Последни вести

ПРОЕКТ НА УСАИД ЗА ЗАЈАКНУВАЊЕ НА КАПАЦИТЕТИТЕ НА ОПШТИНИТЕ ЗА СОБИРАЊЕ НА ПРИХОДИ ОД СОПСТВЕНИ ИЗВОРИ

Во текот на минатата недела на 22 јуни 2022 година, проектот на УСАИД за Зајакнување на капацитетите за искористување на ресурсите ги претстави успешните меѓународни и домашни практики за ефективно прибирање на општинските приходи од сопствени извори. Исто така беа презентирани предизвиците и препораките за подобрување на општинските приходи од сопствени извори и потребата од…

ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ 70 ГОДИНИ ОД ПРВИОТ МАКЕДОНСКИ ФИЛМ „ФРОСИНА“

На 28.06 во 20 часот во ЈОУ Библиотека „Искра“ Кочани ќе се одбележи јубилејот – 70 години од првиот македонски игран филм „Фросина“. Стручно излагање ќе има Сунчица Веселинова, виш филмолог. Ќе биде поставена и изложба на фотографии од филмот, како и изложба на дел од библиотечниот материјал на Кинотека на Северна Македонија. На 28.6…

„ПЕТРОВДЕНСКИ ТУРНИР 2022“ – ВТОР ДЕН, ДЕРБИ НАТПРЕВАРОТ ЗА „АУТО ВЕЛТ“

На вториот ден од годинешниот „Петровденски турнир 2022“ се одиграа три натпревари.  Уште при одредувањето на двојките вниманието го привлекуваше натпреварот од  групата „Б“ – „Ауто Велт“ – „Масив Дизајн“ кој беше прогласен за еден од дерби натпреварите по групи. Самиот натпревар донесе добар фудбал во кој на крајот сосема заслужено славеа „автомобилистите“ со 3:1….

ОДРЕДЕНИ ГРУПИТЕ ЗА 50 ИЗДАНИЕ НА „ИЛИНДЕНСКИ СПОРТСКИ ИГРИ ЧЕШИНОВО 2022“

Дванаесет екипи ќе се борат за победничкиот пехар на годинешното јубилејно 50 издание на „Илинденски Спортски Игри – Чешиново 2022“. Во сите четири групи се најдоа по три екипи со тоа што групата „4“ ја сочинуваат три младински екипи за играчи родени 2003, 2004 и 2005 година. Група  „1“  –  Чифлик, Бање, Крупиште Група  „2“ …

ЧИТАТЕЛИТЕ СО НЕПРИСТОЈНИ КОМЕНТАРИ И ВУЛГАРНОСТИ ЌЕ БИДАТ БЛОКИРАНИ

Почитувани пријатели, почитувани читатели, По речиси половина година како администратор на порталот сакам повторно да Ве замолам за пристојност при давањето коментари со што би го сочувале дигнитетот на страната. Иако досега неколкупати Ве имам замолено, иако во последните неколку месеци околу 200 читатели ги имам блокирано, дел од Вас, од вистински или од лажни…

ЕФИКАСЕН ПОЧЕТОК НА ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР 2022

Со изведувањето на почетниот удар од страна на секретарот на Општина Кочани Дејан Рашков, вчера (Петок) на „Заградените терени“ во дворот на СОУ „Љупчо Сантов“ и официјално започнаа натпреварите од јубилејното 50 издание на „Петровденскиот турнир 2022“. Се одиграа два натпревари на кои беа постигнати вкупно 14 погодоци, по седум на секој што навестува еден…

ЌЕ ПРОРАБОТИ ЛИ ОВА ЛЕТО „ОЛИМПИСКИОТ БАЗЕН“ ИЗГРАДЕН ОД СРЕДСТВА НА ГРАЃАНИТЕ?

Чудно, но вистинито. Иако температурите се од ден на ден се повисоки, иако многумина од нашите сограѓани немаат средства за летување на некоја дестинација надвор од градот, сепак малку е и чудно што „Олимпискиот базен“ кој е изграден од средства на граѓаните и е наменет а користење на граѓаните, уште не е ставен во функција…

ЗАПОЧНА ПЕТРОВДЕНСКИОТ ТУРНИР ВО МАЛ ФУДБАЛ – 2022

Со првиот шут на топката од центарот на спортскиот терен во СОУ „Љупчо Сантов“ од страна на секретарот на Општина Кочани Дејан Рашков, вечерва започна 20. Петровденски турнир во мал фудбал. Турнирот за отворен го прогласи Кристина Атанасова-Арсова, член на Советот и заменик-градоначалничка на Општина Кочани, која во изјавата за медиумите истакна дека со Петровденскиот…

НА 27 ЈУНИ ВО КОЧАНСКО – ТРЕТМАН ОД ЗЕМЈА ЗА ЗАШТИТА ОД КОМАРЦИ

В понеделник, на 27 јуни 2022 година ќе се спроведе превентивна терестичка дезинсекција на подрачјето на Општина Кочани. Од 19 ч. до 1 часот по полноќ ќе се изврши прскање против комарци од земја, на површина од 300 хектари на подрачјето во градот Кочани и во селата: Тркање, Мојанци, Горни и Долни Подлог, Грдовци, Прибачево и…

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ ПРОИЗВОДСТВО И ПУШТАЊЕ ВО ПРОМЕТ НА НАРКОТИЧНИ ДРОГИ

ОВР Кочани поднесе кривична пријава против С.С.(43) од Кочани поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 09.07.2021, полициски службеници извршиле претрес во домот на пријавениот, при што пронашле и одзеле марихуана. ИЗВОР: Дневни билтени од МВР