ТИМОТ НА „РОБО МОСКИТОС“ УЧЕСТВУВА НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ПРВАТА ЛОГО-ЛИГА ВО САД

јуни 7, 2024
1 минути

По одличните резултати на Македонското првенство, тимот „Робо Москитос“ настапува на Светско првенство во Првата лего-лига (FLL) што се одржува во Масачусетс, САД.

Македонската екипа составена од десет ученика од Кочани, Виница и од Словенија, двајца ментори и неколку волонтери, е дел од 108-те екипи од целиот свет што претставува рекорден број учесници на ова првенство.

По свеченото отворање на првенството, од утре почнуваат натпреварите. За нашиот град ова е трет настап на Светското првенство во Првата лего-лига.

КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ