Црна хроника

ПОРАДИ ИЗБЕГНУВАЊЕ НА ХУМАНО ОТСТРАНУВАЊЕ НА СВИЊИТЕ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

ПОРАДИ ИЗБЕГНУВАЊЕ НА ХУМАНО ОТСТРАНУВАЊЕ НА СВИЊИТЕ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против И.С.(66), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „пренесување заразна болест“. На 29/30.07.2022, со намера да избегне хумано отстранување на свињите од неговото одгледувалиште во с.Цера, ги пренел во с.Мојанци и ги пуштил слободно да се движат на отворено, нудејќи ги за продажба,…

ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО УДРИЛО ВО ПЕШАК

ПАТНИЧКО МОТОРНО ВОЗИЛО УДРИЛО ВО ПЕШАК

На 22.09.2022 во 11.40 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на влезот во с.Теранци, кочанско, патничко возило „фиат пунто“, со кочански регистарски ознаки, управувано од В.Х.(46) од с.Теранци, удрило во пешакот Д.Р.(60) од с.Теранци. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила Д.Р., констатирани во Општата болница во Кочани. Извршен бил увид од…

ПРОНАЈДЕНО И ОДЗЕМЕНО НЕЛЕГАЛНО ИССЕЧЕНО БУКОВО ОГРЕВНО ДРВО

ПРОНАЈДЕНО И ОДЗЕМЕНО НЕЛЕГАЛНО ИССЕЧЕНО БУКОВО ОГРЕВНО ДРВО

На 19.09.2022, по преземени мерки и активности за откривање на нелегална сеча на дрва на подрачјето на ОВР Кочани, полициски службеници од ОВР Кочани и полициски службеници од Шумска полиција, при контрола и преглед на патничко моторно возило ,,шкода фелиција“ без регистарски таблички, пронашле и одзеле буково огревно дрво, а лицето кое го управувало возилото…

ПАРИ ПЛАТИЛА АМА ДРВА НЕ ВИДЕЛА

ПАРИ ПЛАТИЛА АМА ДРВА НЕ ВИДЕЛА

На 19.09.2022 во 10.40 часот во Полициската станица Кочани, 71 – годишна жена пријавила дека била измамена од едно лице за сума од 12.000 денари. Според пријавеното, на 16.09.2022 околу 16.00 часот лицето дошло во нејзиниот двор и ѝ понудило огревни дрва. Како што е пријавено, откако се договориле, таа му дала 12.000 денари, а…

СО НЕИСПРАВНИ ВАГИ СЕ КРАДАТ КУПУВАЧИТЕ, НА ПОТЕГ Е ПАЗАРНАТА ИНСПЕКЦИЈА

СО НЕИСПРАВНИ ВАГИ СЕ КРАДАТ КУПУВАЧИТЕ, НА ПОТЕГ Е ПАЗАРНАТА ИНСПЕКЦИЈА

Наша сограѓанка деновиве била измамена а како што пишува не само таа при купувањето црвен пипер за ајвар. Иако купила одредена количина и чесно платила дома констатирала дека од количината едвај има само половина. Во писмото кое ни беше испратено наведува: „Ќе ве  замолам само ако може да објавите еден краток пост односно предупредување до…

СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ИМОТИТЕ ПОРАЧУВААТ: ОРГАНИЗАТОРОТ НА ТРКИТЕ ДА СИ ГО СОБИРА ЃУБРЕТО

СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ИМОТИТЕ ПОРАЧУВААТ: ОРГАНИЗАТОРОТ НА ТРКИТЕ ДА СИ ГО СОБИРА ЃУБРЕТО

Сопствениците на викенд куќичките, на лозјата и на другото земјиште на патот кон Пониква со апел до организаторите на ридско-брзинските трки кои по неколку пати годишно се одржуваат на патниот правец Кочани-Пониква. „Ги замолуваме организаторите на трките Автомобилистичката федерација на Македонија, Здружението на возачите од Кочани и Општина Кочани по завршувањето на трките да си…

ГРДАТА СЛИКА НА ТРГОВСКИОТ ЦЕНТАР – НИКНУВА ДЕПОНИЈА КАЈ „ROXY“

ГРДАТА СЛИКА НА ТРГОВСКИОТ ЦЕНТАР – НИКНУВА ДЕПОНИЈА КАЈ „ROXY“

Постепено но сигурно кај некогашното кафуле „Roxy“ од ден на ден вештачката депонија е се поголема и рака на срце грда за гледање. Ако поголемиот број од граѓаните своето слободно време го поминуваат во Градскиот Трговски Центар, сликата што секојдневно ја гледаат сакале да признаеле или не, и грда. Луѓето дефинитивно се навикнати да фрлаат…

СЕ ТРАГА ПО ИЗГУБЕНИОТ ЛОВЏИЈА НА ПЛАЧКОВИЦА

СЕ ТРАГА ПО ИЗГУБЕНИОТ ЛОВЏИЈА НА ПЛАЧКОВИЦА

Стигната е дојава за изгубен ловџија на планината Плачковица. По добивањето на дојавата а на повик на Градоначалникот на Општина Зрновци. Борчо Коцев во потрага е вклучено и  ДПСС (Доброволната планинска спасувачка служба) „Осогово“ од Кочани. Се пребарува секој дел од теренот а на места каде теренот е недостапен се користат специјални инструменти како би…

СООБРАЌАЈКА ВО КРУГ НА ФАБРИКА ВО КОЧАНИ

СООБРАЌАЈКА ВО КРУГ НА ФАБРИКА ВО КОЧАНИ

На 06.09.2022 во 15.17 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека околу 15.00 часот во кругот на фабрика во Кочани, С.М.(23) од Кочани, управувајќи мотоцикл ,,кавасаки“ без регистарски таблици, удрил во И.А.(19) и Ј.А.(41), двајцата од Кочани. Притоа, Ј.А. се здобила со тешки телесни повреди, а И.А. се здобил со телесни повреди, констатирани во…

СО ИЗМАМА МУ УКРАЛЕ ПАРИ

СО ИЗМАМА МУ УКРАЛЕ ПАРИ

годишен жител на Кочани пријавил дека околу 10.00 часот во Кочани бил измамен од едно лице за сума од 1.500 евра. Според пријавеното, лицето му кажало дека направило сообраќајна незгода со друго лице – странец, кое не ги разбирало парите – евра и ако има да му даде да ги види. Како што е пријавено,…