Ознака: семејно насилство

ВО СЕМЕЕН ДОМ ПРОНАЈДЕНО ПОЧИНАТО ЛИЦЕ, ЗАБЕЛЕЖАНИ ТРАГИ НА НАСИЛСТВО ПО ТЕЛОТО

ВО СЕМЕЕН ДОМ ПРОНАЈДЕНО ПОЧИНАТО ЛИЦЕ, ЗАБЕЛЕЖАНИ ТРАГИ НА НАСИЛСТВО ПО ТЕЛОТО

На 23.11.2023, полициски службеници од ОВР Кочани го лишиле од слобода М.Р.(53) од Кочани. Имено, околу 09.30 во ОВР Кочани било пријавено дека во својот дом во село Бели, кочанско, во кој живеела со синот М.Р.(53), била пронајдена почината В.Р.(74). Подоцна, при преглед на телото на починатата, лекар од Итна медицинска помош забележал траги на…

ГО ПРИЈАВИЛА СОПРУГОТ ЗА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО

ГО ПРИЈАВИЛА СОПРУГОТ ЗА СЕМЕЈНО НАСИЛСТВО

На 17.01.2022 во 17.00 часот во Полициската станица Кочани, 27-годишна жена пријавила дека на 12.01.2022 околу 20.00 часот во семејниот дом била физички нападната од страна на нејзиниот сопруг Б.Л.. По документирање на случајот против Б.Л. ќе биде поднесена соодветна пријава. ИЗВОР: Дневни билтени на СВР Штип

ЈАКНЕЊЕ НА СВЕСТА ПРОТИВ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО

ЈАКНЕЊЕ НА СВЕСТА ПРОТИВ СЕМЕЈНОТО НАСИЛСТВО

Во рамките на активностите за борба против родово базираното насилство, денеска  со собир во Градскиот парк, Општина Кочани ја поддржа кампањата што се реализира по иницијатива на Билјана Ангелова, сопруга на амбасадорот на Република Бугарија. Вработени во Општина Кочани во соработка со претставници на граѓански здруженија поделија летоци со информативна и едукативна содржина против насилството,…

НЕМА ТОЛЕРАНЦИЈА ЗА НАСИЛСТВОТО – ОПШТИНА КОЧАНИ СО ПОРАКА ЗА ЈАКНЕЊЕ НА СВЕСТА ПРОТИВ СЕКАКОВ ВИД НАСИЛСТВО

НЕМА ТОЛЕРАНЦИЈА ЗА НАСИЛСТВОТО – ОПШТИНА КОЧАНИ СО ПОРАКА ЗА ЈАКНЕЊЕ НА СВЕСТА ПРОТИВ СЕКАКОВ ВИД НАСИЛСТВО

Шеснаесетте дена, помеѓу 25 ноември и 10 декември се само симболичен број за период во кој се јакне свеста за заштита и спречување на родово базираното насилство. За искоренување на насилството нема време за молчење ни простор за негрижа. Токму затоа Општина Кочани, во пресрет на 10 Декември, Меѓународниот ден на човековите права, испраќа порака…

ФИЗИЧКИ ЈА НАПДНАЛ СОПРУГАТА ПО ШТО ЛИЦЕТО БИЛО ЛИШЕНО ОД СЛОБОДА

ФИЗИЧКИ ЈА НАПДНАЛ СОПРУГАТА ПО ШТО ЛИЦЕТО БИЛО ЛИШЕНО ОД СЛОБОДА

На 05.11.2021, полициски службеници од Полициската станица Кочани од слобода го лишиле М.З.(57) од Кочани затоа што физички ја нападнал неговата 45 – годишна сопруга. По комплетирање на случајот против М.З. ќе биде поднесена соодветна пријава.. ИЗВОР: Дневни билтени на СВР Штип