All Posts By Славчо Ивановски

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ПОРАДИ ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ОПШТА ОПАСНОСТ

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Виница поднесе кривична пријава  против О.А.(42) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност”. На 26.09.2021 на Градски пазар во Виница, пријавениот предизвикал пожар во патничко возило „Опел Астра“, сопственост Ф.А. од Кочани. ИЗВОР: Дневни билтени од МВР

ДЕЦА ОД ГРАДИНКИТЕ ДА ГО ПРАВЕА, ПОДОБРО ЌЕ ИЗГЛЕДАШЕ

Проектот „Регулација на коритото на дел од „Кочанска река“ кој води низводно од последниот мост на реката па се до м.в. „Бавчалук“ требаше да даде еден нов многу поубав изглед на овој потег од градот. За жал денес местото изгледа повеќе тажно, отколку убаво. По неколку месеци од завршувањето на проектот сите недостатоци излегоа на…

РАСПРЕДЕЛЕНА НОВА ПРОТИВПОЖАРНА ОПРЕМА НА ТППЕ – КОЧАНИ

Денеска во просториите на општинската зграда се одржа работен состанок меѓу градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов со директорот Беким Максути и претставници од Дирекцијата за заштита и спасување. На работната средба, врз основа на склучениот договор меѓу Дирекцијата за заштита и спасување и Општина Кочани, беше извршено распределување на набавената противпожарна опрема на Територијалната…

СООПШТЕНИЕ ЗА ЗАПИШУВАЊЕ НА УЧЕНИЦИ ВО ПРВО ОДДЕЛЕНИЕ ВО УЧЕБНАТА 2022/2023 ГОДИНА

Почитувани родители, Согласно законот за Основно образование во прво одделение се запишуваат деца родени во 2016 година кои до крајот на календарската година ќе наполнат 6 години и деца родени до 31.01.2017 година по претходно барање на родител и добиено мислење од педагог и психолог. Основното училиште ги опфаќа учениците од својот реон утврден од…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПОБЕДИ НА ФАВОРИТИТЕ

Се одиграа натпреварите од 4 коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. Фаворитите прокнижија по три бода. Екипите на „Овче Поле“ и „Дојранско Езеро“ се без ниту еден изгубен бод и за тоа кој ќе биде прв по првиот дел од натпреварите ќе одлучи нивниот меѓусебен дуел следното коло во Свети Николе. Резултати од 4…

ПРВО МЕСТО ЗА ЛАЗАР ЗАХАРИЕВ НА ОТВОРЕНОТО ПРВЕНСТВО НА СРБИЈА

Златниот медал се најде на градите на нашиот сограѓанин Лазар Захариев кој денес на Отвореното првенство на Република Србија во bench pres што се одржа во Књажевац го освои првото место. Захариев првото место го освои во категоријата М1 до 120 килограми откако подигна 195.килограми. Честитки за Лазар Захариев С. Ивановски

ЗАКАЖАНА „ГАЛА ВЕЧЕР“ ВО ОРГАНИЗАЦИЈА НА ДОБРОВОЛНО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО – КОЧАНИ

Под мотото „Вие ни требате на нас, барем делумно заеднички да го „изгасите“ пожарот за обезбедување на основните алатки за нашето функционирање“, ДПД (Доброволното Противпожарно Друштво) од Кочани организира „Гала вечер“. Целта за организирање на ваква вечер е запознавање на бизнис секторот и сограѓаните за почетоците од формирањето на ДПД, потребите од него, како и…

ФИЛИП СТОЈАНОВ СИ ИЗБОРИ МЕСТО ЗА НАСТАП НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

Филип Стојанов член на Карате Клубот „Партизан“ од Кочани се избори за учество на Европското првенство како член  на Карате Репрезентацијата на Македонија. Во текот на вчерашниот ден на Државното првенство за деца, кадети јуниори и У-21 што се одржа во Гостивар Стојанов во категоријата до 63 килограми го освои третото место, и се избори…

ТРИ МЕДАЛИ З А ЏУДИСТИТЕ НА „ГЛАДИЈАТОР“

Во организација на Џудо Федерацијата на Македонија во Кавадарци се одржа годинешното „Државно првенство за кадети и кадетки“ ЏК „Гладијатор“ од Кочани на првенството партиципираше со пет натпреварувачи кои во конкуренција на 80 натпреварувачи освоија три медали од кои една сребрена и две бронзени. Станислав Грпов го освои сребрениот медал додека бронзените ги освоија Стефанија…

„БОРЕЦ“ ОД ВЕЛЕС МАЛ ЗАЛАК ЗА ПИНГПОНГАРИТЕ НА „КОЧАНИ“

Пингпонгарите на Кочани продолжуваат со победите. На две кола до крајот на првенството во Прва пингпонгарска лига тие ја совладаа екипата на „Борец“ од Велес со 4:1. Кочанчани се чини дека во вистински момент влегоа во форма па со нетрпение ги очекуваме последните две кола кои можат на екипата од „градот на оризот“ да донесат…