КОЧАНЧАНЕЦ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ КОМЕНТАР СО ЗАКАНУВАЧКА И НАВРЕДЛИВА СОДРЖИНА

јуни 7, 2022
0 минути

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.П.(39) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

На 19.12.2021 на социјална мрежа Фејсбук, на пост од интернет портал, пријавениот напишал коментар со заканувачка и навредлива содржина со кој промовирал или поттикнувал омраза и насилство против одредена група.

ИЗВОР: Дневни билтени од МВР