туризам

ПОНИКВА ДЕНЕС

ПОНИКВА ДЕНЕС

Убава разгледница стигна  денес од Пониква. По долго време снежна покривка како што личи во овој период од годината. Дрвјата украсени како новогодишни елки, а патеките на ски лифтовите со доволно снег, да се подготват и да се стават во употреба на љубителите на зимските спортови. Кој рече дека Пониква не е лична?

ДПСС „ОСОГОВО“ СО ДЕЖУРСТВА НА „ПОНИКВА“

ДПСС „ОСОГОВО“ СО ДЕЖУРСТВА НА „ПОНИКВА“

ДПСС (Доброволна планинска спасителна служба) „Осогово“ од Кочани како што дознаваме за време на викендите е на терен, односно дежурна е 24 часа на „Пониква“ се со цел да им помогне на сите оние кои од нејзе ќе побараат помош. 24-часовното време со дежурства е во саботите и неделите, додека во останатите денови од Понеделник…

СООБРАЌАЕН ХАОС НА ПАТОТ КОН „ПОНИКВА“

СООБРАЌАЕН ХАОС НА ПАТОТ КОН „ПОНИКВА“

Како што ни јавуваат наши читатели денес на „Пониква“ вриело како во кошница. Сончевото време и снегот кој го има на Пониква беа вистински предизвик голем број љубители на природата не само од Кочани туку и од други градови во државата да заминат на оваа туристичка дестинација. Но сепак многумина биле разочарана од „старата болест“…

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ НА ОСОГОВСКИТЕ ПЛАНИНИ

ПАДНА ПРВИОТ СНЕГ НА ОСОГОВСКИТЕ ПЛАНИНИ

Од утринава Осоговските планини се под снежна бела покривка. Како што не информираат дебелината моментно на снежната покривка изнесува околу 3 сантиметри, но тој и понатака паѓа па се очекува во текот на денот да се зголеми за двапати или трипати. Инаку снегот почнал да врне вчера во  вечерните часови, но имало краток период на…

„ПОНИКВА“ ПОТОНАТА ВО МРАК, А СЕКОЈ СОПСТВЕНИК НА ОБЈЕКТ МЕСЕЧНО ПЛАЌА НАДОМЕСТ ЗА УЛИЧНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

„ПОНИКВА“ ПОТОНАТА ВО МРАК, А СЕКОЈ СОПСТВЕНИК НА ОБЈЕКТ МЕСЕЧНО ПЛАЌА НАДОМЕСТ ЗА УЛИЧНО ОСВЕТЛУВАЊЕ

За да се успее во реализацијата на идејата Пониква да стане туристичка атракција треба да се вклучат сите релевантни структури во општината, нешто што на сите им е познато. За жал иако со години се прават обиди и поединци инвестираат во „Пониква“ за да истата стане туристичка атракција, како што моментно стојат работите тоа ќе…

ВО ОХРИД ОДРЖАН ПРВИОТ НАЦИОНАЛЕН КОНГРЕС ЗА ПЛАНИНСКО СПАСУВАЊЕ

ВО ОХРИД ОДРЖАН ПРВИОТ НАЦИОНАЛЕН КОНГРЕС ЗА ПЛАНИНСКО СПАСУВАЊЕ

Изминативе два дена, во Охрид се одржа првиот Национален конгрес за планинско спасување, на кој учествуваа претставници од 14 организации, редовни членови и кандидати за членство во Националниот Сојуз за Планинско Спасување. На средбата беа споделени најновите искуства од последниот конгрес на меѓународната комисија за алпско спасување ICAR, кој се одржа во октомври годинава, во…

ДПСС „ОСОГОВО“ ПОТПИША МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА СО УШТЕ СО ЧЕТИРИ ОПШТИНИ

ДПСС „ОСОГОВО“ ПОТПИША МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА СО УШТЕ СО ЧЕТИРИ ОПШТИНИ

ДПСС „Осогово“ (Доброволна планинска спасителска служба) во текот на изминатите денови потпиша меморандум за соработка со уште четири општини (Кочани, Македонска Каменица, Чешиново-Облешево и крива Паланка). По тој повод од ДПСС испратија соопштение кое ви го пренесуваме во целост: „Почитувани пријатели, Ни преставува особена чест и задоволство да ве информираме дека на ден 23.11.2022 година,…

ДА ГО  ВРАТИМЕ ИМИЏОТ НА „БАВЧАЛУК“ ЗА ДА ПОВТОРНО БИДЕ ДЕЛ ОД НАС

ДА ГО ВРАТИМЕ ИМИЏОТ НА „БАВЧАЛУК“ ЗА ДА ПОВТОРНО БИДЕ ДЕЛ ОД НАС

Повозрасните Кочанчани сигурно се сеќаваат на изгледот на Спортско рекреативниот центар „Бавчалук“, една од најпосетените и најомилените нивни дестинации особено во летниот период за време на големите горештини. Базенот, бетонираната платформа на која се играа некои спортови  и природата околу него со столетната „дива топола“ што повеќе не постои беше она на што се сеќаваат…

ПОСТАВЕНИ ТУРИСТИЧКИ ИНФОРМАТИВНИ ТАБЛИ НА ПОНИКВА

ПОСТАВЕНИ ТУРИСТИЧКИ ИНФОРМАТИВНИ ТАБЛИ НА ПОНИКВА

Деновиве Македонското еколошко друштво во соработка со Заштитеното подрачје „Осоговски Планини“ на Пониква ги промовираше поставените информативни табли за посетителите. Таблите имаат информативен карактер и содржат општи податоци за заштитеното подрачје, неговата геолошка и биолошка разновидност како и интересни податоци и факти за туристичката понуда во регионот. Туристичките информативни табли се изработени во рамки на…

УТРЕ (САБОТА) И ОФИЦИЈАЛНО ЗАПОЧНУВА СКИЈАЧКАТА СЕЗОНА

УТРЕ (САБОТА) И ОФИЦИЈАЛНО ЗАПОЧНУВА СКИЈАЧКАТА СЕЗОНА

Како што не извести концесионерот на ски-лифтовите на „Пониква“ од утре (Сабота) и официјално започнува скијачката сезона. Снег има доволно, а патеките на ски лифотивте 1 и 3 се подготвени да ги примат првите љубители на скијањето на снег. Времетраењето на работата на ски-лифтовите е од 10:00 до 15:00 часот. Време е за уживање на…