Последни вести

ИЗВЕСТУВАЊЕ ЗА ГРАДЕЖНИ РАБОТИ НА ДЕСНИОТ КРАК НА УЛИЦАТА „СТЕВО ТЕОДОСИЕВСКИ“

Почитувани учесници во сообраќајот, Од денес и во следните денови ќе се изведуваат градежни работи на десниот крак на улицата „Стево Теодосиевски“. Во интерес на безбедно и брзо завршување на патната инфраструктура потребно е почитување на сообраќајната сигнализација за времен режим на сообраќајот. Замолуваме за намалена брзина на движење, зголемено внимание и претпазливост на сите…

ПЕТРОВДЕНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР – ТРЕТИ ДЕН, – „ВЛТ ГРДОВЦИ“ ГИ ДЕКЛАСИРА КУМАНОВЦИ

Вечерва на програмата ббеа натпреварите од третиот ден на „Петровденскиот Фудбалски Турнир 2022“. Се одиграа два натпревари од групата „В“ и еден, последен од групата „Г“. Премиерниот натпревар вечерва помеѓу „Македонија“ и „Пролет“ од групата „В“ не даде победник. Во доста интересен и неизвесен натпревар конечниот резултат 3:3 можеби е и најправеден. Во вториот натпревар…

ТРИ НЕДЕЛИ ПО РЕШЕНИЕТО ОД ИНСПЕКТОРАТОТ, ФАБРИКАТА „ПЕЈПР МИЛ“ ГО ПРЕКИНА ПРОИЗВОДСТВОТО

Фабриката за хартија „Пејпр мил“ од Кочани го прекина производствениот процес, откако пред три недели Државниот инспекторат за животна средина (ДИЖС) издаде задолжение да продолжи со работа со користење на вториот котел кај кој како енергенс се употребува природен гас – метан. По запирањето на производството од фабричкиот оџак не излегува чад, а за кој…

ЗАПОЧНА ПРОИЗВОДСТВОТО НА ЕКО ПЛОЧКИ ЗА НАДВОРЕШНО УРЕДУВАЊЕ ОД ОТПАДНА ПЛАСТИКА И ПЕСОК

Добар дел од отпадната ПЕТ пластика од Кочани повеќе нема да завршува на депониите и измешана со другиот комунален отпад. Започна процесот на рециклирање на отпадна ПЕТ пластика и нејзина преработка во еко плочки за надворешно уредување. Во рамки на проектот „ Намалување на отпадна пластика на територија на Општина Кочани преку воспоставување на систем…

СЕ ВРАЌА ЛИ ГОРАН АНГЕЛОВ НА ЧЕЛО НА „СЛОГА 1934“?

Како што дознаваме,низ Виница на големо се зборува дека некогашниот градоначалник на Општина Виница и Претседател на „Слога“, Горан Ангелов се враќа на чело на второлигашот од Виница. „Слога 1934“ иако во изминатото првенство долго време се наоѓаше на челната позиција во Втора Фудбалска Лига – Исток, на крајот на првенството го заврши на третата…

СПРОВЕДЕН СИНОЌЕШНИОТ ТРЕТМАН ОД ЗЕМЈА ЗА ЗАШТИТА ОД КОМАРЦИ

Синоќа, 27 јуни 2022 година беше спроведена превентивната терестичка дезинсекција на подрачјето на Општина Кочани. Од 19 ч. до 1 часот по полноќ се изврши прскање против комарци од земја на површина од 300 хектари на подрачјето во градот Кочани и во селата: Тркање, Мојанци, Горни и Долни Подлог, Грдовци, Прибачево и Оризари. Третманот против комарци…

СВР ШТИП: С О О П Ш Т Е Н И Е

По настанувањето на последните значителнио повисоки температури и најавите дека во наредните денови тие уште повеќе ќе се зголемат во голема мерка се зголемија и потецијалните оопасности за избувнување пожари и фактот дека има забележителна раздвиженост на нивите, но и во шумите Затоа, Секторот за внатрешни работи Штип, апелира до граѓаните од општините на подрачјето…

СВР ШТИП: С О О П Ш Т Е Н И Е

По повод претстојните земјоделски активности, сезоната за жетва , Секторот за внатрешни работи Штип, апелира до граѓаните од општините на подрачјето на СВР Штип да ги преземат сите превентивни мерки за заштита од пожари на отворен простор. Од страна на Отсекот за превенција при СВР Штип во соработка со надлежните институции ќе се преземат превентивни…

ОК НА ВМРО ДПМНЕ – КОЧАНИ, ОДГОВОР НА ОО НА СДСМ КОЧАНИ

Почитувани, Воопшто нема потреба да се одговара на политички субјект кој е одговорен за најголемата изолација на државата во последните три декади и кој освен лични дискредитации, воопшто не работи на конструктивни политики. Најголемиот театар кој го гледаат граѓаните моментално е оној во надворешната политика. Таму не сте ни ГЛУМЦИ, но обични статисти. Криејќи се…

МАТЕЈ ДИВАНИСОВ ДРЖАВЕН ПРВАК НА МАКЕДОНИЈА ВО ШАХ ДО 8 ГОДИНИ

Во организација на Шаховската Федерација на Македонија од 18-25. Јуни во Струга во Хотел „Дрим“ се одржа Државното младинско првенство на Македонија во шах за момчиња и девојчиња во категориите до 08, 10, 12, 14, 16 и 18 години. Гордоста на Кочани Матеј Диванисов и овој пат го покажа својот раскошен талент и ги оправда…