Ознака: фк осогово

„ОСОГОВО“ И ВО ГЕВГЕЛИЈА ВОЗЕШЕ РИКВЕРЦ

„ОСОГОВО“ И ВО ГЕВГЕЛИЈА ВОЗЕШЕ РИКВЕРЦ

Уште од едно гостување „Осогово“ се врати со празни раце и без постигнат погодок. „Жолто-сините“ во 25-тото коло претрпеа нов пораз, овој пат во Гевгелија од традиционално незгодниот „Кожуф“, а згора на се и Стојче Стојов еден од подобрите играчи на кочанчани во пролетниот дел од првенството си заработи црвен картон. Дека работите не одат…

„ОСОГОВО“ ИМ ПОДАРИ НОВО РАЗОЧАРУВАЊЕ НА СВОИТЕ НАВИВАЧИ, НИТУ ИГРА НИТУ ДОБАР РЕЗУЛТАТ

„ОСОГОВО“ ИМ ПОДАРИ НОВО РАЗОЧАРУВАЊЕ НА СВОИТЕ НАВИВАЧИ, НИТУ ИГРА НИТУ ДОБАР РЕЗУЛТАТ

Уште еден срамен пораз им приредија играчите на „Осогово“ на своите навивачи. Поразот можеби и не е толку болен ако се знае дека денес во Кочани домаќините играа против екипа која е за неколку класи подобра, но повеќе од поразот боли незалагањето на разгалените „ѕвезди“ на кочанскиот второлигаш. Денес во Кочани „Осогово“ во рамките на…

„ЖЕТВАРИТЕ“ СО ЗАЈАЧКО СРЦЕ ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

„ЖЕТВАРИТЕ“ СО ЗАЈАЧКО СРЦЕ ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

Уште една лоша игра, уште еден лоѓ резултат за играчите на „Осогово“ на денешниот натпревар во Македонска Каменица. Пред натпреварот ветуваа борба и резултат со кој ќе запловат во мирни води, но со денешната игра „Осогово“ влезе во разбрането море кое може да го однесе на дното. Жолто сините започнаа агресивно но само по петнаесетина…

СО ГОЛ ОД ПЕНАЛ „ОСОГОВО“ СТИГНА ДО ПОСАКУВАНИТЕ БОДОВИ

СО ГОЛ ОД ПЕНАЛ „ОСОГОВО“ СТИГНА ДО ПОСАКУВАНИТЕ БОДОВИ

Се играше 68’ кога домашниот играч Стојче Стојов влета во гостинскиот шеснаесетник каде Нуман Ајетовиќ го фаулираше по што судијата Кирил Смоквоски без размислување покажа на белата точка. Пеналот сигурно го изведе капитенот Тоше Манов кој гостинскиот голман Николче Симоновски го испрати ма левата страна а топката полувисоко заврши во десниот дел од мрежата. Заслужено…

ГФК „ОСОГОВО“ – ПОВИК ДО НАВИВАЧИТЕ

ГФК „ОСОГОВО“ – ПОВИК ДО НАВИВАЧИТЕ

ГФК Осогово утре 30.03.2024 год.со почеток во 15.00  часот ке го одигра натпреварот од 22-то коло каде нашиот тим ке биде домакин на тимот на Новаци. Ве повикуваме во што поголем број да заедно навиваме за нашето Осогово ,со фер и коректно навивање да им дадеме мотивација на нашите фудбалери да повторно се вратат на…

„БЕЛАСИЦА“ КАКО ДОМАЌИН МУ ОТКИНА ДВА БОДА НА „ОСОГОВО“ ВО СУДИСКОТО НАДОПОЛНУВАЊЕ

„БЕЛАСИЦА“ КАКО ДОМАЌИН МУ ОТКИНА ДВА БОДА НА „ОСОГОВО“ ВО СУДИСКОТО НАДОПОЛНУВАЊЕ

Се играше четвртата минута од судиското надополнување кога домаќинот „Беласица“ го изведе последниот напад по кој му откина два бода на Кочанскиот второлигаш. Капитенот на домаќините Александар Милушев ја нафрли топката  од левата страна на неколку метри од голот на гостите, на неа натрча Христијан Чукарски и со глава го погоди левиот горен агол на…

„ОСОГОВО“ СОВЛАДАНО И ПОНИЖЕНО ВО ОХРИД

„ОСОГОВО“ СОВЛАДАНО И ПОНИЖЕНО ВО ОХРИД

Уште што треба да се случи па да некој си го стави прстот на челото и да слезе во соблекувалната за да го праша комплетниот Стручен штаб и играчкиот кадар, дали случајно знаат чиј светол дрес носат или пак ним им е важно само да истрчаат на теренот, да чекаат први во месецот а кои…

„ОСОГОВО“ НЕЗ УДАР НА ГОЛ, „ПОБЕДА“ Е ТАА ШТО ЖАЛИ ЗА ДРУГИТЕ ДВА БОДА

„ОСОГОВО“ НЕЗ УДАР НА ГОЛ, „ПОБЕДА“ Е ТАА ШТО ЖАЛИ ЗА ДРУГИТЕ ДВА БОДА

По облачно и ветровито време пред нешто повеќе од стотина гледачи „Осогово“ и „Победа“ одиграа слаб и неинтересен натпревар во рамките на 19. коло од Втора Фудбалска Лига, натпревар што може да го одиграат две екипи и во Детските лиги. Двете екипи покажаа една под просечна игра во која за деведесет минути плус продолжетоците само…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, СУДИЈАТА ДИМИТАР ЛЕВЕСКИ ИМ ПОДАРИ ПЕНАЛ НА ДОМАЌИНИТЕ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА, СУДИЈАТА ДИМИТАР ЛЕВЕСКИ ИМ ПОДАРИ ПЕНАЛ НА ДОМАЌИНИТЕ

Се играше 68’ кога судијата Димитар Левески од Охрид досуди сомнителен пенал за  „Башкими“ и ги врати во игра по негативата што ја имаа уште во првото полувреме. Ваквите грешки очигледно е дека не се веќе случајност на натпреварите во Втората Фудбалска Лига. Денес оштетено е „Осогово“ а чие е името на екипа која ќе…

ФИКРЕТ ЛИВАРЕКА ПОВИКАН ВО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА ДО 19 ГОДИНИ ЗА НАТПРЕВАРИТЕ СО БИХ

ФИКРЕТ ЛИВАРЕКА ПОВИКАН ВО РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА ДО 19 ГОДИНИ ЗА НАТПРЕВАРИТЕ СО БИХ

Селекторот на репрезентацијата на Македонија до 19 години  Тони Јакимовски упати повик до нашиот фудбалер Фикрет Љиварека. Оваа репрезентација ке одигра два пријателски натпревари против  репрезентацијата  на Босна и Херцеговина на 27.02 и 29.02.2024 год.И двата натпревари ке со одиграат во Скопје на терените на тренинг центарот ,,Петар Милошевски,,.Овие два натпревари ке бидат последна проверка…