Ознака: крадци

РАСЧИСТЕНИ ТЕШКИ КРАЖБИ ВО КОЧАНИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО НА СОПСТВЕНИЦИТЕ

РАСЧИСТЕНИ ТЕШКИ КРАЖБИ ВО КОЧАНИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО НА СОПСТВЕНИЦИТЕ

По преземени мерки и активности, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Кочани при СВР Штип расчистија две кривични дела „тешка кражба“ и едно кривично дело „тешка кражба во обид“ извршени на 29.01.2024 на територијата на општина Кочани од бутик, автоперална и сендвичара, од каде се одземени разни предмети и пари. Поради постоење основи на…

ВО КАВАДАРЦИ ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНСКО

ВО КАВАДАРЦИ ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНСКО

На 15.03.2023 полициски службеници од ОВР Кавадарци го лишиле од слобода Б.С.(47) од с.Теранци. Тој се сомничи дека на 12.03.2023 од камп приколка лоцирана во место викано „Нари“, атар на с.Крњево, одзел разновиден алат. Лицето е приведено во Полициската станица во Кавадарци и по целосно документирање на настанот ќе следи соодветна пријава. Дневни соопштенија на…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПРАВЕН СУБЈЕКТ И ОДГОВОРНО ЛИЦЕ  ОД КОЧАНИ ЗА „ПУСТОШЕЊЕ ШУМА“

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ ПРАВЕН СУБЈЕКТ И ОДГОВОРНО ЛИЦЕ ОД КОЧАНИ ЗА „ПУСТОШЕЊЕ ШУМА“

На 10.02.2023 Одделението за внатрешни работи Кочани поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Кочани против правно лице од Кочани и В.Т.(53) од Кочани, како одговорно лице во правното лице, за сторено кривично дело „пустошење шума“ по член 226 став 5 в.в. став 1 и 2 од Кривичниот законик. Пријавените, спротивно на закон, без да…

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО НА СОПСТВЕНИКОТ

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО НА СОПСТВЕНИКОТ

На 31.01.2023, по преземени мерки и активности, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода К.А.(47) од Кочани. Тој се сомничи дека сторил две кривични дела „тешка кражба“ на 30 и 31.01.2023, при што од два објекти во рамки на Општата болница Кочани одзел повеќе предмети. Одземените предмети биле пронајдени и вратени. По целосно…

РАСЧИСТЕНИ ПЕТ КРИВИЧНИ ДЕЛА, ТЕШКА КРАЖБА НА ПОДРАЧЈЕТО НА ОВР КОЧАНИ

РАСЧИСТЕНИ ПЕТ КРИВИЧНИ ДЕЛА, ТЕШКА КРАЖБА НА ПОДРАЧЈЕТО НА ОВР КОЧАНИ

Денеска (23.01.2023) во ОВР Кочани е извршен службен разговор со 16-годишен малолетник,во присуство на родител, при што расчистени се вкупно пет кривични дела: една тешка кражба од ЈЗУ Општа болница -Кочани, две тешки кражби од куќи и две тешки кражби на дрзок начин, сите сторени на подрачјето на ОВР Кочани. Одземеното ќе биде вратено на…

КОЧАНЧАНЕЦ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ РАЗБОЈНИШТВО

КОЧАНЧАНЕЦ ЗАРАБОТИЛ КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ РАЗБОЈНИШТВО

На 16.01.2023 полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода Т.Р. од Кочани, поради постоење основи на сомнение дека извршил кривично дело „разбојништво“. Имено, во 00.40 часот во ОВР Кочани З.Ш.(60) од Кочани пријави дека на 15.01.2023 околу 22.10 часот пред продажен објект во Кочани, Т.Р. со употреба на сила ѝ одзел торба со…

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, РАСЧИСТЕНИ ТРИ КРАЖБИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО  НА СОПСТВЕНИЦИТЕ

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, РАСЧИСТЕНИ ТРИ КРАЖБИ, ОДЗЕМЕНОТО ВРАТЕНО НА СОПСТВЕНИЦИТЕ

По преземени мерки и активности, на 03.12.2022 во 15.40 часот полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Д.Н.(18) од Кочани, поради основи на сомнение дека од кругот на болницата во Кочани одзел возило на Итната медицинска помош Кочани. Како што веќе информиравме, по преземени мерки и активности, возилото било пронајдено во 08.30…

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, РАСЧИСТЕНИ ДВЕ КРИВИЧНИ ДЕЛА ИЗВРШЕНИ ВО СКОПЈЕ

ПРИВЕДЕН КРАДЕЦ ОД КОЧАНИ, РАСЧИСТЕНИ ДВЕ КРИВИЧНИ ДЕЛА ИЗВРШЕНИ ВО СКОПЈЕ

На 28.11.2022 околу 06.30 часот на ул.„Благоја Стефковски” во населба Маџари – Скопје, полициски службеници од Полициската станица Гази Баба лишиле од слобода малолетник од Кочани. Тој бил фатен при извршување „кражба” во куќа, при што одзел повеќе предмети. Одземените предмети бил пронајдени и вратени на сопственикот. По преземени мерки, исто така, било утврдено дека…

СО НЕИСПРАВНИ ВАГИ СЕ КРАДАТ КУПУВАЧИТЕ, НА ПОТЕГ Е ПАЗАРНАТА ИНСПЕКЦИЈА

СО НЕИСПРАВНИ ВАГИ СЕ КРАДАТ КУПУВАЧИТЕ, НА ПОТЕГ Е ПАЗАРНАТА ИНСПЕКЦИЈА

Наша сограѓанка деновиве била измамена а како што пишува не само таа при купувањето црвен пипер за ајвар. Иако купила одредена количина и чесно платила дома констатирала дека од количината едвај има само половина. Во писмото кое ни беше испратено наведува: „Ќе ве  замолам само ако може да објавите еден краток пост односно предупредување до…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА РАЗБОЈНИШТВО

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА РАЗБОЈНИШТВО

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против М.К.(24) од Кочани, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“. На 07.06.2022 тој со употреба на сила одзел пари од Д.М. и неговата сопруга од Кочани. ИЗВОР: Дневни билтени од МВР

 • 1
 • 2