МВР – 72 САНКЦИОНИРАНИ ВОЗАЧИ НА ТЕРИТОРИЈАТА НА КОЧАНИ, 13 БЕЗ ВОЗАЧКА

октомври 16, 2023
0 минути

Во текот на вчерашниот ден (15.10.2023) во периодот од 17.00 до 21.00 часот Секторот за сообраќајни работи при Одделот за униформирана полиција Биро за јавна безбедност и Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведоа акциска контрола на територијата на Кочани, за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.
При контролата санкционирани се 72 возачи, од кои 13 за возење без возачка дозвола, 11 за возење под дејство на алкохол, шест за измината важност на сообраќајната дозвола, двајца возачи биле без лекарско уверение при вршење на јавен превоз. Изречени се девет мерки за непрописно вградени фолии (затемнети стакла), три санкции за возење мотоцикл без заштитна кацига, пет мерки за возач почетник… На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.
Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

Соопштение на  МВР

КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ