All Posts By Славчо Ивановски

ЖИТЕЛИТЕ ОД УЛИЦАТА „14 БРИГАДА“ БАРААТ ЦЕЛОСНО АСФАЛТИРАЊЕ НА НИВНАТА УЛИЦА

Група граѓани што живеат на улицата „14 бригада“ во Кочани се крајно револтирани од индолентниот однос на локалната самоуправа кон како што истакнуваат нивниот проблем кој трае со години. „Ние група граѓани крајно сме револтирани од односот на власта во општината кон нашиот проблем, Ние со години наназад одиме и возиме по улицата 14 бригада…

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА КОЧАНИ ЈА ОДРЖА 16. РЕДОВНА СЕДНИЦА

Советот на Општина Кочани ја одржа 16. редовна седница, чиј првичен предлог-дневен ред од 30 точки беше дополнет со нови три точки. Мнозинството во Советот ја усвои Информацијата за невремето од 24 јули оваа година во Кочани и настанатите штети од него. Општинските служби соопштија дека во соодветниот рок пристигнале 108 пријави од физички и правни…

ДЕМАНТ НА СООПШТЕНИЕТО НА СОВЕТНИЧКАТА ГРУПА НА ВМРО-ДПМНЕ

Почитувани медиуми и граѓани, Во партиското соопштение од група советници на ВМРО-ДПМНЕ беа изнесени низа лаги и невистини во обид да ме деградираат мене како личност, а истовремено е покажано елементарно непознавање на процедурите кон коишто истите се повикуваат. Договорите за осигурување на имот на КЈП Водовод – Кочани коишто се именувани како штетни и…

ОО НА СДСМ КОЧАНИ – РЕАКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ДПМНЕ ОД 30.08.2022 ГОДИНА

Почитувани сограѓани, Најостро реагираме во врска со соопштението на ДПМНЕ и актуелното раководство на Водовод. Јавноста заслужува да биде информирана. Имено, осигурувањето на комуналното претпријатие е законска обврска и доколку истото не е осигурано, одговорното лице подлежи под кривична одговорност. Во соопштението се наведуваат години кога Водовод има спроведено јавна набавка за осигурување, а брокерот…

ОК НА ВМРО ДПМНЕ – КОЧАНИ – СООПШТЕНИЕ (30.08.2022 Г.)

Почитувани сограѓани, Почитувани медиуми Во време на енергетска криза кога доспеваат астрономски суми за сметки за електрична енергија, на домаќинствата, стопанството и јавните претпријатија, секој заштеден денар е од посебна важност за нормално функционирање на комуналното претпријатие. Претходниот инкриминиран естаблишмент во КЈП Водовод очигледно се водел од личен интерес за полнење на нечии џепови, за…

ПРОТЕСТ ПОРАДИ ТРИ МЕСЕЦИ ДОЦНЕЊЕ НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ВОДОСТОПАНСКАТА ПОДРУЖНИЦА „БРЕГАЛНИЦА“

Трите не земани плати беа причината утрово пред зградата на Водостопанство „Брегалница“ во Кочани спонтано да излезат вработените и да го искажат својот револт. „Главната причина е што досега не ни се исплатени две плати, а веќе од утре влегуваме во третиот месец како немаме земено плата. Ние сме Акционерско друштво на ниво на Македонија…

АПЕЛ ДО СОВЕТНИЦИТЕ ЗА ЕДИНСТВО ВО ИНТЕРЕС НА ЗАШТИТА НА НАСЕЛЕНИЕТО

Утре (Среда) Советот на Општина Кочани ќе ја одржи 16-тата седница на која освен Дневниот ред пожелно би било да се разгледа и можноста за поставување надзорни камери на најфреквентните улици во Централното градско подрачје, со можност во одредени рокови да се прошири и на територијата на целиот град. Сведоци сме на брзо возење кое…

ПЛАНИРАНИ ПРРЕКИНИ СО ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА ЗА 30.08.2022 ГОДИНА (ВТОРНИК)

За Вторник (30.08.2022 година) во Општина Кочани прекини во снабдувањето со електрична енергија  во периодот од: 08:30 – 13:00 часот ќе имаат: улиците: „11-ти Октомври“, „1-ви Мај“ – горниот дел кај Текешински лозја, и „Бел камен“.

ЕКИПАТА НА ОБЛЕШЕВО ПОБЕДНИК НА „БОГОРОДИЧЕН МЛАДИНСКИ ФУДБАЛСКИ ТУРНИР 2022“

Екипата на Облешево е победник на годинешниот „Богородичен фудбалски турнир 2022“ откако во финалето во мошне интересен и неизвесен натпревар ја совладаа екипата на Чифлик со 1:0. Во борба за третото место (мало финале) домаќинот на турнирот „Долни Подлог беше поуспешен од екипата на E-stone совладувајќи ја со 7:2. И овој турнир покажа дека во…

СО МОТОРЦИКЛ ИЗЛЕТАЛ ОД ПАТОТ И ПОЧИНАЛ

На 28.08.2022 во 05,30 часот во СВР Штип е пријавено дека на патот од с.Чифлик кон манастир „Св.Богородица“ моторцикл „томос“, управуван од Б.С.(67) од с.Чифлик, кочанско излетал надвор од патот. Во несреќата на место на настанот починал Б.С. Од екипа од итна медицинска помош констатирана е смрт. Увид на местото на настанот извршила екипа од…