All Posts By Славчо Ивановски

СТОЛЕ ТОШЕВ ИМЕНУВАН ЗА В.Д. СЕКРЕТАР ПРИ ОФС КОЧАНИ

Непосредно по Новогодишните празници а во пресрет на зимскиот преоден рок за фудбалери, Столе Тошев беше именуван за в.д. секретар при ОФС Кочани. Тошев и е познат на фудбалската јавност не само во Кочани туку и пошироко. Долги години ја делеше фудбалската правда на зелениот терен било како главен судија или како помошник, а од…

ШТО ВЕТУВАШЕ А ШТО СРАБОТИ ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ОПШТИНА ЗРНОВЦИ БОРЧО КОЦЕВ?

Почитувани, Она по што ќе бидат запаметени првите 100 дена од изборот на Борчо Коцев за градоначалник на Општина Зрновци се лажните ветувања. Освен партиските вработувања главна карактеристика во првите 100дена на градоначалникот се и лажните ветувања. Ниту еден проект од неговата програма не е започнат, а ниту има навидум реализација. Мостот “Синиша Стоилов” уште…

СООПШТЕНИЕ ОД МВР ЗА АКЦИЈАТА ВО КОЧАНИ

Полициски службеници на Министерството за внатрешни работи, заедно со припадници на Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд и Управата за јавни приходи, во текот на ноќта (13.02.) извршија засилена акциска контрола во угостителски објекти на подрачјето на Кочани по однос на прекршувања на законските одредби од повеќе закони – Законот за заштита на населението…

ПО СИНОЌЕШНАТА АКЦИЈА НА МВР И УЈП, ТРИ ЛОКАЛИ ВО КОЧАНИ СЕ ЗАТВОРЕНИ

По синоќешната акција што беше спроведена од страна на МВР и УЈП во угостителски објекти во градот и во едно казино, епилогот е три угостителски објекти се затворени. Според она што го дознаваме во објектите биле затечени гости без сертификат, како пушат и не издавање на фискални сметки. Се очекува официјално соопштение по што ќе…

ОО СДСМ – КОЧАНИ: КОИ СЕ (НЕ) ОСТВАРУВАЊАТА ОД РАБОТЕЊЕТО НА ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА НА ЧЕЛО СО ПАПАЗОВ ВО ПРВИТЕ 100 ДЕНА?

Почитувани сограѓани, По првите 100 дена од стапувањето на функцијата градоначалник немаме никаква првична анализа со која би се презентирала работата на Љупчо Папазов на кочанската јавност. Секој би се запрашал – зошто?! Колку и да се трудат да манипулираат, вистината е една и единствена – немаат ништо што да кажат затоа што во првите…

НОВА ПОБЕДА НА „БАСКЕТ ДИНО“ ВО ТРЕТА ЛИГА – ИСТОК

Победоносниот од на кошаркарите на „Баскет Дино“ продолжува и во Трета кошаркарска лига – Исток. Овој пат совладана е екипата „Крива Паланка“ на гостински терен со убедливи шеснаесет поени разлика 63:79. Кочанчани за време на целиот натпревар беа подобри од мотивираната екипа на домаќините за што сведочи и резултатите по четвртини (18:23, 12:18; 17:20; 16:18)….

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ДИРЕКТОРОТ ТАСЕВСКИ НА ЗАЕДНИЧКИ РУЧЕК ДЕЦАТА И СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА ПОЛИЦИЈАТА

Денеска, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавнa безбедност Сашо Тасевски ги посетија децата и семејствата на загинатите припадници на полицијата во одморалиштето на МВР во Пониква, Кочани, кадешто имаа заеднички ручек и дружење во рамки на неколкудневниот престој на децата во одморалиштето. На средбата министерот Спасовски изрази задоволство што…

ЗЛАТО И СРЕБРО ВО ПОЕДИНЕЧНА И ТРЕТО МЕСТО ВО ЕКИПНА КОНКУРЕНЦИЈА ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“

Во салата на ОУ „Коле Нехтенин“ во Штип во организација на Боречката Федерација на Република Северна Македонија и технички организатор БК „Балканец“ се одржа  „Државното првенство во слободен стил за момчиња и девојчиња У-23“. Во мошне силна конкуренција борачите на „Спартак“ освоија злато во женска и сребро во машка конкуренција што со преостанатите освоени едно…

ЖИТЕЛИТЕ ОД „КУЛАТА“ НЕ ДЕМАНТИРАА

Неполни 24 часа по објавата дека совеста кај населението почнала да работи кога е во прашање чистата животна средина и дека подземните контејнери се користат како што треба, со само една фотографија ни стигна демант. Имено фотографијата е направена во петокот околу 7 часот и на неа јасно се гледа дека контејнерите не се користени…

СООПШТЕНИЕ ОД ОО НА СДСМ КОЧАНИ

Државата продолжува да се грижи за земјоделците Почитувани сограѓани, Владата на Република Северна Македонија деновиве обезбеди парична помош на сите земјоделци чии посеви беа оштетени од поплавите кои ја зафатија нашата општина во август 2020-та година. Со 224-те поднесени барања се опфатени правни и физички лица чии оштетени градинарски култури опфаќаат површина од над 100…