Политика

ВТОР „КАПИТАЛЕН“ ПРОЕКТ НА ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА ПРЕДВОДЕНА ОД ДПМНЕ

ВТОР „КАПИТАЛЕН“ ПРОЕКТ НА ЛОКАЛНАТА САМОУПРАВА ПРЕДВОДЕНА ОД ДПМНЕ

Почитувани сограѓани, Изминативе четири години постојано се движевме во насока на подобрување на нашата општина од секаков аспект и во секоја сфера. За жал, не секој дејствува за доброто на сите и не секој го става заедничкиот интерес над личниот. Вчера, со одлука од градежната инспекција, поради отсуство на одобрение за градба – беше затворен…

17 НОЕМВРИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА СТУДЕНТИТЕ

17 НОЕМВРИ – МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА СТУДЕНТИТЕ

Почитувани, Денес е 17-ти ноември, Меѓународниот ден на студентите.  Низ целиот свет се одбележува како симбол на борбата за демократско образование и сеќавање на трагедијата која се случила токму денес во 1939 година кога нацистите погубиле 20 чехословачки студенти при протестите против окупацијата. Повеќе од 1200 студенти биле одведени во концентрациони логори, биле стрелани 9…

СООПШТЕНИЕ НА ОО НА СДСМ – КОЧАНИ

СООПШТЕНИЕ НА ОО НА СДСМ – КОЧАНИ

ДПМНЕ ПОВТОРНО СО СВОЈОТ ЛАЖЕН ПАТРИОТИЗАМ И ЛИЦЕМЕРИЕ Почитувани, Денес, на првата конститутивна седница на Советот на Општина Кочани претставниците на ДПМНЕ и нивните поддржувачи уште еднаш си го докажаа својот лицемерен и противдржавнички став. Откако ги прифатија уверенијата од ДИК со уставното име Република Северна Македонија, решија да создадат тензии и непотребно да ја…

КОЈ ЌЕ БИДЕ ИДНИОТ ПРЕТСЕДАВАЧ НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА КОЧАНИ?

КОЈ ЌЕ БИДЕ ИДНИОТ ПРЕТСЕДАВАЧ НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА КОЧАНИ?

Уште по завршувањето на првиот изборен круг на Локалните избори 2021“ беше познато која партија со колку советници ќе учествува во новиот состав на Советот на Општина Кочани. Двете најголеми партии со своите коалициски партнери одиграа пата-пата, односно добија по 8 советници додека другите тројца се еден од „Левица“, еден од „ЛДП и ДОМ’ и…

СДСМ ГИ ПОВЛЕЧЕ ПРИГОВОРИТЕ ДОСТАВЕНИ ДО ДИК

СДСМ ГИ ПОВЛЕЧЕ ПРИГОВОРИТЕ ДОСТАВЕНИ ДО ДИК

Поднесените приговори до ДИК од страна на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ денес се и официјално повлечени. Со повлекувањето на приговорите за евентуални нерегуларности во вториот круг од „Локалните избори 2021“ во три изборни единици во Кочани се одвара пат набргу за објавување на конечни резултати според кои предноста на Љупчо Папазов од…

ПОДНЕСЕНИ ТРИ ПРИГОВОРИ ДО ДИК ОД СДСМ И КОАЛИЦИЈАТА „НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА“

ПОДНЕСЕНИ ТРИ ПРИГОВОРИ ДО ДИК ОД СДСМ И КОАЛИЦИЈАТА „НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА“

Како што стои на страната на ДИК (Државна Изборна Комисија) СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ поднеле три приговори за изборите од вториот круг за избор на градоначалник на Општина Кочани. Приговорите се однесуваат на избирачките места 835 (ДГ „Павлина Велјанова“ – улица Скопска) 865 (село Долни Подлог) и 874 (село Тркање). Рокот за…

ЉУПЧО ПАПАЗОВ ПРОГЛАСИ ПОБЕДА

ЉУПЧО ПАПАЗОВ ПРОГЛАСИ ПОБЕДА

Кандидатот за градоначалник на Општина Кочани од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата Љупчо Папазов прогласи победа во Кочани во вториот круг од „Локалните избори 2021“. Според изјавата на Папазов од пребројаните гласачки ливчиња неговата победа била изразена со 18 до 20 гласа разлика. По објавување на победата членството на партијата заедно со симпатизерите се собраа во…

ОО НА СДСМ КОЧАНИ – СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА

ОО НА СДСМ КОЧАНИ – СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНОСТА

Драги наши сограѓани, другари и борци против режим и криминал, Последните неколку денови од центарот на ВМРО се пласираат лаги, невистини и клевети за нашата советничка д-р Душанка Горгиева-Трпевски Со целосна одговорност стоиме позади интегритетот на нашата сограѓанка. Нападите и клеветите преминуват во лична освета и нарушување на угледот и чесноста на нејзиното потесно семејство….

ЗАВРШНА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА НИКОЛЧО ИЛИЈЕВ, КАНДИДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА КОАЛИЦИЈАТА „НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА“

ЗАВРШНА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА НА НИКОЛЧО ИЛИЈЕВ, КАНДИДАТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА КОАЛИЦИЈАТА „НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА“

Почитувани сограѓани, На крајот на кампањата од Локалните избори 2021 година, сакам да ја изразам мојата благодарност за вашата безрезервна поддршка по првиот круг од изборите. Вие сте мнозинството што ја препозна нашата заложба за модерно Кочани. Работевме со огромна љубов и посветеност, чесно и одговорно – Кочани да биде пристојно место за живеење на…

ОК НА ВМРО ДПМНЕ – ЗА СМЕШНИТЕ ПРЕСОВИ НА СДСМ

ОК НА ВМРО ДПМНЕ – ЗА СМЕШНИТЕ ПРЕСОВИ НА СДСМ

Почитувани сограѓани, Сведоци сме на секојдневно лажење и манипулации од страна на власта. Тие сеуште живеат во светот на опозиција а веќе неколку години се власт. Затоа веќе е време и таму да се вратат. Имено, токму сопругата на помилуваниот криминалец, осуден и помилуван за злосторничко здружување и лихварство во случајот “Детонатор”, и новоизбрана советничка…