Ознака: фк осогово

ВТОР ПОРАЗ НА „ОСОГОВО“ НА ПОДГОТОВКИТЕ

ВТОР ПОРАЗ НА „ОСОГОВО“ НА ПОДГОТОВКИТЕ

„Осогово“ го одигра вториот контролен натпревар пред стартот на натпреварите во Втора Фудбалска Лига. Кочанчани на теренот во Пехчево се поразени од екипата на „Трајал“ од Крушевац (Србија) 0:2 (0:2). Според информациите до кои што дојдовме екипата од Крушевац била далеку подобар противник а „Осогово“ е далеку од посакуваната форма. До почетокот на првенството има…

НА ПРВИОТ КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ МИНИМАЛНО ЗАГУБИ ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

НА ПРВИОТ КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ МИНИМАЛНО ЗАГУБИ ВО МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА

Во рамките на подготовките за натпреварите во Втора Фудбалска Лига, денес „Осогово“ го одигра првиот контролен натпревар. Кочанчани на гостувањето во Македонска Каменица загубија од домаќинот „Каменица Саса“ со 2:3 (0:1). Ова беше убава можност новоименуваниот Шеф на стручниот штаб на „жолто-сините“ Добринко Илиевски и неговиот помошник Горан Гоцевски да ги испробаат сите играчи кои…

РЕАКЦИЈА ОД УПРАВАТА НА ГФК “ОСОГОВО“ НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА ЕФТИМ АКСЕНТИЕВ

РЕАКЦИЈА ОД УПРАВАТА НА ГФК “ОСОГОВО“ НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈАТА НА ЕФТИМ АКСЕНТИЕВ

Почитувани, По повод прес конфернцијата на досегашниот тренер на ГФК Осогово Ефтим Аксентиев како клуб сакаме да ја изнесеме и нашата страна и вистина за да јавноста има јасна слика за тоа кој ја зборува вистината бидејќи како клуб секогаш сме биле транспарентни за се што се случува во нашиот градски меленик ГФК Осогово. Па…

ШЕФОТ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА „ОСОГОВО“ ЕФТИМ АКСЕНТИЕВ СИ ПОДНЕСЕ НЕОТПОВИКЛИВА ОСТАВКА

ШЕФОТ НА СТРУЧНИОТ ШТАБ НА „ОСОГОВО“ ЕФТИМ АКСЕНТИЕВ СИ ПОДНЕСЕ НЕОТПОВИКЛИВА ОСТАВКА

Само пет дена по почетокот на подготовките за Втората Фудбалска Лига, Шефот на стручниот штаб на „Осогово“ Ефтим Аксентиев си поднесе неотповиклива оставка. На прес конференцијата што ја одржа денес Аксентиев како причина за поднесената оставка акцентот го става лошите услови за работа на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани. „Денес одлучив и еве јавно изјавувам…

„ОСОГОВО“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ ЗА НАСТАПИТЕ ВО ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА

„ОСОГОВО“ СТАРТУВАШЕ СО ПОДГОТОВКИТЕ ЗА НАСТАПИТЕ ВО ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА

Денес и официјално „Осогово“ ги започна подготовките за настапите што го очекуваат во Втората Фудбалска Лига која според најавите ќе започне на 12 Август. На теренот на стадионот „Никола Мантов“ на првата прозивка истрчаа 18 играчи, од кои поголемиот број од тимот кој настапуваше во Трета Фудбалска Лига – Исток, повратници во екипата како и…

НАМЕСТО ПОЧЕТОК НА ПОДГОТОВКИТЕ, ДЕНЕС НА СТАДИОНОТ „НИКОЛА МАНТОВ“ БЕШЕ ТИВКО

НАМЕСТО ПОЧЕТОК НА ПОДГОТОВКИТЕ, ДЕНЕС НА СТАДИОНОТ „НИКОЛА МАНТОВ“ БЕШЕ ТИВКО

Ништо од најавите дека денес Среда (среќно) ќе биде прозивката и дека и официјално ќе започнат подготовките на „Осогово“ за настапот во втората Фудбалска Лига. Наместо играчи, тренери, управа, медиуми и по некој загржен навивач на кочанскиот второлигаш, празен терен празни трибини. Единствено нешто што денес можеше да се слушне на стадионот „Никола Мантов“ беа…

ВО ГОДИНА НА ЕДЕН ВЕК ПОСТОЕЊЕ, „ОСОГОВО“ МОРА ДА ИГРА ВО ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА!!!

ВО ГОДИНА НА ЕДЕН ВЕК ПОСТОЕЊЕ, „ОСОГОВО“ МОРА ДА ИГРА ВО ВТОРАТА ФУДБАЛСКА ЛИГА!!!

По само една година по испаѓањето од второлигашкото друштво еден од спортските симболи на Кочани, „Осогово“ експресно се врати во второто по ранг фудбалско натпреварување во Македонија. Рака на срце „Осоово“ не го помина баражот но среќата му се насмевна во извлекувањето на тоа кои две од трите екипи ќе бидат второлигаши и во време…

„ОСОГОВО“ И „НОВАЦИ“ СЕ НОВИТЕ ВТОРОЛИГАШИ

„ОСОГОВО“ И „НОВАЦИ“ СЕ НОВИТЕ ВТОРОЛИГАШИ

Среќна беше раката на Претседателот на ОФС Кочани Александар Андов,  денес попладне при извлекувањето на имињата на преостанатите две екипи кои од следното првенство ќе играат во единствената Втора Фудбалска Лига. Иако „Осогово“ беше шампион во Трета Фудбалска Лига – Исток поради чудните одлуки на бирократијата од ФФМ мораше да играат бараш како и преостанатите…

„ОСОГОВО“ КАКО ИЗДИШНАТ БАЛОН

„ОСОГОВО“ КАКО ИЗДИШНАТ БАЛОН

„Осогово“ го загуби бараж натпреварот против „Тетекс“ за влез во Втора Фудбалска Лига и сега сите очи се насочени кон жрепката во Вторник во 17:00 часот кога среќата ќе одлучи кои две екипи од трите екипи што денес загубија ќе бидат членови на Втората Фудбалска Лига. Но тоа е веќе среќа, шансите се 33%. Инаку…

КОЈ ГО НАМЕСТИ „ОСОГОВО“ ДА ИГРА ВО МАЏАРИ?

КОЈ ГО НАМЕСТИ „ОСОГОВО“ ДА ИГРА ВО МАЏАРИ?

Вчера се извлекоа двојките за трите бараж натпревари за влез во Втора Фудбалска Лига. Во бараж натпреварите се вклучени (замислете) петте прваци во петте региони и екипата на „Тетекс“ која на чуден начин се најде во баражот. Но тоа е минато и нема поправен дали и во другите земји прваците (кои цела година играле за…