Последни вести

АНЃЕЛА СОКОЛОВА НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА РОТАРИ КЛУБ КОЧАНИ-ВИНИЦА

На 16.06.2024 година во прекрасниот амбиент на летната тераса на Хотел „Слив“,Ротари Клуб Кочани-Виница го одржа последниот состанок во Ротаријанска 2023-2024 година , кој се одвиваше во фамилијарна атмосфера со присуство на членови на семејствата. Состанокот започна со презентација на претседателот Зафир наков  за активностите, настаните и реализираните проекти за ротаријанска 2023-2024 год. Потоа претседателот…

И ПО ДЕСЕТ ГОДИНИ УШТЕ НЕ СЕ НАПЛАТУВА ПАРКИРАЊЕ НА ГРАДСКИОТ ПЛОШТАД

Пред десет години на 19-тата седница на Советот на Општина Кочани (30.05.2014 година) меѓу пакетот мерки кои беа донесени да ги плаќаат граѓаните на Општина Кочани со 11 гласови  ЗА  беше донесена и одлуката од 01.Јули.2014 година граѓаните да плаќаат за паркирањето на своите возила. Одлуката беше донесена паркирање да се наплатува за возилата кои…

ВО СРЕДА, ПРОТЕСТ ПРОТИВ ЕНОРМНОТО ЗАГАДУВАЊЕ ОД ДЕПОНИЈАТА ШТО ГОРИ

Градската депонија кај село Бели со месеци гори, Кочанчани дишаат екстремно загаден воздух збогатен со канцерогени честички. Ова претставува голема опасност по здравјето на сите што живеат во Кочанската котлина и пошироко. Ги повикуваме сите засегнати граѓани да ни се придружат во битката за чист воздух, за чиста и здрава животна околина, за нашите деца…

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЉУПЧО ПАПАЗОВ ГО ЧЕСТИТА КУРБАН БАЈРАМ

По повод верскиот празник Курбан бајрам, градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов  упати честитка до граѓаните со исламска вероисповед, посакувајќи им духовен мир и радост. – Големиот верски празник Курбан бајрам нека биде мотив да ги избираме толеранцијата, солидарноста, меѓусебното разбирање и почитување и со нив да градиме поубава иднина за нашата општина и за…

КЈП „ВОДОВОД“: ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА САНАЦИЈА НА НАСТАНАТ ПОЖАР НА ГРАДСКАТА ДЕПОНИЈА

Ја известуваме јавноста дека вчера (петок) околу 17:30 часот е настанат пожар на градската депонија, односно запалена е поголема количина на автомобилски гуми и пластика на горната површина од депонијата веднаш до гаражата за механизација. Просторот кој беше зафатен од пожарот е исполнет со секаков вид гуми за возила и веќе соберени пластични шишиња, а…

СЕ ЧЕКААТ ЛИ ПОГОЛЕМИ ГОРЕШТИНИ ЗА ДА ПРОРАБОТИ ФОНТАНАТА?

Посетителите на кафулињата во Градскиот Трговски Центар од кои општината „дебело“ профитира со право реагираат по овие летни горештини. Прашуваат дали надлежните чекаат температури околу 50˚ па да ја пуштат во употреба фонтаната, несомнено еден од најскапите проекти (доколку навистина тоа е проект) кој ја чинеше Општина Кочани. Дека фонтаната е во очајна состојба по…

МЕДИУМСКИОТ КЛУБ „КИМ КО – ИНФО“ ОД КОЧАНИ НАГРАДЕНИ ЗА РЕПОРТАЖАТА „ЖЕЛБАТА ДА БИДЕМЕ НОВИНАРИ“

Членовите на „Ким Ко Инфо“ од Кочани предводени од Менторот Лилјана Јовановска, во текот на вчерашниот ден (Петок) во Културно информативниот центар – Скопјe ја примија пофалницата и наградата за репортажата „Желбата да бидеме новинари – инспирација за една репортажа „Се забавуваме, патуваме, истражуваме – низ очите на Ким Ко Инфо“, од распишаниот конкурс за…

ПОТПИШАН ДОГОВОР ЗА ИЗВЕДБА НА НОВОПРОЕКТИРАНА УЛИЦА НА ПОНИКВА

Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов го потпиша договорот за изведба на новопроектирана улица со должина од 340 м, во СРЦ „Пониква“. Потпишувањето на договорот е по спроведена јавна набавка од Центарот за развој на Источниот Плански Регион, а за изведувач е избран „Дикор ЦД“ од Струмица. Реализацијата е со средства за  планските региони обезбедени…

ОДБЕЛЕЖАН СВЕТСКИОТ ДЕН НА КРВОДАРИТЕЛСТВОТО

По повод 14 Јуни, Светски ден на крводарителството, Општинската организација на Црвен крст Кочани, на мини свеченост во Мултикултурниот центар во Кочани додели признанија и крводарителски значки на повеќекратни крводарители од Кочани и Кочанско. На свеченоста беа доделени признанија на крводарители за 5, 10, 25, 50, 75 и 100 пати дарувана крв. Признанието за 100…

ПОЛУМАТУРАНТИТЕ ОД КОЧАНИ И ОРИЗАРИ ГО ПРОСЛАВИЈА ЗАВРШУВАЊЕТО НА ОСНОВНОТО ОБРАЗОВАНИЕ

Полуматурантите од 5 те основни училишта од Кочани заедно со своите наставници синоќа во ресторан „Але Дар“ го прославија завршувањето на основното образование. Организирано со своите класни раководители, полуматурантите прославија и во училиштата. ОУ „Крсте Петков Мисирков“ во Оризари за нив приреди забава во дворот на училиштето каде што пред своите најблиски продефилираа низ украсениот…