Спорт

ГОЛМАНОТ НА „ОСОГОВО“ БЛАГОЈЧЕ ИВАНОВ ЈА ЗАВРШИ СВОЈАТА ЕПИЗОДА ВО КОЧАНИ

ГОЛМАНОТ НА „ОСОГОВО“ БЛАГОЈЧЕ ИВАНОВ ЈА ЗАВРШИ СВОЈАТА ЕПИЗОДА ВО КОЧАНИ

Еден од неколкумината најдобри играчи на „Осогово“ во есенскиот дел од првенството во Втора Фудбалска Лига – Исток, Благојче Иванов реши да ја прекине својата епизода во Кочани. Во изминатите 15 кола во натпреварите од Втора Фудбалска Лига – Исток Иванов покажа дека се работи за голман пред кого е голема кариера. На повеќето натпревари…

СОВЕТНИЦИТЕ ИЗГЛАСАА, КОЧАНСКИОТ КОШАРКАРСКИ ХРАМ ВО ИДНИНА ЌЕ ГО НОСИ ИМЕТО „САШО ЛАЗАРОВ – ЧАПО“

СОВЕТНИЦИТЕ ИЗГЛАСАА, КОЧАНСКИОТ КОШАРКАРСКИ ХРАМ ВО ИДНИНА ЌЕ ГО НОСИ ИМЕТО „САШО ЛАЗАРОВ – ЧАПО“

Предлогот на советникот Венко Крстевски Градската спортска сала, кочанскиот кошаркарски храм во иднина да го носи името „Сашо Лазаров – Чапо“ едногласно беше прифатен. Така одлучија сите 17 присутни советници на денешната 5-та седница на Советот на Општина Кочани. Сашо Лазаров – Чапо остави длабока трага во кочанската кошарка. Почна уште како дете во КК…

ЗА НОВИ ПОЈАСИ ПОЛОЖИЈА 42 КАРАТИСТИ ОД КАРАТЕ КЛУБ „ПАРТИЗАН“ – КОЧАНИ

ЗА НОВИ ПОЈАСИ ПОЛОЖИЈА 42 КАРАТИСТИ ОД КАРАТЕ КЛУБ „ПАРТИЗАН“ – КОЧАНИ

На неколку денови пред завршувањето на оваа календарска година, поточно на претпоследниот тренинг во годината, Карате Клуб „Партизан“ од Кочани одржа  испит „Полагање за појаси“. 42 каратисти полагаа и воедно го положија испитот и се стекнаа со нови појаси со поинаква боја од претходните. Од пријавените каратисти 14 полагаа за жолт појас, 6 за портокалов,…

ХУМАНИТАРНИОТ ТУРНИР „ХУМАНОСТА ПОБЕДУВА“ ЗА ПИОНЕРИТЕ НА ГФК „ОСОГОВО“ – КОЧАНИ

ХУМАНИТАРНИОТ ТУРНИР „ХУМАНОСТА ПОБЕДУВА“ ЗА ПИОНЕРИТЕ НА ГФК „ОСОГОВО“ – КОЧАНИ

Под мотото „Хуманоста победува – за Славица Димитрова“ синоќа во салата на ООУ „Никола Карев“ во Кочани се одржа хуманитарен турнир во мал фудбал за категоријата пионери. На турнирот кој за отворен го прогласи Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов учествуваа екипите на ГФК „Осогово“ – Кочани, Академија „Младост-Тошев“ – Оризари, Академија „Чешиново-Облешево“ и ФК…

ВТОРО МЕСТО ЗА ЈОВАНА ДАВИТКОВА НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ВО ШАХ ЗА УЧЕНИЦИ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА

ВТОРО МЕСТО ЗА ЈОВАНА ДАВИТКОВА НА ДРЖАВНИОТ НАТПРЕВАР ВО ШАХ ЗА УЧЕНИЦИ ОД ОСНОВНИТЕ УЧИЛИШТА

На одржаниот Државен натпревар во шах на 17.12.2021 година во Скопје, во голема конкуренција на ученички од Основни училишта од државата, ученичката Јована Давиткова го освои второто место. Таа е ученичка во осмо одделение во ООУ „Кирил и Методиј“ – Кочани и иако е осмо одделение, зад себе има многубројни шаховски награди и успеси. Пред…

ЌЕ ГО СПАСУВА ЛИ КРСТЕ КРСТЕВ „ОСОГОВО„?

ЌЕ ГО СПАСУВА ЛИ КРСТЕ КРСТЕВ „ОСОГОВО„?

По минатонеделниот избор на Александар Андов за претседател на ОФС „Кочани“, љубителите на фудбалот во Кочани а посебно навивачите на ГФК „Осогово“ со право се прашуваат кој ќе седне на жешкото столче и ќе го води клубот низ пролетните немирни води, се со цел зачувување на второлигашкиот статус. Чаршијата како чаршија е полна со шпекулации,…

ЗОРАН СРЕБРЕНОВ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА БК „СПАРТАК“

ЗОРАН СРЕБРЕНОВ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА БК „СПАРТАК“

Изминатата седмица најтрофејниот клуб во општината, Боречкиот Клуб „Спартак“ одржа Изборно Собрание на кое беше избран нов претседател, секретар а и други органи на клубот. За нов претседател на клубот е избран Зоран Сребренов, кој е дете на „Спартак“ а додека функцијата секретар ќе ја извршува Гоце Ангелов. Факт е дека БК „Спартак“ го живее…

АЛЕКСАНДАР АНДОВ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОФС КОЧАНИ

АЛЕКСАНДАР АНДОВ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА ОФС КОЧАНИ

На одржаното Изборно Собрание на ОФС Кочани кое вечерва се одржа во салата на „Мултикултурниот Центар“ Александар Андов е избран за нов претседател на ОФС – Кочани. Така гласаа сите 19 присутни делегати, и во наредните четири години Андов ќе го претставува ОФС Кочани. Делегатите одлучија негов заменик односно Потпретседател да биде Оливер Јовановски. Новиот…

НА КРАЈОТ ОД ЕСЕНСКИОТ ДЕЛ НА ПРВЕНСТВОТО, „ОСОГОВО“ НА СЕДМОТО МЕСТО

НА КРАЈОТ ОД ЕСЕНСКИОТ ДЕЛ НА ПРВЕНСТВОТО, „ОСОГОВО“ НА СЕДМОТО МЕСТО

Со одигрувањето на двата заостанати натпревари од 15-тото коло, денес и официјално беше спуштена завесата во Втора Фудбалска Лига – Исток. Поради врнежите на снег и дожд и немањето услови за игра во саботата беа одлежени два натпревара „Детонит Јуниор“ – „Осогово“  и „Кожуф“ – „Братство“. Денес во Радовиш на теренот кој повеќе личеше на…

ЏУДИСТИТЕ НА „ИПОН“ ОД СКОПЈЕ ШАМПИОНИ ВО ЕКИПНА КОНКУРЕНЦИЈА

ЏУДИСТИТЕ НА „ИПОН“ ОД СКОПЈЕ ШАМПИОНИ ВО ЕКИПНА КОНКУРЕНЦИЈА

Во организација на Џудо Клуб „Гладијатор“ и Џудо Федерацијата на Македонија денес во Кочани се одржа Државното екипно првенство во џудо микс. Поради состојбата со Ковид 19 на првенството учествуваа само четири екипи со педесетина натпреварувачи. По доста интересни борби Државен шампион во екипна конкуренција микс станаа членовите на Џудо Клубот „Ипон“ од Скопје, пред…