Ознака: фк осогово

ТФЛ-ИСТОК, ВО КОЧАНИ „РУДАРИТЕ“ НЕМОЌНИ ПРОТИВ ЛИДЕРОТ

ТФЛ-ИСТОК, ВО КОЧАНИ „РУДАРИТЕ“ НЕМОЌНИ ПРОТИВ ЛИДЕРОТ

Се одиграа натпреварите од 7-то коло во Трета Фудбалска Лига – Исток. Во Кочани лидерот на табелата „Осогово“ го пречека секогаш незгодниот „Рудар“, но овој пат „рударите“ се загубија во оризовото полето, кочанчани убедливо славеа со 3:0 а доколку на голот на „Рудар“ не беше расположениот Ѓорѓи Ивановски гостите ќе си заминеа уште со некој…

ПО ШЕСТ ОДИГРАНИ КОЛА, „ОСОГОВО“ НА ПРВОТО МЕСТО, НО …….

ПО ШЕСТ ОДИГРАНИ КОЛА, „ОСОГОВО“ НА ПРВОТО МЕСТО, НО …….

Се одиграа повеќе од половината натпревари во есенскиот дел во Трета Фудбалска Лига – Исток, вкупно 6, по кои екипата на „Осогово“ се најде на првото место на табелата. „Жолто-сините“ по шесте одиграни кола имаат освоено 16 бодови (5 победи, 1 нерешенa, 0 порази, и гол разлика 25:06 (+19)). Иако „Осогово“ е на првото место…

„ЖЕТВАРИТЕ“ СЕ ИЗВЛЕКОА ВО 88 МИНУТА

„ЖЕТВАРИТЕ“ СЕ ИЗВЛЕКОА ВО 88 МИНУТА

Се одиграа натпреварите од 5. коло во Трета Фудбалска Лига – исток во кое на три натпревари славеа домаќините, на еден натпревар победија гостите додека на два немаше победник. Во Кочани  „Осогово“ со големи маки ја совлада одличната екипа на „Академија Чешиново-Облешево“.  Гостите поведоа во 5’ преку Михаил Јакимов а домаќините речиси без шанса го…

„СПАРТМАНИ“ ГО НОКАУТИРА „ОСОГОВО“

„СПАРТМАНИ“ ГО НОКАУТИРА „ОСОГОВО“

Екипата на „Осогово“ на која многумина предвреме и ја доделија шампионската титула го претрпе првиот пораз во годинешното првенство. Кочанчани сосема заслужено загубија на „жешкиот терен“ во Градско Балдовце од „Спартмани“ со што ги разочараа своите симпатизери а поради незалагањето и сите од управата на клубот. Домаќините победоносниот погодок го постигнаа во 40’ а стрелец…

СЕДУМ ПОГОДОЦИ НА ТОШЕ МАНОВ ПРОТИВ „ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО“

СЕДУМ ПОГОДОЦИ НА ТОШЕ МАНОВ ПРОТИВ „ДОЈРАНСКО ЕЗЕРО“

Минатогодишниот најдобар стрелец во Втора Фудбалска Лига – Исток од редовите на „Осогово“ Тоше Манов не престанува да ги треси противничките мрежи. На денешниот натпревар „Осогово“ – „Дојранско Езеро“ одигран во рамките на 03. коло во Трета Фудбалска Лига – исток Манов постигна седум погодоци а ако на дваесет минути до крајот на средбата не…

ЕФИКАСЕН СТАРТ ВО ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

ЕФИКАСЕН СТАРТ ВО ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

Со одигрувањето на шест натпревари, денес и официјално започнаа натпреварите во Трета Фудбалска Лига – Исток.  Постигнати се 28 голови што секако претставува убава увертира во едно ефикасно првенство. „Осогово“ по испаѓањето од Втората лига најде начин како да направи состав кој повеќе од сигурно е дека ќе атакува на првото место. „Жетварите“ денес ја…

ИМ ГО ЧЕСТИТАА ДЕНОТ НА РУДАРИТЕ СО СЕДУМ ГОЛОВИ ВО МРЕЖАТА

ИМ ГО ЧЕСТИТАА ДЕНОТ НА РУДАРИТЕ СО СЕДУМ ГОЛОВИ ВО МРЕЖАТА

Во натпревар како дел од подготовките пред стартот на новото првенство во Трета Фудбалска Лига – Исток, денес на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани пред стотина гледачи „Осогово“ и „Рудар“ од Пробиштип одиграа натпревар кој покажа дека формата на „жетварите“ оди во нагорна линија. Играчите на „Осогово“ со головите на Тоше Манов (3), Јован Дојчинов…

ВО КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ ГИ СОВЛАДА МЛАДИНЦИТЕ НА „АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ“

ВО КОНТРОЛЕН НАТПРЕВАР „ОСОГОВО“ ГИ СОВЛАДА МЛАДИНЦИТЕ НА „АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ“

По дождливо време особено во второто полувреме „Осогово“ и младинците на „Академија Пандев“ од Струмица одиграа добар натпревар во кој резултатот беше во втор план. Кочанчани со головите на Манов (4) Јованов (1) и Крстов (1) славеа со 6:0 (3:0) но поважно од се е што Шефот на стручниот штаб на „жетварите“ Ефтим Аксентиев виде…

ВТОРОЛИГАШОТ ОД МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА ПРЕСИЛЕН ЗА ПОДМЛАДЕНАТА ЕКИПА НА „ОСОГОВО“

ВТОРОЛИГАШОТ ОД МАКЕДОНСКА КАМЕНИЦА ПРЕСИЛЕН ЗА ПОДМЛАДЕНАТА ЕКИПА НА „ОСОГОВО“

Екипата на „Осогово“ продолжи со одигрувањето на контролните натпревар се со цел да се воигра новиот состави и што поспремни да ги дочекаат натпреварите во Трета Фудбалска Лига – Исток. „Жетварите“ денес на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани ја пречекаа екипата на „Каменица Саса“ која по се изгледа ја имаше генералката пред стартот на натпреварите…

„ОСОГОВО“ ДОМАЌИН НА „КАМЕНИЦА САСА“

„ОСОГОВО“ ДОМАЌИН НА „КАМЕНИЦА САСА“

ГФК „Осогово“ продолжува со одигрувањето на подготвителни натпревари во пресрет на претстојното првенство во Трета Фудбалска Лига – Исток. Денес (Сабота) со почеток во 17:00 часот на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани „Осогово“ ќе ја пречека екипата на „Каменица Саса“ која следниот викенд ги започнува натпреварите во Втората Фудбалска Лига. С. Ивановски