Ознака: пониква

УЧЕНИЦИ ОД КРИЖЕВЦИ НА ЗИМОВАЊЕ НА „ПОНИКВА“

УЧЕНИЦИ ОД КРИЖЕВЦИ НА ЗИМОВАЊЕ НА „ПОНИКВА“

Осуммина ученички од основно образование од Крижевци, Република Хрватска зимскиот распуст го поминуваат на Спортско-рекреативниот центар Пониква, на Осоговските Планини. Ученичките денеска учествуваа на работилница организирана во ОУ „Малина Попиванова“, каде имаа можност да изработуваат креативни изработки, а воедно остварија средба и со градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов, на кого можеа да му ги…

ПОНИКВА ДЕНЕС

ПОНИКВА ДЕНЕС

Убава разгледница стигна  денес од Пониква. По долго време снежна покривка како што личи во овој период од годината. Дрвјата украсени како новогодишни елки, а патеките на ски лифтовите со доволно снег, да се подготват и да се стават во употреба на љубителите на зимските спортови. Кој рече дека Пониква не е лична?

УЧЕНИЦИ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО МАКЕДОНИЈА ОРГАНИЗИРАНО НА ПОНИКВА, НО НЕ И УЧЕНИЦИТЕ ОД КОЧАНИ

УЧЕНИЦИ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА ВО МАКЕДОНИЈА ОРГАНИЗИРАНО НА ПОНИКВА, НО НЕ И УЧЕНИЦИТЕ ОД КОЧАНИ

Како што ни пишува наш читател денес голем број на ученици од основните одделенија од повеќе градови на Македонија ја посетиле Пониква  која е покриена со дебела снежна покривка и на која дишењето на чистиот воздух е здравје и вистинскиот лек  за дечињата. „Денес е сабота а на Пониква има дебела снежна покривка но има…

СООБРАЌАЕН ХАОС НА ПАТОТ КОН „ПОНИКВА“

СООБРАЌАЕН ХАОС НА ПАТОТ КОН „ПОНИКВА“

Како што ни јавуваат наши читатели денес на „Пониква“ вриело како во кошница. Сончевото време и снегот кој го има на Пониква беа вистински предизвик голем број љубители на природата не само од Кочани туку и од други градови во државата да заминат на оваа туристичка дестинација. Но сепак многумина биле разочарана од „старата болест“…

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ НА ОСОГОВСКИТЕ ПЛАНИНИ

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ НА ОСОГОВСКИТЕ ПЛАНИНИ

Од утринава Осоговските планини се под снежна бела покривка. Како што не информираат дебелината моментно на снежната покривка изнесува околу 3 сантиметри, но тој и понатака паѓа па се очекува во текот на денот да се зголеми за двапати или трипати. Инаку снегот почнал да врне вчера во  вечерните часови, но имало краток период на…

НАМЕСТО СО СНЕГ, „ПОНИКВА“ ПОКРИЕНА СО СМЕТ

НАМЕСТО СО СНЕГ, „ПОНИКВА“ ПОКРИЕНА СО СМЕТ

Љубители на природата кои денес решиле денот да го поминат на „Пониква“ се разочарале од она што било прва слика при доаѓањето на т.н. „планинска убавица“. Наместо со снег, „Пониква“ е покриена со смет. Расфрланиот смет како што пишуваат им бодел во очите на денешните посетители, се разочарале и се покајале што денешниот убав сончев…

„ПОНИКВА“ ПОТОНАТА ВО МРАК, А СЕКОЈ СОПСТВЕНИК НА ОБЈЕКТ МЕСЕЧНО ПЛАЌА НАДОМЕСТ ЗА УЛИЧНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

„ПОНИКВА“ ПОТОНАТА ВО МРАК, А СЕКОЈ СОПСТВЕНИК НА ОБЈЕКТ МЕСЕЧНО ПЛАЌА НАДОМЕСТ ЗА УЛИЧНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

За да се успее во реализацијата на идејата Пониква да стане туристичка атракција треба да се вклучат сите релевантни структури во општината, нешто што на сите им е познато. За жал иако со години се прават обиди и поединци инвестираат во „Пониква“ за да истата стане туристичка атракција, како што моментно стојат работите тоа ќе…

СЕКОЈ ВИКЕНД Е ИСТО, САМО ДЕНЕС МАНИЛАТА ЈА НЕМАШЕ

СЕКОЈ ВИКЕНД Е ИСТО, САМО ДЕНЕС МАНИЛАТА ЈА НЕМАШЕ

„Како портал сакам да вас да ве информирам а вие да ги информирате читателите дека старата песна пак се пее. На пат кон Пониква  речиси секој викенд истата глетка како од лани. На еден од свиоците заштитната ограда на патот ја нема, испарила некаде за да тој што има подолу некаква си куќарка несметано си…

ПОРАДИ НАТПРЕВАР ВО АВТОМОБИЛИЗАМ ЗА  ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ ПАТОТ КОН ПОНИКВА ЌЕ БИДЕ ЗАТВОРЕН

ПОРАДИ НАТПРЕВАР ВО АВТОМОБИЛИЗАМ ЗА ВРЕМЕ НА ВИКЕНДОТ ПАТОТ КОН ПОНИКВА ЌЕ БИДЕ ЗАТВОРЕН

За време на викендот (Сабота и Недела) патниот правец кон Пониква од крстосницата кај селото Бели ќе биде затворен, Причината е поради повторното одржување на Меѓународен натпревар во автомобилизам на ридски патеки кој е дел од календарот на ФИА-ЦЕЗ. И во двата дена полицијата ќе го затвора овој патен правец од 10:00 часот за да…

КЛИК-КЛАК ИГРАТА СО ЗАШТИТНАТА ОГРАДА КОН ПОНИКВА ПРОДОЛЖУВА

КЛИК-КЛАК ИГРАТА СО ЗАШТИТНАТА ОГРАДА КОН ПОНИКВА ПРОДОЛЖУВА

Клик-клак играта со заштитната ограда кон Пониква продолжува. Како што ни јавуваат дене е втората епизода од оваа култна серија. Имено посетителите на Пониква денес непријатно биле изненадени кога на патот кон Пониква повторно виделе дека заштитната ограда е извадена. Ова е втор пат во тековниот месец некој тоа да го има направено а како…

 • 1
 • 2