Последни вести

И ДЕНЕС СЕ ГАСНЕШЕ ДЕПОНИЈАТА

Во текот на вчерашниот ден по допис испратен од страна на љубители на природата објавивме дека депонијата и понатака и чади и гори и дека никој за тоа не реагира, за да потоа со свое соопштение се јави и в.д. директорот на КЈП „Водовод“ – Кочани Иван Иванов кој беше категоричен дека и во текот…

ЗАВРШИ ДОГОВОРОТ ЗА ПОЗАЈМИЦА НА ЕРИОН ШУКУ

По една полусезона помината во „Слога 1934“, напаѓачот Ерион Шуку се врати во „Шкупи“. Имено Шкупи и „Слога 1934“ – Виница имаа договор за позајмица на една полусезона, па откако тој договор заврши напаѓачот на виничкиот второлигаш Шуку, кој остави мошне добар впечаток во есенскиот дел од сезоната се врати во својот матичен клуб. С….

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ДВЕ МЛАДИ МОМЧИЊА ПОВРЕДЕНИ

Вечерва после 21:00 часот на улицата „Кеј на Револуцијата“ во Кочани во близина на ДК „Бели Мугри“ се случи сообраќајна несреќа во која две млади момчиња се повредени. Според очевидци возилото марка „БМВ“ со кочански регистарски таблички во кое биле двете млади момчиња се движел од мостот кај „Шопинг центарот“ во правец кон „Паркот на…

АХВ: ПОТВРДЕН ПРВ СЛУЧАЈ НА АФРИКАНСАКА СВИНСКА ЧУМА ВО МАКЕДОНИЈА

По откривањето на првиот случај на присуство на болеста Африканска свинска чума во две одгледувалишта во селото  Драмче (Делчевско) каде се угинати 14 свињи. Директорот на АХВ Николче Бабовски донесе решение со кое нареди преземање на контролни и заштитни мерки за контрола и сузбивање на болеста, а за појавата на болеста официјално ги извести и…

ИВАН ИВАНОВ – В.Д. ДИРЕКТОР НА КЈП „ВОДОВОД“: НАЈОДГОВОРНО ТВРДАМ ДЕКА ДЕПОНИЈАТА И ДНЕС СЕ ГАСНЕШЕ

По објавеното писмо од група рекреативци, љубители на природата кое беше објавено на нашиот портал денес а по повод чадот и миризбата што се шири од депонијата, реагираше в.д.  директорот на КЈП „Водовод“ – Кочани Иван Иванов: „Најодговорно тврдам дека во текот на денешниот ден фирмата специјализирана за пожари од ваков вид, заедно со противпожарната…

РЕАКЦИЈА ОД ГРУПА РЕКРЕАТИВЦИ, ЉУБИТЕЛИ НА ПРИРОДАТА

Група рекреативци ни испратија еден краток допис и неколку фотографии направени од околните ридови, се со цел подетално да ни ги опишат проблемите со кои се судруваат а со единствена причина, депонијата која никако да престане да испушта чад и непријатен ирис. „Почитувани пријатели, денес ние љубителите на природата намерно се поделивме во неколку групи…

ОБНОВУВАЊЕТО НА ФАСАДАТА НА НЕКОГАШНИОТ КОМИТЕТ ВЛЕЗЕ ВО ЧЕТВРТИОТ МЕСЕЦ

Во месец Октомври започна обновувањето на фасадата на зградата на некогашниот „Комитет“ во Кочани. Четврти месец се прави ама како што стојат работите никако да се направи. Поставените скелиња од западната и јужната страна го попречуваат слободното движење на пешаците па истите мора да го заобиколуваат паркинг просторот за да поминат. Глетката е непријатна бидејќи…

ХРИСТИЈАН МИТРЕВСКИ СЕ СЕЛИ ОД ВТОРА ЛИГА – ИСТОК ВО ВТОРА ЛИГА – ЗАПАД

Еден од подобрите играчи на Виничкиот второлигаш  во есенскиот дел од првенството во Втора Фудбалска Лига – Исток Христијан Митревски од денес не е повеќе член на „Слога 1934“. Како што не информираат од хитот на есенскиот дел од сезоната Митревски побарал да си замине а од „Слога 1934“ не сакале да му прават проблеми…

СООБРАЌАЈКА ВО КОЧАНИ, ЕДЕН СО ТЕШКИ ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДИ А ДРУГИОТ СО ТЕЛЕСНИ ПОВРЕДДИ

На 06.01.2021 во 12.35 часотво Полициската станица Кочани било пријавено дека на крстосницата од ул.„Димитар Влахов“, ул.„Бел Камен“ и ул.„Крижевска“ во Кочани се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило „бмв“ со бугарски национални ознаки, управувано од М.Д.(39) од с.Чешиново и патничко моторно возило „застава 750“ со штипски регистарски ознаки, управувано од Ј.Г.(77) од Кочани….

ДЕПОНИЈАТА НИКАКО ДА ИЗГАСНЕ

Кочани денес, 06.01.2022 година, 14:10 часот фотографирано од м.в. „Припор“, глетката ни малку за уживање и релаксација. Главната депонија никако да престане да чади и да испушта непријатен мирис кој може да се осети дури и на спротивниот дел од самата депонија. Преди два дена во групата „За здрав в живот во Кочани“ имаше објава…