Последни вести

И ОРГАНИЗАТОРИТЕ И ПУБЛИКАТА ЗАДОВОЛНИ ОД ХУМАНИТАРНИОТ КОНЦЕРТ НА ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“

Синоќа во салата на „Мултикултурниот Центар“ во Кочани учениците и наставничкиот кадар на ООМУ „Ристо Јуруков“ успешно го реализираа најавениот хуманитарен концерт под мотото „Мај, месецот на младите и музиката“. Концертот е организиран во соработка со Ротари Клуб „Кочани-Виница“ а собраните средства ќе бидат наменети за опремување на просторија, односно музичко студио во самото училиште….

СО ИЗМАМА И ЗЕЛЕ 251.400 ДЕНАРИ

На 20.05.2024 во ОВР Кочани, 75 – годишна жена од Кочани пријавила дека била измамена од едно лице. Според пријавеното, лицето ѝ се јавило на телефон и ја довело во заблуда дека нејзиниот внук предизвикал сообраќајна несреќа во Германија и згазил лице – мигрант, а доколку сака да му помогне, треба да даде 60.000 евра….

ОТВОРЕНА ИЗЛОЖБА НА СОВРЕМЕН МАКЕДОНСКИ ФИЛИГРАНСКИ НАКИТ

Денес во „Фоаје 1“ во НУЦК „Бели Мугри“ во Кочани беше отворена изложба на современ македонски филигрански накит од авторката Марија Милошевска од Скопје која по професија е етнолог.   Поставувањето на изложбата како Проект е дел од годинешната програма на НУЦК „Бели Мугри“ – Кочани и истата е целосно покриена од Министерството за култура…

ВО НУЦК „БЕЛИ МУГРИ“ ВО КОЧАНИ ВЕЧЕРВА БЕШЕ ОТВОРЕНО 61 ИЗДАНИЕ НА ДАФ

Со претставата „Вечера за глупаци“ во изведба на Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ од Велес, вечерва во Кочани и официјално започна 61 издание на ДАФ (Драмски Аматерски Фестивал). Фестивалот го отвори и за неговото значење за културниот живот во Кочани и во Македонија свое обраќање имаше Градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов, а поздравно…

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ – ХУМАНИТАРЕН КОНЦЕРТ

Ве покануваме на Хуманитарен Концерт  “Мај Месецот на Младите и Музиката” Вторник 21.05.2024г, 19:00 часот, МКЦ Кочани. Влез 200ден. Да помогнеме да се соберат средства за доопремување на Основното Музичко Училиште Ристо Јуруков од Кочани. Приклучете се на овој хуманитарен настан организиран од Ротари Клуб Кочани-Виница како дел од проектот Направи разлика, имплементиран од Фондацијата…

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ – УПИСИ ЗА УЧЕБНАТА 2024/2025 ГОДИНА – ПРВАЧИЊА, ДОБРЕДОЈДОВТЕ ВО СВЕТОТ НА МУЗИКАТА

Од денес (20.05.2024 година) па се до 14.06.2024 година ќе траат уписите во ООМУ „Ристо Јуруков“ – Кочани за учебната 2024/2025 година. Прво одделение – деветгодишно образование Пијано и Виолина. Четврто одделение – шестгодишно образование, Хармоника, Флејта, Традициски инструменти и Гитара. Уписите се вршат во просториите на училиштето (во комплекс АСНОМ) секој работен ден од…

АПЕЛ ЗА ПОМОШ

Семејство од Битола бара доброволци што ќе даруваат крв 0 позитив. Се работи за бебенце кое моментно е сместено во Систина. Контакт: 076-891-038 П.С. Крвта е обезбедена. Родителите се заблагодаруваат на сите што им се јавиле, понудиле и што дарувале крв. КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ

ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА ПОЖАРНИКАРИТЕ

Во присуство на гости и пензионирани пожарникари, Територијалната противпожарна едница – Кочани го одбележа 20 Мај, Денот на пожарникарите во Македонија. Единицата ја поздрави градоначалникот Љупчо Папазов, кој го истакна задоволството што Кочани има пожарникарски состав што умее професионално да одговори на задачите и да се справи со предизвиците. На церемонијата Градоначалникот Љупчо Папазов ги…

ОТВОРЕНА ЛИКОВНАТА ИЗЛОЖБА „СВЕТОТ НА ПЧЕЛАТА“

Со отворање на ликовна изложба „Светот на пчелата“ која од денес е поставена на западната тераса во НУЦК „Бели Мугри“ во Кочани, Пчеларското Здружение „Матица“ од Кочани го одбележа „Меѓународниот ден на пчелата“. Настанот го посетија градоначалникот Љупчо Папазов и секретарот на Општина Кочани Драган Ананиев и истиот имаше за цел да се укаже значењето…

ПО ПОБЕДАТА НАД „ПЕЛИСТЕР“ ВО ПОСЛЕДНОТО КОЛО, „ОСОГОВО“ ГО СОЧУВА ВТОРОЛИГАШКИОТ СТАТУС

На радост на многубројните навивачи на „Осогово“ а за жал на некои поединци или помали групи кои постојано црно гледаа кон Кочанскиот второлигаш, „Осогово“ и следното првенство ќе игра во Втоа Фудбалска Лига. Со една машка а преди се ефикасна игра „Осогово“ денес во последното коло од ова првенство ја совладаа мошне добрата екипа на…