Последни вести

СООПШТЕНИЕ ЗА ЈАВНА ТРИБИНА ВО ВРСКА СО ПОДГОТОВКА НА ЛМС

По формирањето на Локалниот младински совет и верификацијата на неговите членови  од стана на Советот на Општина Кочани, Советот на млади одржа две работни средби. На првата работна средба, односно на првата одржана седница за  Претседател на Локалниот младински совет едногласно беше избран  Иле Матеничарски, долгогодишен член и волонтер во Општинската организација на „Црвен Крст“ Кочани, а за заменик-претседател е…

СТРУШКИ СУДИИ ОСВЕН ВО ФУДБАЛОТ „РАСТУРААТ“ И ВО КОШАРКАТА

Уште не стивнале обвинувањата за струшките судии кои со досудениот па поништениот пенал ја осакатија екипата на ГФК „Тиквеш“ на натпреварот против „Шкупи“ што се одигра во Скопје во рамките на Првата Фудбалска Лига, кога се појавија нови обвинувања за друга судиска двојка од Струга која очигледно не знае да суди ама знае да „растура“…

НАДЛЕЖНИТЕ НЕ РЕАГИРААТ, ВАНДАЛИЗМОТ ПРОДОЛЖУВА

Искршените корпи за отпадоци, уништените реквизити во детските игралишта, цртањето графити на „Споменикот на слободата“, уништени и украдени метални огради од ПД „АСНОМ“ и Рекреативниот Центар „Бавчалук“ станаа минато, сега целта на вандалите се опкружувањата на најмладите, на градинките. Фотографиите се направени утринава (првиот работен ден од оваа седмица) во Детска Градинка „Павлина Велјанова“ – …

ООМУ „РИСТО ЈУРУКОВ“ ЈА НАЈАВУВА МАНИФЕСТАЦИЈАТА „МУЗИЧКА СРЕДА“

Почитувани ученици, родители, љубители на класичната музика, ООМУ „Ристо Јуруков“ Ви ја најавува манифестацијата МУЗИЧКА СРЕДА За таа прилика ООМУ „Ристо Јуруков“ – Кочани Ве поканува на манифестацијата „МУЗИЧКА  СРЕДА“, која ќе се реализира преку концерти секоја среда од месеците Април и Мај и истата ќе се одржува во салата на „Мултикултурниот Центар“ во Кочани…

ЧОВЕК ПО ПРИРОДА: МАТЕРИЈАЛНОСТ ИЛИ ДУХОВНОСТ?

Секојдневно зборуваме за состојби, вакви или онакви… Човек или Бог, сам по себе и за себе, иницира едно прашање кое се провлекува како вирус. Кој е човекот? Идеализирана лага, обланда на анализи и синтези, производ на зашематени драматургии во едно сурово време-време на неизвесност… Западот или Истокот? Толку е просто… Врз основа на емпириката и…

ПОТПИШАН МЕМОРАНДУМ МЕЃУ ОПШТИНА КОЧАНИ И УТМС – ОВОЗМОЖЕНИ 15 СТИПЕНДИИ ЗА ДОДИПЛОМСКИ СТУДИИ

Со денешниот потпишаниот меморандум за соработка меѓу градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папазов и ректорот на Универзитетот за туризам и менаџмент Скопје, проф. д-р Аце Миленковски, од страна на УТМС беа овозможени 15 стипендии за додипломски студии наменети за идни студенти, жители на Општина Кочани. Потпишаниот меморандум за соработка меѓу УТМС и Општина Кочани, освен…

ПЕТ МЕДАЛИ ЗА ЏУДИСТИТЕ НА „ГЛАДИЈАТОР“ НА ДРЖАВНОТО ПРВЕНСТВО ЗА МЛАДИ ПИОНЕРИ И СЕНИОРИ

Во организација на Џудо Федерацијата на Македонија во Струга се одржа Државното првенство за млади пионери и сениори. Во конкуренција на повеќе од 200 џудисти, Џудо Клубот „Гладијатор“ од Кочани партиципираше со 11 натпреварувачи кои освоија 2 златни и 3 бронзени медали. Андреа Стојанова и Милан Станоев се закитија со златни медали, додека бронзата се…

ПИНГПОНГАРИТЕ СО ПОЛОВИЧЕН УСПЕХ ГО ЗАВРШИЈА ВИКЕНДОТ

Се одиграа натпреварите од н11 и 12 коло во Прва пингпонгарска лига за мажи. Пингпонгарите на „Кочани“ имаа половичен успех, по една победа и пораз. Најпрвин во 11 коло кочанските пингопнгари го совладаа „Кратово“ со 4:3, за да веќе во наредното коло загубат од „Крива Паланка“ со 2:4. Комплетни резултати од 11 коло: Кратово –…

ОДИГРАНО ВТОРОТО КОЛО ОД ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

Се одиграа натпреварите од второто коло од Трета Фудбалска Лига – Исток. Екипата на „Овче Поле“ продолжува да „гази“. Ако во првото коло како гости си поиграа со екипата на „Карбинци“ денес иста судбина ги снајде и играчите на „Чешиново“. Светиниколчани како гости со нова петка во мрежата на домаќинот и со три бода во…

ЖИТЕЛИ ОД УЛИЦАТА „РАДЕ КРАТОВЧЕ“ РЕАГИРААТ: ЗАВРШЕТЕ ЈА УЛИЦАТА ИЛИ ВРАТАТЕ ЈА СТАРАТА СОСТОЈБА

Дел од жителите на улицата „Раде Кратовче“ со отворена реакција кон надлежните во Општината. Како што наведуваат тие не се воопшто задоволни од изведувачот а и од инвеститорот за завршување на започнатата работа на нивната улица. „Апелираме до надлежните во општината која воедно е и инвеститор да седнат на маса со изведувачот на градежните работи…