИН“

јануари 11, 2023
0 минути

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани при СВР Штип, до Основното јавно обвинителство Кочани, поднесе кривична пријава против Г.Х.(60) од Република Косово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „тешка кражба на дрзок начин“, „неовластено навлегување и оштетување на компјутерски систем“ и „употреба на исправа со невистинита содржина“. Пријавениот, на Градскиот пазар во Кочани одзел платежна картичка од едно лице, по што во неколку наврати подигнал пари од банкомат. Исто така, при легитимирање на полициски службеници приложил лична карта на друго лице.  Врз основа на судско решение, Г.Х. е осуден на условна казна и казна протерување на странец од земјата во траење од 10 години.

Соопштение на СВР Штип