репортажа

ПРАКТИЧНА ОБУКА НА ДОБРОВОЛНОТО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО

ПРАКТИЧНА ОБУКА НА ДОБРОВОЛНОТО ПРОТИВПОЖАРНО ДРУШТВО

Доброволното противпожарно друштво кое дејствува како поддршка на професионалната Територијална противпожарна единица Кочани, денеска го помина практичниот дел од обуката за да се стекнат со потребните сертификати. Практичната обука беше изведена на месноста викана Пресечена Скала. Раководителот на центарот за обука на дирекција за заштита и спасување, Рамадан Асани, истакна дека теоретскиот дел бил завршен…

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ДИРЕКТОРОТ ТАСЕВСКИ НА ЗАЕДНИЧКИ РУЧЕК ДЕЦАТА И СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА ПОЛИЦИЈАТА

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ДИРЕКТОРОТ ТАСЕВСКИ НА ЗАЕДНИЧКИ РУЧЕК ДЕЦАТА И СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА ПОЛИЦИЈАТА

Денеска, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавнa безбедност Сашо Тасевски ги посетија децата и семејствата на загинатите припадници на полицијата во одморалиштето на МВР во Пониква, Кочани, кадешто имаа заеднички ручек и дружење во рамки на неколкудневниот престој на децата во одморалиштето. На средбата министерот Спасовски изрази задоволство што…

ВОДИЦИ – ОСВЕТЕНИ ВОДИТЕ НА „КОЧАНСКА РЕКА“, КРСТОТ ВО РАЦЕТЕ НА ДАЛИБОР  СТОЈАНОВ

ВОДИЦИ – ОСВЕТЕНИ ВОДИТЕ НА „КОЧАНСКА РЕКА“, КРСТОТ ВО РАЦЕТЕ НА ДАЛИБОР СТОЈАНОВ

Во присуство на  неколку илјади Кочанчани а по повод големиот Христијански празник „Богојавление – Водици“ денес со фрлање на крстот од „Крушарскиот мост“ беа осветени водите на „Кочанска Река“. Крстот во водите го фрли Митрополитот Брегалнички, Господин Иларион а од 29 капачи најбрз и најсреќен беше Далибор Стојанов. Пред свеченото одбележување на „Водици“ во православниот…

НОВА ОПРЕМА И АЛАТ ВРЕДНИ ДВА МИЛИОНА ДЕНАРИ ЗА ПОЖАРНИКАРИТЕ ОД КОЧАНИ

НОВА ОПРЕМА И АЛАТ ВРЕДНИ ДВА МИЛИОНА ДЕНАРИ ЗА ПОЖАРНИКАРИТЕ ОД КОЧАНИ

Територијалната противпожарна единица од Кочани ќе добие нова опрема, алат и работни униформи вредни два милиона денари, што се обезбедени од општинскиот буџет. За набавка и инсталирање на пумпа и резервоар за вода со специјални млазници на новото интервентно возило, што неодамна го донираа Швајцарската агенција за развој и соработка и УНДП, ќе се инвестира…

НА ВТОРИОТ ДЕН БОЖИЌ ЦРКОВЕН СОБИР НА МАНАСТИРОТ „ДОБРА ВОДА“ ВО ОРИЗАРИ

НА ВТОРИОТ ДЕН БОЖИЌ ЦРКОВЕН СОБИР НА МАНАСТИРОТ „ДОБРА ВОДА“ ВО ОРИЗАРИ

На втор ден Божиќ на манастирот „Добра вода“ во Оризари се одбележува празникот на Пресвета Богородица со народен собир. На овој голем црковен народен собир, кој од година во година прерасна во традиција, присутен беше и градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов, заедно со директорот на КЈП „Водовод“, Иван Иванов. Секоја година се дели лепче со…

ОД НАШ АГОЛ: ХЕРОИТЕ НА КОЧАНИ ЗА 2021 ГОДИНА

ОД НАШ АГОЛ: ХЕРОИТЕ НА КОЧАНИ ЗА 2021 ГОДИНА

Денес го затвораме и последниот лист од романот „2021“ година. До заминувањето на годината остануваат уште неколку часа. Годината што ќе ја испратиме секој различно ја има почувствувано, односно на некој му донела на друг му одзела, но како и секогаш има и добитници но за жал и губитници. Сепак кога ќе направиме една ретроспектива…

ДОНИРАНО ПРОТИВПОЖАРНО ТЕРЕНСКО ВОЗИЛО

ДОНИРАНО ПРОТИВПОЖАРНО ТЕРЕНСКО ВОЗИЛО

Денеска во кругот на Противпожарната територијална единица – Кочани беше примана донацијата на противпожарното теренско возило, како донација во рамките на проектот „Зајакнување на општинските совети“ кој се спроведува од страна на Програмата за развој на обединетите нации – UNDP со финансиска поддршка на Швајцарската агенција за развој и соработка – SDC. „Во оваа прилика…

РАБОТИЛНИЦА ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА РАНИ ФАЗИ НА ЗАВИСНОСТ ОД МАРИХУАНА И СИНТЕТИЧКИ ДРОГИ КАЈ МЛАДИТЕ

РАБОТИЛНИЦА ЗА ПРЕПОЗНАВАЊЕ НА РАНИ ФАЗИ НА ЗАВИСНОСТ ОД МАРИХУАНА И СИНТЕТИЧКИ ДРОГИ КАЈ МЛАДИТЕ

Во организација на невладината организација „Двојна надеж“, а во присуство на градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов, како и претставници од воспитно-образовните институции од Кочани, во Мултикултурниот центар во Кочани се одржа работилница за запознавање и утврдување на превентивни протоколи за препознавање на рани фази на зависност од марихуана и синтетички дроги кај младите лица….

ЈАКНЕЊЕ НА СВЕСТА ПРОТИВ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО

ЈАКНЕЊЕ НА СВЕСТА ПРОТИВ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО

Во рамките на активностите за борба против родово базираното насилство, денеска  со собир во Градскиот парк, Општина Кочани ја поддржа кампањата што се реализира по иницијатива на Билјана Ангелова, сопруга на амбасадорот на Република Бугарија. Вработени во Општина Кочани во соработка со претставници на граѓански здруженија поделија летоци со информативна и едукативна содржина против насилството,…

ОДБЕЛЕЖАН 3-ТИ ДЕКЕМВРИ, ДЕН НА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

ОДБЕЛЕЖАН 3-ТИ ДЕКЕМВРИ, ДЕН НА ЛИЦАТА СО ПОПРЕЧЕНОСТ

Денес по повод 3-ти декември, Ден на лицата со попреченост, градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов во придружба со претставници од Центарот за социјални работи ги посети лицата со попреченост при развојот кои престојуваат во Дневниот центар и специјалната паралелка во ОУ „Малина Попиванова“ во Кочани. Дневниот центар функционира за лица со умерена и тешка…