репортажа

ДОБРОВОЛНА ПЛАНИНСКА СПАСИТЕЛСКА СЛУЖБА „ОСОГОВО“ ГО ПРОСЛАВИ СВОЈОТ ПРВ РОДЕНДЕН

ДОБРОВОЛНА ПЛАНИНСКА СПАСИТЕЛСКА СЛУЖБА „ОСОГОВО“ ГО ПРОСЛАВИ СВОЈОТ ПРВ РОДЕНДЕН

Тивко и ненаметливо започнаа, тивко и ненаметливо и после година дена од формирањето се однесуваат. Во таков стил и со такво донесување Доброволна планинска спасителската служба „Осогово“ од Кочани го прослави својот прв роденден. Кога започнаа пред една година да дејствуваат онаму каде што беа повикани многумина со скептицизам и неверување се однесуваа кон сето…

ЗАВРШЕН НАСТАН ОД ЕРАЗМУС+ ПРОГРАМАТА „ДИГИТАЛНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО“

ЗАВРШЕН НАСТАН ОД ЕРАЗМУС+ ПРОГРАМАТА „ДИГИТАЛНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО“

Денес во Кочани се одржа Завршниот проект од Еразмус+ програмата , „Дигитално културно наследство“. Голубинка Георгиева ги поздрави присутните од името на Локалната самоуправа како и домаќинот на овој настан Александар Андов – в.д. директор во ООУ „Никола Карев“ од Кочани. Поздравно обраќање имаа и претставниците од учесниците во проектот од Република Хрватска и Република…

ОУ „РАДЕ КРАТОВЧЕ“ И СОУ „ЉУПЧО САНТОВ“ ЈА ОДБЕЛЕЖАА 79 ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА СВОИТЕ ПАТРОНИ

ОУ „РАДЕ КРАТОВЧЕ“ И СОУ „ЉУПЧО САНТОВ“ ЈА ОДБЕЛЕЖАА 79 ГОДИШНИНАТА ОД СМРТТА НА СВОИТЕ ПАТРОНИ

Училиштата коишто ги носат имиња на првоборците и организатори на антифашистичката борба во Кочанско – Љупчо Сантов и Раде Кратовче, денеска ја одбележаа 79-годишнината од нивната смрт. Градоначалникот Љупчо Папазов и делегации од Општина Кочани, Советот на Општината, роднини на Раде Кратовче и претставници на Сојузот на здруженијата на борците од НОВ, положија свежо цвеќе…

ИО „ЛАСТОВИЦА“ ГО ОТВОРИ ПУНКТОТ ЗА СОБИРАЊЕ ХУМАНИТАРНА ПОМОШ

ИО „ЛАСТОВИЦА“ ГО ОТВОРИ ПУНКТОТ ЗА СОБИРАЊЕ ХУМАНИТАРНА ПОМОШ

Февруари е познат како месец на извидништвото во целиот свет, затоа и кај нас извидниците во февруари прават добри дела. Од вчера (понеделник) па до петок членовите на ИО „Ластовица“ од Кочани спроведуваат хуманитарна акција за настраданите во земјотресот во Турција и во Сирија. Собирниот пункт е лоциран во „Градски парк“ наспроти кафе бар „Пролет“….

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ДИРЕКТОРОТ ТАСЕВСКИ НА ТРАДИЦИОНАЛЕН РУЧЕК И ДРУЖЕЊЕ СО ДЕЦАТА И СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА МВР

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ДИРЕКТОРОТ ТАСЕВСКИ НА ТРАДИЦИОНАЛЕН РУЧЕК И ДРУЖЕЊЕ СО ДЕЦАТА И СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА МВР

Денеска, министерот за внатрешните работи Оливер Спасовски, директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски и началникот на Одделот за специјални операции Митко Даневски, се дружеа со децата на семејствата на загинатите припадници на МВР во Пониква, Кочани за време на неколкудневниот одмор на децата во одмаралиштето на министерството. На заедничкиот ручек министерот Спасовски го…

ОДБЕЛЕЖАНА 151 ГОДИНА ОД РАЃАЊЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

ОДБЕЛЕЖАНА 151 ГОДИНА ОД РАЃАЊЕТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

По повод одбележувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот национален херој, организатор и водач на македонското револуционерно движење – Гоце Делчев, денеска делегации составени од градоначалникот Љупчо Папазов, член на Советот на Општина Кочани, раководниот тим од Подрачното училиште „Свети Кирил и Методиј“ во Горни Подлог и делегација од ВМРО-ДПМНЕ, положија свежо цвеќе на бистата…

КРСТОТ ВО РАЦЕТЕ НА АНДРЕЈ МИТЕВ, – ОСВЕТЕНИ ВОДИТЕ НА „КОЧАНСКА РЕКА“

КРСТОТ ВО РАЦЕТЕ НА АНДРЕЈ МИТЕВ, – ОСВЕТЕНИ ВОДИТЕ НА „КОЧАНСКА РЕКА“

Во присуство на  голем број жители на Кочани и околните места а по повод големиот Христијански празник „Богојавление – Водици“ денес со фрлање на крстот од „Крушарскиот мост“ беа осветени водите на „Кочанска Река“. Крстот во водите го фрли Митрополитот Брегалнички, Господин Иларион а од 51 пријавен капач најбрз и најсреќен беше дваесет и четиригодишниот…

ПРВОТО НОВОРОДЕНЧЕ ВО 2023 ГОДИНА ВО КОЧАНИ Е ЖЕНСКО

ПРВОТО НОВОРОДЕНЧЕ ВО 2023 ГОДИНА ВО КОЧАНИ Е ЖЕНСКО

Синоќа, на Акушерското одделение во Општа болница – Кочани се роди првото бебе во 2023 година. Дваесет и осумгодишната Ангела Крстова од Кочани роди здраво женско дете, второ во семејството Крстови. Медицинскиот тим соопшти дека бебето е тешко 3,2 килограми, долго 51 сантиметар,  и во моментов и тоа и мајката се чувствуваат добро. Градоначалникот на…

ИО „ЛАСТОВИЦА“ ОД КОЧАНИ НА 4-ТИ ИЗВИДНИЧКИ ЗИМСКИ КАМП НА ПОНИКВА

ИО „ЛАСТОВИЦА“ ОД КОЧАНИ НА 4-ТИ ИЗВИДНИЧКИ ЗИМСКИ КАМП НА ПОНИКВА

Околу триесетина дечиња, членови на ИО „Ластовица“ од Кочани заминаа на петдневен извиднички зимски камп на „Пониква“. Сместувањето е во Мотел „Мице“ а извидниците во деновите од Недела до Четврток (08-12.01.2023 година) ќе ги искористат за низа активности во зимски услови. Освен стандардните активности извидниците на кои им се посреќи да бидат во вистински зимски…

ПО ДВЕ ГОДИНИ ПАУЗА ПОВТОРНО ГОДИНАВА „БАДНИКОВА ПОВОРКА“ НИЗ КОЧАНИ

ПО ДВЕ ГОДИНИ ПАУЗА ПОВТОРНО ГОДИНАВА „БАДНИКОВА ПОВОРКА“ НИЗ КОЧАНИ

По две години пауза поради Пандемијата со „Ковид 19“ денес низ улиците во Централното градско подрачје во Кочани а по повод големиот христијански празник Коледе, денот пред Христовото раѓање беше организирана „Бадникова поворка“. Голем број на дечиња со ѕвездичка во рацете која ја симболизира „Витлемската ѕвезда“ ја пееја песната „Вечниот Бог“ во чија содржина се…