Ознака: полиција

МВР: ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПРОМЕНА НА РЕГИСТАРСКИТЕ ТАБЛИЧКИ ВО РОК ОД ГОДИНА ДЕНА

МВР: ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ПРОМЕНА НА РЕГИСТАРСКИТЕ ТАБЛИЧКИ ВО РОК ОД ГОДИНА ДЕНА

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните и правните субјекти, односно сопствениците на возила, на обврската дека заклучно со 12.02.2024 мора да извршат промена на регистарските таблички со ознаката “МК“ со ознаката “NMK“. Имено, согласно член 27 став (1) алинеја 5 од Законот за возила („Службен весник на Република Македонија” бр. 140/08; 53/11; 123/12; 70/13;…

ОВР КОЧАНИ СО ПРЕВЕНТИВНИ АКТИВНОСТИ ЗАШТИТА ОД КРАЖБИ И ДРУГИ ИМОТНИ ДЕЛИКТИ

ОВР КОЧАНИ СО ПРЕВЕНТИВНИ АКТИВНОСТИ ЗАШТИТА ОД КРАЖБИ И ДРУГИ ИМОТНИ ДЕЛИКТИ

На 18.01.2023 од страна на полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Кочани спроведена е едукативна кампања со цел превенирање и заштита од кражби и други имотни деликти. На повеќе локации во Кочани, низ средби со населението укажано е на начините на заштита од кражби и други кривични дела, а исто така, граѓаните добија совети…

СВР ШТИП – СООПШТЕНИЕ

СВР ШТИП – СООПШТЕНИЕ

МВР на Република Северна Македонија СВР Штип, 04.12.2022 СООПШТЕНИЕ Почитувани, Во врска со поднесените кривични пријави од ОВР Кочани до ОЈО за ГОКК, Ве информираме дека на 02.11.2022 при контрола од страна на старешинскиот кадар на ОВР Кочани е утврдено дека полициските службеници кои се товарат за стореното кривично дело не постапиле согласно законските прописи…

Д Е М А Н Т

Д Е М А Н Т

СВР Штип- ОВР Кочани најостро ги демантира лагите изнесени на прес конференција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кочани и ја известува јавноста дека при поднесувањето на кривичната пријава против директор на училиште е постапено во координација со надлежен јавен обвинител и со судија од Основен суд Кочани, при што е испочитувана целата законска процедура. Затоа, апелираме…

ОД УТРЕ (15 НОЕМВРИ) ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПОСЕДУВАЊЕ НА ЗИМСКА ОПРЕМА

ОД УТРЕ (15 НОЕМВРИ) ЗАДОЛЖИТЕЛНО ПОСЕДУВАЊЕ НА ЗИМСКА ОПРЕМА

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните дека од утре 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема, согласно одредбите утврдени во Правилникот за задолжителна опрема на возилото, за безбедно учество во сообраќајот на патиштата. (Службен весник бр. 31 од 2010 година). Согласно Правилникот, како зимска опрема на моторните возила со…

МВР – ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА НЕРЕГИСТРИРАНИТЕ ВОЗИЛА

МВР – ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА НЕРЕГИСТРИРАНИТЕ ВОЗИЛА

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека согласно одредбите од Законот за возила сите оние кои се водат како сопственици на возила за коишто не ја продолжиле важноста на сообраќајната дозвола повеќе од две години, законски се должни да го одјават своето возило во Министерството за внатрешни работи, односно во регистрационото подрачје каде возилото…

КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА – КОЧАНИ, СОБРАНИ 24 КРВНИ ЕДИНИЦИ

КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА – КОЧАНИ, СОБРАНИ 24 КРВНИ ЕДИНИЦИ

Во првата годинешна крводарителска акција спроведена во Полициска станица – Кочани собрани се 24 крвни единици. Акцијата која ја организираше Полициска станица – Кочани е во соработка со „Црвен крст“ – Кочани и со поддршка од екипа на „Институтот за трансфузиона медицина“ од Скопје. Инаку ова е една од трите планирани крводарителски акции кои Полициска…

ПО СИНОЌЕШНАТА АКЦИЈА НА МВР И УЈП, ТРИ ЛОКАЛИ ВО КОЧАНИ СЕ ЗАТВОРЕНИ

ПО СИНОЌЕШНАТА АКЦИЈА НА МВР И УЈП, ТРИ ЛОКАЛИ ВО КОЧАНИ СЕ ЗАТВОРЕНИ

По синоќешната акција што беше спроведена од страна на МВР и УЈП во угостителски објекти во градот и во едно казино, епилогот е три угостителски објекти се затворени. Според она што го дознаваме во објектите биле затечени гости без сертификат, како пушат и не издавање на фискални сметки. Се очекува официјално соопштение по што ќе…

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ДИРЕКТОРОТ ТАСЕВСКИ НА ЗАЕДНИЧКИ РУЧЕК ДЕЦАТА И СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА ПОЛИЦИЈАТА

МИНИСТЕРОТ СПАСОВСКИ И ДИРЕКТОРОТ ТАСЕВСКИ НА ЗАЕДНИЧКИ РУЧЕК ДЕЦАТА И СЕМЕЈСТВАТА НА ЗАГИНАТИТЕ ПРИПАДНИЦИ НА ПОЛИЦИЈАТА

Денеска, министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски и директорот на Бирото за јавнa безбедност Сашо Тасевски ги посетија децата и семејствата на загинатите припадници на полицијата во одморалиштето на МВР во Пониква, Кочани, кадешто имаа заеднички ручек и дружење во рамки на неколкудневниот престој на децата во одморалиштето. На средбата министерот Спасовски изрази задоволство што…

ТРЕТА ГОДИНЕШНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ПС КОЧАНИ – СОБРАНИ 26 КРВНИ ЕДИНИЦИ

ТРЕТА ГОДИНЕШНА КРВОДАРИТЕЛСКА АКЦИЈА ВО ПС КОЧАНИ – СОБРАНИ 26 КРВНИ ЕДИНИЦИ

Дека од година во година се поголема е  заинтересираноста на полициските службеници да бидат хумани и да даруваат крв се потврди на денешната трета по ред, воедно и последна годинешна крводарителска акција.   Иако постоеше доза на страв дека поради пандемија нема да има голем одѕив. сепак полициските службеници  и овој пат ја покажаа својата…