Последни вести

КОЧАНИ САКА ЧИСТ ВОЗДУХ! ПРИДРУЖИ СЕ И ТИ!

Под мотото „Кочани сака чист воздух! Придружи се и ти!“  закажан масовен протест против загадувањето од „Пејпар мил“

ПРОМЕНА ВО РАКОВОДНАТА СТРУКТУРА НА ДАФ

Поради преголеми обврски околу моменталниот ангажман што досегашниот извршниот директор на ДАФ, Дарко Спасов, го има во матичната куќа НУ „Театар Комедија“ како в.д. Директор, а за непречено и квалитетно организирање на фестивалот, тој се повлекува од функцијата а со одлука на собранието за нов извршен директор се назначува КристинаАтанасова Арсова. Во телефонскиот разговор  Спасов,…

ПИСМО ОД НАШ СОГРАЃАНИН: „НЕМА ДА ТРОШИМЕ БЕЛ ОРИЗ ОД ЦРНИ НИВИ“

Утринава нешто пред осум часот од загрижен наш сограѓанин ни беа испратени фотографии кои вчера навечер и рано утринава ги направил а и писмо кое во целост Ви го пренесуваме. „Со вас како уредник на порталот комарец сакам да споделам едно свое согледување на разгорената кочанска долина и на нај, нај загадениот град со чад…

ГРУАПАТА НА ГРАЃАНИ КОИ СЕ БОРАТ ПРОТИВ АЕРОЗАГАДУВАЊЕТО ОДРЖАА РАБОТЕН СОСТАНОЛ

Протестите на граѓаните пред влезот на фабриката „Пејпар мил“ во изминатите четири дена не ги дадоа посакуваните резултати. Малиот број на присутни граѓани како и не присуството  на одговорните во општината беше една од причините денес во попладневните часови Иницијативната група на граѓани за борба против аерозагадувањето во Кочани да одржи работен состанок Како што…

„ОСОГОВО“ – „БЕЛАСИЦА“ 0:3 (0:2) – ВО ЧЕТВРТАТА МИНУТА СЕ БЕШЕ РЕШЕНО

На отворањето на пролетниот дел на сезоната екипата на „Осогово“ како домаќин загуби три мошне важни бода во борбата за едно од шесте места кои директно водат во единствената втора фудбалска лига која ќе започне од идното првенство. „Осогово“ загуби од „Беласица“ со резултат 0:3 (0:2). За време на зимскиот преоден рок „Осогово“ го смени…

НОВОТО ОСВЕТЛУВАЊЕ ВО ГРАДКСИОТ ПАРК СТАВЕНО ВО ФУНКЦИЈА

Реконструкцијата на Градскиот Парк е во континуитет. Имено, вечерва профункционира новото јавно осветлување во паркот, кое е дел од новото руво на паркот. Реконструкцијата се одвива со забрзано темпо и е во завршни фази. По целосното завршување на реконструкцијата на Градскиот Парк, ќе се реконструира и детскиот парк кај летната сцена, за којшто проект во…

ИЗВИДНИЧКИОТ ОДРЕД „ЛАСТОВИЦА“ СО АКЦИЈА ЗА ЗАСАДУВАЊЕ САДНИЦИ

Преставници од извидничкиот одред „Ластовица“ – Кочани денеска се сретнаа со градоначалникот на Општина Кочани, Љупчо Папзов. На денешната средба извидниците го запознаа градоначалникот со нивните активности и планови. Како една од нивната предвидена активност деновиве ќе биде засадување садници. Активноста за пошумување ќе се спроведе овој вторник, 22.02.2022 година на локалитетот „Бавчалук“, со поддршка…

ЈАВНА ТРИБИНА ЗА ИЗГРАДБА НА ДОМ ЗА ПРЕСТОЈ НА НЕЗГРИЖЕНИ ЛИЦА

Во вторник, на 22 февруари 2022 година, со почеток во 17 часот, во салата на Мултикултурниот центар во Кочани, Општина Кочани организира јавна трибина за граѓаните од Градска четврт 5. Предмет на трибината е проектот за изградба на дом за престој на незгрижени лица, намена А3 – групно домување. На трибината, стручните служби на Општина Кочани…

НУЦК „БЕЛИ МУГРИ“: РЕЗУЛТАТИ ОД ГОДИНЕШНИОТ КОНКУРС ЗА ПРОЕКТИ ОД НАЦИОНАЛЕН ИНТЕРЕС ВО КУЛТУРАТА

Почитувани медиуми, Ја користам прилика за информирање на пошироката јавност за овогодинешната програма на Националната установа – Центар за култура “Бели мугри “ – Кочани. Годинава љубителите на културниот живот ќе бидат сведоци на разновидни културни манифестации во секаков облик. Од национален интерес во културата Во 2022 година за ЦК “ Бели мугри “ се…

„ОСОГОВО“ ЈА ЗАПОЧНУВА БОРБАТА ЗА МЕСТО КОЕ ДИРЕКТНО ВОДИ ВО ЕДИНСТВЕНАТА ВТОРА ЛИГАТА

Утре (Сабота) започнува пролетниот дел на првенството во двете втори фудбалски лиги. На истокот се играат натпреварите од 16-тото коло во кое „Осогово“ и официјално се впушта во борба за освојување на едно од местата кое директно води во единствената Втора Фудбалска Лига, која ќе стартува од следното првенство. „Жетварите“ со доста изменет состав но…