Ознака: даф

ЗАВРШИ 61. ИЗДАНИЕ НА ДАФ – ГРАН ПРИ НАГРАДАТА „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ЗА ПРЕТСТАВАТА „МОМЧЕТО СО ПРУГАСТИ ПИЖАМИ“

ЗАВРШИ 61. ИЗДАНИЕ НА ДАФ – ГРАН ПРИ НАГРАДАТА „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ЗА ПРЕТСТАВАТА „МОМЧЕТО СО ПРУГАСТИ ПИЖАМИ“

Жири комисијата на 61 издание на Драмскиот амаматерски фестивал едногласно одлучи да ги додели следниве награди: 1) Награда во категоријата за претстава за деца и младинци добива претставата “Валентајн, не благодарам” во изведба на Прва проба од Скопје. – Првите чекори во театарот се најважни, токму затоа оваа награда се доделува на студиото за актерска…

ВО НУЦК „БЕЛИ МУГРИ“ ВО КОЧАНИ ВЕЧЕРВА БЕШЕ ОТВОРЕНО  61 ИЗДАНИЕ НА ДАФ

ВО НУЦК „БЕЛИ МУГРИ“ ВО КОЧАНИ ВЕЧЕРВА БЕШЕ ОТВОРЕНО 61 ИЗДАНИЕ НА ДАФ

Со претставата „Вечера за глупаци“ во изведба на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ од Велес, вечерва во Кочани и официјално започна 61 издание на ДАФ (Драмски Аматерски Фестивал). Фестивалот го отвори и за неговото значење за културниот живот во Кочани и во Македонија свое обраќање имаше Градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов, а поздравно…

ДАФ, 61. ИЗДАНИЕ ОД 20-26 МАЈ, ГОДИНАВА ИЗОСТАНА СОРАБОТКАТА МЕЃУ ОРГАНИЗАТОРОТ И МЕДИУМИТЕ

ДАФ, 61. ИЗДАНИЕ ОД 20-26 МАЈ, ГОДИНАВА ИЗОСТАНА СОРАБОТКАТА МЕЃУ ОРГАНИЗАТОРОТ И МЕДИУМИТЕ

По речиси десет месеци пауза конечно на веб страната на ДАФ (Драмски Аматерски Фестивал) – Кочани беа ажурирани нови содржини, на 5 Март бил објавен повикот за 61 издание на ДАФ, а на 10 Мај  објавена е годинешната Програма на 61. издание на ДАФ кое ќе се одржи од 20 – 26 Мај оваа година….

ГРАН ПРИ НАГРАДАТА „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ЗА ПРЕТСТАВАТА „ТУНЕЛ“ ВО ИЗВЕДБА НА ТЕАТРСКА ГРУПА „ГОДО“ ОД  КОЧАНИ

ГРАН ПРИ НАГРАДАТА „ВАСИЛ ЌОРТОШЕВ“ ЗА ПРЕТСТАВАТА „ТУНЕЛ“ ВО ИЗВЕДБА НА ТЕАТРСКА ГРУПА „ГОДО“ ОД КОЧАНИ

Со доделувањето на  наградите и признанијата вечерва во Кочани и официјално беше спуштена завесата на 60-тото издание на ДАФ.   Највисокото признание на годинашниот ДАФ, „Гран-при“ наградата Васил Ќортошев годинава и беше доделана на претставата „Тунел“ во изведба на театарската група „Годо“ од Кочани, во режија на Кристина Атанасова Арсова која воедно ја понесе и…

ВЕЧЕРВА И ОФИЦИЈАЛНО ЗАПОЧНА 60. ИЗДАНИЕ НА ДРАМСКИОТ АМАТЕРСКИ ФЕСТИВАЛ

ВЕЧЕРВА И ОФИЦИЈАЛНО ЗАПОЧНА 60. ИЗДАНИЕ НА ДРАМСКИОТ АМАТЕРСКИ ФЕСТИВАЛ

Со театарската претстава „Синиот портокал“ во изведба на театарот од Велес „Јордан Х.К. Џинот“ вечерва во салата на НУЦК „Бели Мугри“ во Кочани и официјално започна 60 издание на ДАФ (Драмски Аматерски Фестивал). Во пресрет на претставата беше свеченото отворање на фестивалот на кое свое обраќање имаше Кристина Атанасова Арсова – директор на годинешниот фестивал…

ИГОР ЏАМБАЗОВ ЈА ПРЕЗЕНТИРАШЕ ПРОГРАМАТА НА 60. ИЗДАНИЕ НА ДАФ

ИГОР ЏАМБАЗОВ ЈА ПРЕЗЕНТИРАШЕ ПРОГРАМАТА НА 60. ИЗДАНИЕ НА ДАФ

Со одржаната прес конференција во Фоаје на НУЦК „Бели Мугри“ во Кочани, денес и официјално започна чествувањето на 60-тото издание на ДАФ (Драмски Аматерски Фестивал) кој заедно со „Охридско лето“ и „Златното славејче“ е еден од трите фестивали кои шест децении постои на овие простори. За самиот фестивал свое обраќање имаше Кристина Атанасова Арсова, а…

ВО ПРЕСРЕТ НА 60. ИЗДАНИЕ НА ДАФ (ДРАМСКИ АМАТЕРСКИ ФЕСТИВАЛ)

ВО ПРЕСРЕТ НА 60. ИЗДАНИЕ НА ДАФ (ДРАМСКИ АМАТЕРСКИ ФЕСТИВАЛ)

Од 22-27 Мај годинава Кочани ќе биде домаќин на 60. издание на ДАФ (Драмски Аматерски Фестивал).  За 60-тото издание беа пријавени 16 театарски претстави како од Македонија, така и од Србија, Хрватска и Турција а годинешниот селектор на фестивалот Игор Џамбазов  ги одбра десетте кои ќе бидат во натпреварувачкиот дел и две во ревијалниот. Во…

ИНФО ЗА 59. ИЗДАНИЕ НА ДАФ

ИНФО ЗА 59. ИЗДАНИЕ НА ДАФ

Фестивалската управа на Драмски аматерски фестивал на Македонија, на 9 март го објави повикот за пријавување на претстави за учество на овогодинешното 59. издание на фестивалот. Би сакале да упатиме мало потсетување до сите заинтересирани дека последниот датум за пријавување е 20 април 2022 година. ДАФ

ПРОМЕНА ВО РАКОВОДНАТА СТРУКТУРА НА ДАФ

ПРОМЕНА ВО РАКОВОДНАТА СТРУКТУРА НА ДАФ

Поради преголеми обврски околу моменталниот ангажман што досегашниот извршниот директор на ДАФ, Дарко Спасов, го има во матичната куќа НУ „Театар Комедија“ како в.д. Директор, а за непречено и квалитетно организирање на фестивалот, тој се повлекува од функцијата а со одлука на собранието за нов извршен директор се назначува КристинаАтанасова Арсова. Во телефонскиот разговор  Спасов,…