Ознака: карате

ШЕСТ ОД ШЕСТ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО ДОЈРАН

ШЕСТ ОД ШЕСТ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО ДОЈРАН

Во организација на Карате Клуб „Дојран“ а со поддршка на Карате Федерацијата на Македонија во Дојран се одржа Меѓународен карате турнир „5 Ноември“.  На турнирот освен каратисти од Македонските клубови учествуваа и натпреварувачи од Србија, Црна Гора, Бугарија и Грција. Каратистите на Карате клуб  „Кочани“ учествуваа со шест натпреварувачи кои освоија шест медали од кои:…

НАТАЛИЈА КАРОВА ВТОРОПЛАСИРАНА, НЕ УСПЕА ДА ОБЕЗБЕДИ УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

НАТАЛИЈА КАРОВА ВТОРОПЛАСИРАНА, НЕ УСПЕА ДА ОБЕЗБЕДИ УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

Денес во Скопје, во општина Бутел се одржаа плеј офф натпреварите на првопласираните четворица каратисти од секоја категорија кои минатиот викенд  се изборија на „Државно првенство во карате за кадети, јуниори и помлади сениори У-21“. Победниците од денешните плеј офф натпревари обезбедуваа директно учество на претстојното Европско првенство. Од Карате Клубот „Кочани“ се надеваа дека…

ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ, НАТАЛИЈА КАРОВА ОБЕЗБЕДИ УЧЕСТВО НА БАЛКАНСКОТО ПРВЕНСТВО

ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ, НАТАЛИЈА КАРОВА ОБЕЗБЕДИ УЧЕСТВО НА БАЛКАНСКОТО ПРВЕНСТВО

Во текот на вчерашниот ден (Сабота) во Скопје, општина Бутел се одржа „Државното првенство во карате за кадети, јуниори и помлади сениори У-21“. Карате Клуб „Кочани“ настапи со четири натпреварувачи од кои Наталија Карова настапи во категоријата до 48 килограми – јуниорки и го освои второто место со што обезбеди директно учество на Балканското првенство…

ТРИ ЗЛАТНИ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА „СОЛИДАРНОСТ ОПЕН 2023“

ТРИ ЗЛАТНИ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА „СОЛИДАРНОСТ ОПЕН 2023“

Во организација на Карате Федерацијата на Македонија а со техничка организација на Карате Клуб „Солидарност“ од Скопје, денес во Скопје се одржа 21. Издание на Меѓународниот карате турнир „Солидарност Опен 2023“. На турнирот на кој настапија околу 600 натпреварувачи Карате Клуб „Кочани“ настапи со пет каратисти кои освоија три златни медали. Јоана Стојчева (категорија 2016…

ПЕТ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ КАРАТЕ ТУРНИР „ОЛИМПИК ОПЕН 2023“

ПЕТ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ КАРАТЕ ТУРНИР „ОЛИМПИК ОПЕН 2023“

Во организација на Карате Клубот „Олимпик“ а со техничка помош на Карате Федерацијата на Македонија денес се одржа првиот Меѓународен карате турнир „Олимпик опен 2023“. Во конкуренција на околу 900 натпреварувачи од 12 држави Карате клуб „Кочани“ учествуваше со 6 натпреварувачи кои на крајот освоија пет медали од кои две во категоријата „кати“ и три…

ТРЕТО МЕСТО ЗА НАТАЛИЈА КАРОВА НА „GRAND PRIX MACEDONIA“ ТУРНИРОТ

ТРЕТО МЕСТО ЗА НАТАЛИЈА КАРОВА НА „GRAND PRIX MACEDONIA“ ТУРНИРОТ

Во организација на Карате Федерацијата на Македонија а со техничка поддршка на карате клубовите „Кизаме“ и „Тигар“ од Скопје во саботата во салата „Јане Сандански“ се одржа Меѓународниот карате турнир „Grand prix Macedonia“. Карате клубот „Кочани“ настапи со пет свои претставника кои во конкуренција на 800 натпреварувачи освоија едно трето место. Наталија Карова го освои…

ТРИ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА ТУРНИРОТ „ФУНАКОШИ ГИЧИН“

ТРИ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“ НА ТУРНИРОТ „ФУНАКОШИ ГИЧИН“

Во организација на Карате Федерацијата на Македонија и Карате Клуб „Фунакоши Гичин“, денес во Скопје се одржа традиционалниот Меѓународен турнир во карате „Фунакоши Гичин – Опен 2023. Во конкуренција на натпреварувачи од Македонија, Србија и Косово Карате Клуб „Кочани“ настапи со пет натпреварувачи кои освоија три медали од кои  две сребрени и еден бронзен. Во…

ФИЛИП СТОЈАНОВ ОБЕЗБЕДИ УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ

ФИЛИП СТОЈАНОВ ОБЕЗБЕДИ УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО КАРАТЕ

Скопје беше домаќин на Пелј оф турнирот во карате каде најдобрите од секоја категорија обезбедија учество на Европското првенство во карате кое во месец Февруари ќе се одржи во Ларнака (Кипар). Карате клубот „Партизан“ од Кочани на турнирот учествуваше со тројца свои каратисти кои седмица пред тоа обезбедија пласман за Плеј оф натпреварот на Изборното…

ДВАЈЦА КАРАТИСТИ НА „КОЧАНИ“ ВО ПЛЕЈ ОФ НАТПРЕВАРОТ ЗА УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

ДВАЈЦА КАРАТИСТИ НА „КОЧАНИ“ ВО ПЛЕЈ ОФ НАТПРЕВАРОТ ЗА УЧЕСТВО НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

Тројца натпреварувачи од Карате Клуб „Кочани“ настапија денес на Државното изборно првенство на Македонија што се одржа во Гостивар. Двајца натпреварувачи Наталија Карова и Иван Арсов ги освоија вторите места и се квалификуваа за плеј оф натпреварот што следниот викенд ќе се одржи во Скопје. „Во организација на Карате Федерацијата на Македонија денес во Гостивар…

ТРОЈЦА ЧЛЕНОВИ НА КАРАТЕ КЛУБ „ПАРТИЗАН“ ОБЕЗБЕДИЈА ПЛЕЈ ОФ ЗА ИЗБОР НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

ТРОЈЦА ЧЛЕНОВИ НА КАРАТЕ КЛУБ „ПАРТИЗАН“ ОБЕЗБЕДИЈА ПЛЕЈ ОФ ЗА ИЗБОР НА ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО

Во организација на Карате Федерацијата на Македонија денес во Гостивар се одржа „Државното првенство за кадети, јуниори и У-21“ кое воедно е изборно за состав на Репрезентацијата на Македонија за настап на Европското Првенство кое во месец Февруари 2023 година ќе се одржи во Ларнака (Кипат). Во конкуренција на 206 натпреварувачи од 40 клубови тројцата…