репортажа

ОДБЕЛЕЖАНА 151 ГОДИНА ОД РАЃАЊЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

ОДБЕЛЕЖАНА 151 ГОДИНА ОД РАЃАЊЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

По повод одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот национален херој, организатор и водач на македонското револуционерно движење – Гоце Делчев, денеска делегации составени од градоначалникот Љупчо Папазов, член на Советот на Општина Кочани, раководниот тим од Подрачното училиште „Свети Кирил и Методиј“ во Горни Подлог и делегација од ВМРО-ДПМНЕ, положија свежо цвеќе на бистата…

КРСТОТ ВО РАЦЕТЕ НА АНДРЕЈ МИТЕВ, – ОСВЕТЕНИ ВОДИТЕ НА „КОЧАНСКА РЕКА“

КРСТОТ ВО РАЦЕТЕ НА АНДРЕЈ МИТЕВ, – ОСВЕТЕНИ ВОДИТЕ НА „КОЧАНСКА РЕКА“

Во присуство на  голем број жители на Кочани и околните места а по повод големиот Христијански празник „Богојавление – Водици“ денес со фрлање на крстот од „Крушарскиот мост“ беа осветени водите на „Кочанска Река“. Крстот во водите го фрли Митрополитот Брегалнички, Господин Иларион а од 51 пријавен капач најбрз и најсреќен беше дваесет и четиригодишниот…

ПРВОТО НОВОРОДЕНЧЕ ВО 2023 ГОДИНА ВО КОЧАНИ Е ЖЕНСКО

ПРВОТО НОВОРОДЕНЧЕ ВО 2023 ГОДИНА ВО КОЧАНИ Е ЖЕНСКО

Синоќа, на Акушерското одделение во Општа болница – Кочани се роди првото бебе во 2023 година. Дваесет и осумгодишната Ангела Крстова од Кочани роди здраво женско дете, второ во семејството Крстови. Медицинскиот тим соопшти дека бебето е тешко 3,2 килограми, долго 51 сантиметар,  и во моментов и тоа и мајката се чувствуваат добро. Градоначалникот на…

ИО „ЛАСТОВИЦА“ ОД КОЧАНИ НА 4-ТИ ИЗВИДНИЧКИ ЗИМСКИ КАМП НА ПОНИКВА

ИО „ЛАСТОВИЦА“ ОД КОЧАНИ НА 4-ТИ ИЗВИДНИЧКИ ЗИМСКИ КАМП НА ПОНИКВА

Околу триесетина дечиња, членови на ИО „Ластовица“ од Кочани заминаа на петдневен извиднички зимски камп на „Пониква“. Сместувањето е во Мотел „Мице“ а извидниците во деновите од Недела до Четврток (08-12.01.2023 година) ќе ги искористат за низа активности во зимски услови. Освен стандардните активности извидниците на кои им се посреќи да бидат во вистински зимски…

ПО ДВЕ ГОДИНИ ПАУЗА ПОВТОРНО ГОДИНАВА „БАДНИКОВА ПОВОРКА“ НИЗ КОЧАНИ

ПО ДВЕ ГОДИНИ ПАУЗА ПОВТОРНО ГОДИНАВА „БАДНИКОВА ПОВОРКА“ НИЗ КОЧАНИ

По две години пауза поради Пандемијата со „Ковид 19“ денес низ улиците во Централното градско подрачје во Кочани а по повод големиот христијански празник Коледе, денот пред Христовото раѓање беше организирана „Бадникова поворка“. Голем број на дечиња со ѕвездичка во рацете која ја симболизира „Витлемската ѕвезда“ ја пееја песната „Вечниот Бог“ во чија содржина се…

ДВА ТОНИ ХРАНА И СРЕДСТВА ЗА ХИГИЕНА ЗА СОЦИЈАНО ЗАГРОЗЕНИТЕ КАТЕГОРИИ ДОНИРАШЕ РОТАРИ КЛУБ „КОЧАНИ-ВИНИЦА“

ДВА ТОНИ ХРАНА И СРЕДСТВА ЗА ХИГИЕНА ЗА СОЦИЈАНО ЗАГРОЗЕНИТЕ КАТЕГОРИИ ДОНИРАШЕ РОТАРИ КЛУБ „КОЧАНИ-ВИНИЦА“

Ротари Клуб „Кочани-Виница“ во духот на празниците, денес донираше околу 2 тона храна и средства за хигиена на сограѓани од социјално загрозените категории од Општините Кочани и Виница. Средствата потребни за обезбедување на донацијата клубот ги обезбеди преку организацијата на донаторската „Оризова вечер„ која се одржа минатата година. Со цел да донацијата допре до сограѓаните…

ЗГ „ЈОСИП БРОЗ ТИТО“  ГО ОДБЕЛЕЖА 29-ТИ НОЕМВРИ

ЗГ „ЈОСИП БРОЗ ТИТО“ ГО ОДБЕЛЕЖА 29-ТИ НОЕМВРИ

Членовите на Здружението на Граѓани  „Јосип Броз Тито“ од Кочани, достојни на традицијата која со години ја негуваат прославија уште еден голем празник, денес на достоинствен начин го прославија 29-ти Ноември. Пред 79 години во босанското гратче Јајце во своето обраќање пред присутните делегати водачот на Југославија Јосип Броз Тито од  говорницата меѓу другото кажа…

ТППЕ – КОЧАНИ И ЦРВЕН КРСТ – КОЧАНИ, СПРОВЕДОА ТАКТИЧКО ПОКАЗНА ВЕЖБА ВО СОУ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“

ТППЕ – КОЧАНИ И ЦРВЕН КРСТ – КОЧАНИ, СПРОВЕДОА ТАКТИЧКО ПОКАЗНА ВЕЖБА ВО СОУ „ГОШО ВИКЕНТИЕВ“

Територијалната Противпожарна Единица – Кочани во соработка со „Црвен Крст“ – Кочани спроведоа тактичко показна вежба во СОУ „Гошо Викентиев“. Целта на вежбата беше спасување на вработените и учениците од евентуалното избивање на пожар на вториот кат од училиштето како и давањето прва помош на ранетите во пожарот. Во спроведувањето на вежбата учествуваа 13 пожарникари…

ЃОРЃИ НИКОЛОВ ДЛЕГАТ НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА БОРЕЧКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ОД ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА

ЃОРЃИ НИКОЛОВ ДЛЕГАТ НА КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА БОРЕЧКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ ОД ПОРАНЕШНА ЈУГОСЛАВИЈА

Од 20 до 21 Октомври оваа година во организација на СУБНОР од Белград беше одржана 6-тата конференција на боречките организации од поранешна Југославија. По интонирањето на химната „Хеј Словени“ и песната „По шумама и горама“ Конференцијата ја отвори домаќинот, воедно и Претседател на Сојузот на борците од Белград, Полковник Бора Ерцеговиќ. Во своето излагање пред…

ЧЕСТИТ 23 ОКТОМВРИ, ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА

ЧЕСТИТ 23 ОКТОМВРИ, ДЕНОТ НА МАКЕДОНСКАТА РЕВОЛУЦИОНЕРНА БОРБА

По повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба, свежо цвеќе положија делегации од Општина Кочани, Советот на Општината, Сојузот на борците од НОВ, како и партиски делегации. По повод државниот празник, градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов упати честитка до граѓаните, во која стои: „Овој ден е историски ден, ден достоен за почит кон…