ИЗВЕСТУВАЊЕ ОД ХРАМ „СВ. ВМЧ ГЕОРГИЕЈ“ – КОЧАНИ

јануари 18, 2024
1 минути

Почитувани браќа и сестри во Христа.

Свештенството и Црковното настојателство при Храмот ве известува и поканува заедно да го прославиме големиот христијански празник Богојавление или Водици.

Распоред на службата за Богојавление-Водици е:

08:00 – Света Божествена Литургија

10:00- Традиционално наддавање на светиот крст и икони , која по договековна традиција се одржува и негува насекаде во нашите Храмови.

11:15 литија од Храмот кон градскиот парк каде ќе се осветат водите на Кочанската река и ќе се потопи Светиот Крст од страна на Нашиот надлежен Архиереј г. Иларион – Митрополит Брегалнички.

Ве поздравуваме со Христијанскиот поздрав, Бог се јави.

КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ