Ознака: театар

НАЈАВА: МАКЕДОНСКО-СРПСКАТА ХИТ КОМЕДИЈА „ОБВИНИТЕЛКА“ И ВО КОЧАНИ

НАЈАВА: МАКЕДОНСКО-СРПСКАТА ХИТ КОМЕДИЈА „ОБВИНИТЕЛКА“ И ВО КОЧАНИ

Национална установа- Центар за култура  “Бели мугри”- Кочани Ве известува дека в сабота- 20.05.2023 година со почеток во 20 часот ќе биде изведена македонско-срската хит комедија  ОБВИНИТЕЛКА. Единствената изведба во Кочани, сите заинтересирани ќе можат да ја проследат само во овој термин. Влез 200 денари Карти на билетара во институцијата Работно време на билетарницата. Работно време…

ПРЕДАВАЊЕ И ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА ПО ПОВОД МЕСЕЦОТ НА МАШКОТО ЗДРАВЈЕ

ПРЕДАВАЊЕ И ТЕАТАРСКА ПРЕТСТАВА ПО ПОВОД МЕСЕЦОТ НА МАШКОТО ЗДРАВЈЕ

По повод Месецот на машкото здравје, Општина Кочани и Ротари клубот Кочани-Виница организираа настан со кој ја актуализираа потребата за грижата за здравјето на мажите. Во петокот, во салата на Мултикултурниот центар се одржа кратко предавање од д-р Дарко Иванов, психијатар во Центарот за ментално здравје во Кочани, кој истакна дека расте бројот на психичките растројства…

ТЕАТАР НА СЕНКИ – РАБОТИЛНИЦА ЗА ДЕЦА ВО ВИНИЦА ОТВОРЕН ПОВИК

ТЕАТАР НА СЕНКИ – РАБОТИЛНИЦА ЗА ДЕЦА ВО ВИНИЦА ОТВОРЕН ПОВИК

ОТВОРЕН ПОВИК  за учество во театарски работилници за деца! КОЈ МОЖЕ ДА СЕ ПРИЈАВИ? На работилниците можат да учествуваат деца од 8 до 12 год. Бројот на учесници е ограничен! Учеството е бесплатно. КОГА? Пријавувањето е најдоцна до 16.09.2022. Работилниците започнуваат на 17.09.2022 год, сабота, и ќе се одржуваат секоја сабота во текот на месец…

ЛЕТЕН КАРВАН НА КНИГАТА – ДЕЛ ОД 59 ИЗДАНИЕ НА ДАФ

ЛЕТЕН КАРВАН НА КНИГАТА – ДЕЛ ОД 59 ИЗДАНИЕ НА ДАФ

59. издание на Драмскиот аматерски фестивал коeшто започна на 23.05.2022 и се одржува во Градскиот Парк пред широката кочанска публика, секојдневно се збогатува со најразлични содржини. На свеченото отворање по поздравниот говор на Кристина Атанасова Арсова, претседателка на Управниот одбор на ДАФ и официјалното отворање кое го прогласи градоначалникот Љупчо Папазов, започнаа секојдневните прикажувања на…

ВЕЧЕРВА ВО КОЧАНИ ПОЧНУВА 59. ДРАМСКИ АМАТЕРСКИ  ФЕСТИВАЛ

ВЕЧЕРВА ВО КОЧАНИ ПОЧНУВА 59. ДРАМСКИ АМАТЕРСКИ ФЕСТИВАЛ

Од вечерва до 29 мај во Кочани ќе се реализира 59. издание на Драмскиот аматерски фестивал, на кој ќе настапат девет домашни и три театарски групи од Република Србија. Пред свеченото отворање членовите на Управниот одбор на ДАФ на прес конференција истакнаа дека се свесни дека уметноста е подолга од просечен човечки  живот, поради што целта на манижфестацијата е да се прикажат уметнички…

ПРЕМИЕРА НА ТЕАТАРСКАТА ПРЕТСТАВА „ТОЈ И ТАА“

ПРЕМИЕРА НА ТЕАТАРСКАТА ПРЕТСТАВА „ТОЈ И ТАА“

В петок, на 6 мај, со почеток во 20 часот, во салата на Мултикултурниот центар во Кочани ќе биде прикажана театарската претстава „Тој и Таа“. Претставата е во колективна режија, подготвена е од Театарската група ,,ГОДО“ од Кочани и е адаптација на драмскиот текст „Друг човек“ од Петар Гладилин. Во неа настапуваат двајца актери –…

ДЕСЕТ ГОДИНИ ТЕАТАР КОМЕДИЈА

ДЕСЕТ ГОДИНИ ТЕАТАР КОМЕДИЈА

Првите десет години се најтешки, е мислење што често се слуша меѓу народот, а сѐ понатаму е песна. Да бидеме искрени – нас и овие десет години ни беа како песна. Затоа со огромна радост ќе го пречекаме 27 март 2022 година и на Светскиот ден на театарот ќе влеземе во втората деценија на Театар…

ДАФ – ОБЈАВЕН ПОВИК ЗА ПРЕТСТАВИ НА 59 ИЗДАНИЕ

ДАФ – ОБЈАВЕН ПОВИК ЗА ПРЕТСТАВИ НА 59 ИЗДАНИЕ

Фестивалската управа на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија го објавува повикот за избор на претстави за 59. Издание. Право на учество на Драмскиот аматерски фестивал на Македонија – Кочани имаат аматерски театри, работилници, драмски секции, студија, групи кои аматерски се занимаваат со рецитаторство,  експериментални и алтернативни сцени и други форми на самостојно сценско изразување и…

КОЧАНЧАНЕЦ НА ЧЕЛО НА ТЕАТАРОТ КОМЕДИЈА

КОЧАНЧАНЕЦ НА ЧЕЛО НА ТЕАТАРОТ КОМЕДИЈА

Нашиот сограѓанин Дарко Спасов кој е  вработен во театарот Комедија како драматург, денес е назначен за в.д. директор на оваа установа. Решението од „Министерството за култура“ веќе пристигнало во „Комедија“. Ова е последна одлука на министерката за култура во заминување , Ирена Стефоска а Спасов доаѓа на местото на актерката Магдалена Ризова Черних. „Oд страна…