Ознака: соопштение

СООПШТЕНИЕ ОД  УПРАВА ЗА ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ РАБОТИ

СООПШТЕНИЕ ОД УПРАВА ЗА ХИДРОМЕТЕОРОЛОШКИ РАБОТИ

ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ (локално невреме) Следува период на многу топло време со дневни температури кои насекаде ќе бидат над 30 степени. Поради зголемената влага во атмосферата ќе се има чувство дека температурата на воздухот е повисока за 1 до 2 степена. И покрај топлото време поради влијание на циклонска активност од исток, претежно во попладневните и…

СВР ШТИП: С О О П Ш Т Е Н И Е

СВР ШТИП: С О О П Ш Т Е Н И Е

По настанувањето на последните значителнио повисоки температури и најавите дека во наредните денови тие уште повеќе ќе се зголемат во голема мерка се зголемија и потецијалните оопасности за избувнување пожари и фактот дека има забележителна раздвиженост на нивите, но и во шумите Затоа, Секторот за внатрешни работи Штип, апелира до граѓаните од општините на подрачјето…

СВР ШТИП: С О О П Ш Т Е Н И Е

СВР ШТИП: С О О П Ш Т Е Н И Е

По повод претстојните земјоделски активности, сезоната за жетва , Секторот за внатрешни работи Штип, апелира до граѓаните од општините на подрачјето на СВР Штип да ги преземат сите превентивни мерки за заштита од пожари на отворен простор. Од страна на Отсекот за превенција при СВР Штип во соработка со надлежните институции ќе се преземат превентивни…

ОДГОВОР НА СООПШТЕНИЕТО НА СДСМ

ОДГОВОР НА СООПШТЕНИЕТО НА СДСМ

Еј, сдсм-овци. Кој ве лаже да лажете ? Читајте членови и симпатизери на СДСМ: некој во ваше име напишал, „… е одобрен проект на Здружение во сопственост на наш сограѓанин – сопственик на медиум во Кочани“. Тој сограѓанин ќе да е Лазо Димитров, бидејќи тој е сопственик на ТВ Кочани ЛД. Првата приватна телевизија во…

СООПШТЕНИЕ

СООПШТЕНИЕ

Се известуваат корисниците на вода од системот за водоснабдување на КЈП „Водовод“ дека в недела, на 27 март 2022 година, во периодот од  8 до 17 часот ќе има прекин на водоснабдувањето. Прекинот на испораката на вода е поради преспојување на реконструираниот дел на главниот цевковод во близина на бунарскиот систем кај главната пумпна станица ,,Грдовски…

СООПШТЕНИЕ  ЗА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА ЗА НАСТРАДАНИТЕ ВО УКРАИНА

СООПШТЕНИЕ ЗА ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА ЗА НАСТРАДАНИТЕ ВО УКРАИНА

Општина  Кочани во соработка со Црвен крст на РСМ – Општинска организација Кочани, организира хуманитарна акција за собирање финасиски средства за настраданите  во Украина. Целта на акацијата е да им се помогне на настраданите семејства во Украина, но превенствено да покажеме како општина добра волја и за Општина Перејаслав Хмељницки, како една од збратимените општини на…

ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПРИЈАВАТ ЗЕМЈИШТАТА И ОБЈЕКТИТЕ ШТО НЕ ГИ КОРИСТАТ ИЛИ НЕ ГИ ИЗДАВААТ ПОД ЗАКУП

ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПРИЈАВАТ ЗЕМЈИШТАТА И ОБЈЕКТИТЕ ШТО НЕ ГИ КОРИСТАТ ИЛИ НЕ ГИ ИЗДАВААТ ПОД ЗАКУП

Известување: Согласно законските измени – граѓаните треба да ги пријават земјиштата и објектите што не ги користат или не ги издаваат под закуп Одделението за даноци, такси и надоместоци во Општина Кочани ги известува физичките и правните лица дека согласно законските измени, се должни да ја пријават сопственоста на земјишта и објекти кои не ги…

ВУЛГАРНИТЕ И НЕДОЛИЧНИТЕ КОМЕНТАРИ ЧУВАЈТЕ ГИ ЗА ВАШИТЕ ПРОФИЛИ

ВУЛГАРНИТЕ И НЕДОЛИЧНИТЕ КОМЕНТАРИ ЧУВАЈТЕ ГИ ЗА ВАШИТЕ ПРОФИЛИ

По кој знае кој пат еве им се обраќам на читателите на порталот. Како и понапред, така и сега ги замолувам за коментари но со пристојна содржина или коментари без вулгарни зборови или дискриминирање на личности без никакви аргументи. Вечерва веќе тројца баниравме а со тој тренд ќе продолжиме без разлика колку ќе се намали…

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ЗЕМЈЕНО-ГРАДЕЖНИ И ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИ РАБОТИ НА УЛИЦА „СТЕВО ТЕОДОСИЕВСКИ“

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ЗЕМЈЕНО-ГРАДЕЖНИ И ЕЛЕКТРОМОНТАЖНИ РАБОТИ НА УЛИЦА „СТЕВО ТЕОДОСИЕВСКИ“

Во недела, 19.12.2021г. во период од 09 – 16 ч. на улица „Стево Теодосиевски“ заради дислокација на ЕЕ инсталации ќе се изведуваат земјено – градежни и електромонтажни работи од Електродистрибуција ДООЕЛ, КЕЦ Кочани. Се замолуваат сите учесници во сообраќајот за зголемено внимание и претпазливост, по можност користење на други сообраќајници

АПЕЛ: СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ДУЌАНИТЕ ДА СИ ГО ИСЧИСТАТ СНЕГОТ ПРЕД ОБЈЕКТИ

АПЕЛ: СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ДУЌАНИТЕ ДА СИ ГО ИСЧИСТАТ СНЕГОТ ПРЕД ОБЈЕКТИ

И покрај снегот кој вчеравечер го зафати кочанскиот регион и непрекинато вее, главните сообраќајници во градот се проодни и сообраќајот се одвива непречено. Од КЈП „Водовод“ – Кочани известуваат дека будно ја следат ситуацијата со временската прогноза и имаат постојани дежурни и активни екипи. За расчистување на патиштата при вакви зимски услови располагаат со соодветна…

 • 1
 • 2