Црна хроника

ЛИЦЕ ПОВИКАНО ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА ПОРАДИ ПУШТАЊЕ ВО ОПТЕК НА ЛАЖНА БАНКНОТА

ЛИЦЕ ПОВИКАНО ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА ПОРАДИ ПУШТАЊЕ ВО ОПТЕК НА ЛАЖНА БАНКНОТА

На 28.02.2022 во 14.30 часот во Полициската станица Кочани, вработени во менувачница на ул.„Тодосија Паунов“ во Кочани пријавиле дека Л.П.(50) од с.Зрновци, при размена на банкноти, пуштила во оптек една сомнителна банкнота од 100 евра. Л.П. била повикана во Полициската станица Кочани, од неа била одземена банкнотата и предадена на вештачење за понатамошна постапка. Се…

ПОДНЕСЕНИ ДВЕ ПРИЈАВИ ПОРАДИ КАСНУВАЊЕ ОД КУЧЕ

ПОДНЕСЕНИ ДВЕ ПРИЈАВИ ПОРАДИ КАСНУВАЊЕ ОД КУЧЕ

На 27.02.2022 во 10.45 часот во ОВР Кочани, М.И.(53) од Кочани пријавил дека во близина на брана ,,Градче“, кочанско, бил каснат од куче, сопственост на лице кое го познава. По документирање на случајот следи соодветен поднесок. На 27.02.2022 во 12.15 часот во ОВР Кочани, В.А.(39) од Кочани пријавила дека на ул.,,Охридска“ во Кочани била касната…

ДАЛИ ИЗДАДЕНАТА А ИНТЕГРАЛНА ДОЗВОЛА НА „ПЕЈПАР МИЛ“ Е ВО СОГЛАСНОСТ СО ЗАКОНОТ?

ДАЛИ ИЗДАДЕНАТА А ИНТЕГРАЛНА ДОЗВОЛА НА „ПЕЈПАР МИЛ“ Е ВО СОГЛАСНОСТ СО ЗАКОНОТ?

Запирање со работа на котелот на пелети и замена на горивото со метан, постојано мерење на издувните гасови од оџакот и нивно објавување на веб страницата на фабриката, како и инсталирање на станица за пречистување на отпадните води и редовно чистење на лагумите во фабриката „Пејпар мил“ во Кочани е она што го нагласија како…

ГРАЃАНИТЕ ПРОТЕСТИРААТ А ОЏАКОТ ЧАДИ ЛЕ ЧАДИ

ГРАЃАНИТЕ ПРОТЕСТИРААТ А ОЏАКОТ ЧАДИ ЛЕ ЧАДИ

Осми ден како пред влезот на фабриката „Пејпар мил“ дел од населението упорно протестира. Се борат да имаме сите чист воздух и здрава животна средина. И додека протестите траат во една мирна атмосфера од оџакот почна да излегува црн густи чад. Дали со намера за провокација или не, во тој момент во едно од возилата…

КОМПАНИЈАТА „МЕТАК ТРАНС“ ОД ВИНИЦА ЧЕКА ИЗВЕШТАЈ ОД ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗА ИЗГОРЕНИОТ АВТОБУС

КОМПАНИЈАТА „МЕТАК ТРАНС“ ОД ВИНИЦА ЧЕКА ИЗВЕШТАЈ ОД ГЕРМАНСКАТА ПОЛИЦИЈА ЗА ИЗГОРЕНИОТ АВТОБУС

Транспортната компанија „Метак транс“ од селото Градец, Виничко, чиј автобус настрада во пожар во германскиот град Билефелд, го очекува извештајот од увидот на локалната полиција за да може да преземе понатамошни активности за заштита на своите права. Автобусот целосно изгоре во петокот вечерта, а сопствениците на компанијата имаат оправдани сомневања дека пожарот бил подметнат. „Неколку…

НАПРАВЕНА МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА ОД ПОЖАРОТ ВО СЕЛО ТРКАЊЕ

НАПРАВЕНА МАТЕРИЈАЛНА ШТЕТА ОД ПОЖАРОТ ВО СЕЛО ТРКАЊЕ

На 20.02.2022 во 16.35 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека околу 16.00 часот на место викано „Под лозје“ – атар на с.Тркање, кочанско, настанал пожар во имот на С.В.(60) од Кочани, при што биле зафатени црево за наводнување и градобијна мрежа, негова сопственост и дрвен столб, сопственост на ЕВН. Пожарот бил изгаснат од…

ФИЗИЧКИ НАПАДНАТИ ДВЕ ЖЕНИ, ЕДНАТА ОД СИНОТ, ДРУГАТА ОД СОПРУГОТ

ФИЗИЧКИ НАПАДНАТИ ДВЕ ЖЕНИ, ЕДНАТА ОД СИНОТ, ДРУГАТА ОД СОПРУГОТ

На 15.02.2022 во Полициската станица Кочани бил повикан Т.М.(41) од Кочани бидејќи на 14.02.2022 во близина на семејната куќа во Кочани физички ја нападнал неговата 60- годишна мајка. По комплетирање на случајот против Т.М. ќе биде поднесена соодветна пријава. На 15.02.2022 во 15.30 часот во ОВР-Кочани, 26 – годишна жена од кочанско село пријавила дека…

СООПШТЕНИЕ: „ПЕЈПАР МИЛ“ РАБОТИ ВО СОГЛАСНОСТ СО А ИНТЕГРАЛНАТА ДОЗВОЛА И ПОД ГРАНИЦИ НА ДОЗВОЛЕНОТО НА РЕЧИСИ СИТЕ ПАРАМЕТРИ

СООПШТЕНИЕ: „ПЕЈПАР МИЛ“ РАБОТИ ВО СОГЛАСНОСТ СО А ИНТЕГРАЛНАТА ДОЗВОЛА И ПОД ГРАНИЦИ НА ДОЗВОЛЕНОТО НА РЕЧИСИ СИТЕ ПАРАМЕТРИ

Пејпар Мил ја информира јавноста дека сите мерења на емисиите од фабриката извршени од страна на акредитирана лабораторија во месеците септември, ноември и декември 2021 година, како и Јануари годинава покажуваат вредности на емисии на количество на прав во димните гасови во воздухот до дваесет пати пониски од нормата. И Инспекцијата на Државниот инспекторат за…

ЗАПОЧНАА ПРОТЕСТИТЕ ПРЕД „ПЕЈПАР МИЛ“

ЗАПОЧНАА ПРОТЕСТИТЕ ПРЕД „ПЕЈПАР МИЛ“

Група граѓани се собраа попладнево пред влезот на фабриката „Пејпар Мил“ во Кочани со што уште еднаш го искажаа својот револт поради загадувањето што го прави оџакот на фабриката. Протестот според најавите траеше два часа и од денес почнувајќи па во наредните денови во истиот термин ќе се продолжи се додека менаџерскиот тим на фабриката…

ГОСПОДА СОВЕТНИЦИ, ВРЕМЕ Е ВИЕ ДА ИМ ПОМОГНЕТЕ НА ОНИЕ КОИ ВЕ ГЛАСААТ

ГОСПОДА СОВЕТНИЦИ, ВРЕМЕ Е ВИЕ ДА ИМ ПОМОГНЕТЕ НА ОНИЕ КОИ ВЕ ГЛАСААТ

Откако ги добивме денешните фотографии кои како што ни пишуваат се направени утринава кај подземните контејнери до паркингот кај „Кулата“, секој текст и секоја критика за луѓето без осет за соживот се залудни. По кој знае кој пат треба да пишуваме дека штом ние немаме совест и се занимаваме секојдневно со вакви глупи потези направени…