туризам

ОДРЖАНА ПАНЕЛ ДИСКУСИЈА ЗА ПЛАНИНСКО СПАСУВАЊЕ

ОДРЖАНА ПАНЕЛ ДИСКУСИЈА ЗА ПЛАНИНСКО СПАСУВАЊЕ

Во текот на вчерашниот ден (Четврток) во Струмица се одржа Панел Дискусија ,,Предизвици и современи трендови за планинско спасување” организирана од страна на центарит за развиј на Југоисточниот плански регион во партнерство со Алпинистичкиот клуб „Скала“ кој е член на Сојузот за планинско спасување“ Главната цел на Панел дискусијата беше запознаванјето со значењето на системите…

ВО ПЕТОК НОЌНО СКИЈАЊЕ НА ПОНИКВА

ВО ПЕТОК НОЌНО СКИЈАЊЕ НА ПОНИКВА

Во Петок (10 февруари) во периодот од 17:00 до 20:00 часот на Патеката на „Ски-лифт 1“ ќе има ноќно скијање. Патеката е подготвена да ги прими сите љубители на зимските спортови. Инаку дознаваме дека се прават напори да се оспособи и патеката на „Ски-лифт 3“ која поради технички проблеми не е спремна да ги прими…

ДОБРОВОЛНИТЕ ПЛАНИНСКИ СПАСИТЕЛНИ СЛУЖБИ ОД КОЧАНИ И ЌУСТЕНДИЛ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА

ДОБРОВОЛНИТЕ ПЛАНИНСКИ СПАСИТЕЛНИ СЛУЖБИ ОД КОЧАНИ И ЌУСТЕНДИЛ ПОТПИШАА МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА

И додека политичарите мудруваат и создаваат тензична атмосфера помеѓу народите од Република Македонија и Република Бугарија денес во Општинскиот Информативен Центар на Пониква беше потпишан меморандум за соработка токму од Планинските спасителни служби „Осогово“ од Кочани (Р. Македонија) и од Ќустендил (Р. Бугарија). Со потпишувањето на овој Меморандум и двете спасителни служби се обврзаа за…

ПОНИКВА ДЕНЕС

ПОНИКВА ДЕНЕС

Убава разгледница стигна  денес од Пониква. По долго време снежна покривка како што личи во овој период од годината. Дрвјата украсени како новогодишни елки, а патеките на ски лифтовите со доволно снег, да се подготват и да се стават во употреба на љубителите на зимските спортови. Кој рече дека Пониква не е лична?

ДПСС „ОСОГОВО“ СО ДЕЖУРСТВА НА „ПОНИКВА“

ДПСС „ОСОГОВО“ СО ДЕЖУРСТВА НА „ПОНИКВА“

ДПСС (Доброволна планинска спасителна служба) „Осогово“ од Кочани како што дознаваме за време на викендите е на терен, односно дежурна е 24 часа на „Пониква“ се со цел да им помогне на сите оние кои од нејзе ќе побараат помош. 24-часовното време со дежурства е во саботите и неделите, додека во останатите денови од Понеделник…

СООБРАЌАЕН ХАОС НА ПАТОТ КОН „ПОНИКВА“

СООБРАЌАЕН ХАОС НА ПАТОТ КОН „ПОНИКВА“

Како што ни јавуваат наши читатели денес на „Пониква“ вриело како во кошница. Сончевото време и снегот кој го има на Пониква беа вистински предизвик голем број љубители на природата не само од Кочани туку и од други градови во државата да заминат на оваа туристичка дестинација. Но сепак многумина биле разочарана од „старата болест“…

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ НА ОСОГОВСКИТЕ ПЛАНИНИ

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ НА ОСОГОВСКИТЕ ПЛАНИНИ

Од утринава Осоговските планини се под снежна бела покривка. Како што не информираат дебелината моментно на снежната покривка изнесува околу 3 сантиметри, но тој и понатака паѓа па се очекува во текот на денот да се зголеми за двапати или трипати. Инаку снегот почнал да врне вчера во  вечерните часови, но имало краток период на…

„ПОНИКВА“ ПОТОНАТА ВО МРАК, А СЕКОЈ СОПСТВЕНИК НА ОБЈЕКТ МЕСЕЧНО ПЛАЌА НАДОМЕСТ ЗА УЛИЧНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

„ПОНИКВА“ ПОТОНАТА ВО МРАК, А СЕКОЈ СОПСТВЕНИК НА ОБЈЕКТ МЕСЕЧНО ПЛАЌА НАДОМЕСТ ЗА УЛИЧНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

За да се успее во реализацијата на идејата Пониква да стане туристичка атракција треба да се вклучат сите релевантни структури во општината, нешто што на сите им е познато. За жал иако со години се прават обиди и поединци инвестираат во „Пониква“ за да истата стане туристичка атракција, како што моментно стојат работите тоа ќе…

ВО ОХРИД ОДРЖАН ПРВИОТ НАЦИОНАЛЕН КОНГРЕС ЗА ПЛАНИНСКО СПАСУВАЊЕ

ВО ОХРИД ОДРЖАН ПРВИОТ НАЦИОНАЛЕН КОНГРЕС ЗА ПЛАНИНСКО СПАСУВАЊЕ

Изминативе два дена, во Охрид се одржа првиот Национален конгрес за планинско спасување, на кој учествуваа претставници од 14 организации, редовни членови и кандидати за членство во Националниот Сојуз за Планинско Спасување. На средбата беа споделени најновите искуства од последниот конгрес на меѓународната комисија за алпско спасување ICAR, кој се одржа во октомври годинава, во…

ДПСС „ОСОГОВО“ ПОТПИША МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА СО УШТЕ СО ЧЕТИРИ ОПШТИНИ

ДПСС „ОСОГОВО“ ПОТПИША МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА СО УШТЕ СО ЧЕТИРИ ОПШТИНИ

ДПСС „Осогово“ (Доброволна планинска спасителска служба) во текот на изминатите денови потпиша меморандум за соработка со уште четири општини (Кочани, Македонска Каменица, Чешиново-Облешево и крива Паланка). По тој повод од ДПСС испратија соопштение кое ви го пренесуваме во целост: „Почитувани пријатели, Ни преставува особена чест и задоволство да ве информираме дека на ден 23.11.2022 година,…

 • 1
 • 2