Ознака: фк осогово

„ОСОГОВО“ И „НОВАЦИ“ СЕ НОВИТЕ ВТОРОЛИГАШИ

„ОСОГОВО“ И „НОВАЦИ“ СЕ НОВИТЕ ВТОРОЛИГАШИ

Среќна беше раката на Претседателот на ОФС Кочани Александар Андов,  денес попладне при извлекувањето на имињата на преостанатите две екипи кои од следното првенство ќе играат во единствената Втора Фудбалска Лига. Иако „Осогово“ беше шампион во Трета Фудбалска Лига – Исток поради чудните одлуки на бирократијата од ФФМ мораше да играат бараш како и преостанатите…

„ОСОГОВО“ КАКО ИЗДИШНАТ БАЛОН

„ОСОГОВО“ КАКО ИЗДИШНАТ БАЛОН

„Осогово“ го загуби бараж натпреварот против „Тетекс“ за влез во Втора Фудбалска Лига и сега сите очи се насочени кон жрепката во Вторник во 17:00 часот кога среќата ќе одлучи кои две екипи од трите екипи што денес загубија ќе бидат членови на Втората Фудбалска Лига. Но тоа е веќе среќа, шансите се 33%. Инаку…

КОЈ ГО НАМЕСТИ „ОСОГОВО“ ДА ИГРА ВО МАЏАРИ?

КОЈ ГО НАМЕСТИ „ОСОГОВО“ ДА ИГРА ВО МАЏАРИ?

Вчера се извлекоа двојките за трите бараж натпревари за влез во Втора Фудбалска Лига. Во бараж натпреварите се вклучени (замислете) петте прваци во петте региони и екипата на „Тетекс“ која на чуден начин се најде во баражот. Но тоа е минато и нема поправен дали и во другите земји прваците (кои цела година играле за…

СО САМО ДВАНАЕСЕТ ИГРАЧИ НА ТРЕНИНГ ТЕШКО ДА СЕ ПОМИНЕ БАРАЖОТ

СО САМО ДВАНАЕСЕТ ИГРАЧИ НА ТРЕНИНГ ТЕШКО ДА СЕ ПОМИНЕ БАРАЖОТ

Иако до почетокот на бараж натпреварите во кои ќе учествува и „Осогово“ како првак во Трета Фудбалска Лига – исток остануваат уште пет дена состојбата во „Осогово“ која е присутна  веќе месец дена останува непроменета. Ако по обезбедувањето на првото место Шефот на стручниот штаб Ефтим Аксентиев мораше да ги поминува тренинзите со 6 до…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ТОШЕ МАНОВ ПРВ СТРЕЛЕЦ СО 32 ПОСТИГНАТИ ПОГОДОКА

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ТОШЕ МАНОВ ПРВ СТРЕЛЕЦ СО 32 ПОСТИГНАТИ ПОГОДОКА

Некои ги менуваат навиките, но центарфорот на „Осогово“ Тоше Манов кој седма година по ред ги брани боите на „жолто-сините“ тешко. За него навиката да биде најдобар стрелец во шампионатите останува. И годинава нашиот Тоше со 32 погодока стана прв стрелец во Трета Фудбалска Лига – Исток. Скептиците сигурно ќе бараат повторно „влакно во јајцето“…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ВО КОЧАНИ ПРОМОЦИЈА НА ШАМПИОНОТ

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ВО КОЧАНИ ПРОМОЦИЈА НА ШАМПИОНОТ

Се одиграа натпреварите од 22-то, последно коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. Во Кочани шампионот „Осогово“ ја пречека екипата на „Тиверија“ и со победа го прослави освојувањето на првото место. Пред почетокот на натпреварот Градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов од името Општински Фудбалски Сојуз – Кочани на капитенот на „Осогово“ Тоше Манов му…

СТОЈАНЧЕ ТРЕНЧЕВ ГО ПРОПУШТА БАРАЖ НАТПРЕВАРОТ?

СТОЈАНЧЕ ТРЕНЧЕВ ГО ПРОПУШТА БАРАЖ НАТПРЕВАРОТ?

Еден од стандардните играчи на „Осогово“ Стојанче Тренчев е неизвесен за бараж натпреварот кој ги очекува „жетварите“. Имено Тренчев во средата за време на тренингот заработи повреда која моментно го оддалечи од зелениот терен а кога ќе се врати на него само може да се претпостави. Причината банална. Тренчев за време на тренингот во средата…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, НОВ ПОРАЗ НА „ОСОГОВО“

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, НОВ ПОРАЗ НА „ОСОГОВО“

Се одиграа натпреварите од 21-то, претпоследно коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. Шампионот и учесникот во бараж натпреварите за влез во втората фудбалска лига „Осогово“ со нов пораз на гостувања. Денес во Богданци„жетварите“ го претрпеа и вториот пораз од трите последни гостувања. Според извештаите „Осогово“ настапило со шест млади играчи кои добро ја извршиле…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ВО ДЕЛЧЕВО БЕЗ ПОБЕДНИК

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ВО ДЕЛЧЕВО БЕЗ ПОБЕДНИК

Денес во рамките на 20-тото коло во Трета Фудбалска Лига – исток се одиграа два од закажаните пет натпревара. Во Делчево гостуваше лидерот на табелата „Осогово“ и по многу возбудувања натпреварот заврши без победник. Ако домаќините го добија првото полувреме, второто беше резервирано за гостите. Уште на самиот почеток, во 01’ гостите поведоа. Домаќините тргнаа…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ВО НАЈЛОШО ОДИГРАНИОТ НАТПРЕВАР НА ДОМАШЕН ТЕРЕН „ОСОГОВО“ СТИГНА ДО ТИТУЛАТА

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ВО НАЈЛОШО ОДИГРАНИОТ НАТПРЕВАР НА ДОМАШЕН ТЕРЕН „ОСОГОВО“ СТИГНА ДО ТИТУЛАТА

Три од закажаните пет натпревари се одиграа денес во рамките на 19-тото коло од Трета Фудбалска Лига – Исток. Екипата на „Осогово“ во најлошо одиграниот натпревар на домашен терен годинава стигна до значајна победа, а со оглед дека натпреварот во Струмица „Тиверија“ – „Овче Поле“ заврши без победник на три кола до крајот на првенството…