All Posts By Славчо Ивановски

ЧЕСТИТ 11 ОКТОМВРИ – ДЕНОТ НА ВОСТАНИЕТО НА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД

По повод 82-годишнината од почетокот на антифашистичката борба во Македонија, делегации од Советот на Општината, Сојузот на борците од НОВ, Здружението на грѓани „Јосип Броз Тито“ од Кочани како и претставници од париите Левица – Кочани, СДСМ – Кочани и ВМРО ДПМНЕ – Кочани, положија свежо цвеќе на Споменикот на слободата и на спомен-бистите на…

ГРАДСКИОТ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР ВО ОЧАЈНА СОСТОЈБА

Не поминаа ниту две години од реновирањето на Градскиот трговски Центар во Кочани а денес истиот е во очајна состојба. Расфрлан смет на сите страни, извалкани новите поставени плочни, скршени плочки, создавање мали диви депонии, сето тоа е секојдневната слика со која се среќаваат жителите на околните згради., Расфрланиот смет е последица на сите оние…

НА ТУРНИРОТ „ПРИЛЕП ГРАД ХЕРОЈ“ СЕДУМ МЕДАЛИ ЗА ЏУДИСТИТЕ НА „ГЛАДИЈАТОР“.

На Меѓународниот џудо турнир „Прилеп град херој“ кој за време на викендот се одржа во Прилеп, во конкуренција на 320 натпреварувачи џудистите на „Гладијатор“ од Кочани освоија вкупно 7 медали, од кои 2 сребрени и 5 бронзени. Лука Савев и Анастасија Стошиќ стигнаа до среброто, додека бронзата ја освоија: Марко Симеонов, Ненад Максимов, Томислав Ристов,…

ДЕНЕС, РЕГИОНАЛНА ИНФОРМАТИВНА СЕСИЈА „ЕУ ЗА ТЕБЕ“

Во рамки на кампањата „ЕУ за тебе“, денеска во Хотел „Сити Ин“ – Кочани во периодот од 17 до 20 часот ќе се организира регионалнa информативнa сесиja за Механизмот за граѓанска отпорност на ЕУ. На настанот организациите ќе бидат информирани за повикот за предлози и подетално ќе бидат презентирани критериумите и насоките за апликантите. За…

ЗА БОГАТАТА ТРПЕЗА СО СПЕЦИЈАЛИТЕТИТЕ ОД ОРИЗ, НАЈВИСОКА ОЦЕНА

По осум години пауза Горни Подлог повторно беше домаќин на традиционалната манифестација „Денови на кочанскиот ориз 2022“. По зажнејувањето на полињата во атарот на селото манифестацијата се префрли во дворот на црквата „Св. Јован опсечен“ каде освен културно-забавна програма гостите можеа да вкусат и од поставените специјалитети од ориз кои беа дело на домаќинките од…

КАРАТИСТИТЕ НА „ПАРТИЗАН“ ОД КОЧАНИ ОЖНЕАЈА 15 МЕДАЛИ ВО ЛЕСКОВАЦ

Во организација на Карате Клуб „Ипон“ од Лесковац, денес во истоимениот град во Република Србија се одржа традиционалниот Меѓународен карате турнир „Ипон Опен 2022“. Годинава на турнирот зедоа учество околу 500 натпреварувачи од клубови од Република Северна Македонија, Република Србија и Бугарија. „Партизан“ на турбирот учествуваше со 26 натпреварувачи кои на крајот освоија 15 медали…

СЕДУМ МЕДАЛИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА КК „КОЧАНИ“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО ЛЕСКОВАЦ

Деветмина членови од Карате Клуб „Кочани“ од Кочани денес учествуваа на Меѓународниот карате турнир „Ипон Опен 2022“ што се одржа во Лесковац (Република Србија). Во една силна конкуренција каратистите на Кочани освоија седум медали од кои 1 златен медал во борби и 6 бронзени медали во кати, како и три петти места. Наталија Карова освои…

ГРАЃАНИТЕ ВО ДИЛЕМА, ДАЛИ ОСВЕН ПЕШАЦИ МОСТОТ МОЖАТ ДА ГО КОРИСТАТ И ВОЗИЛА

Пред неколку денови од Општина Кочани граѓаните преку медиумите беа информирани дека во градот се асфалтирани три мостови со што се заштитила арматурата од корозија а биле создадени и подобри услови за минувачите. Сепак не е се така идеално како што е информирана јавноста. Имено мостот кај џамијата (Дути Ханум) кој досега се користеше само…

„ЖЕТВАРИТЕ“ СЕ ИЗВЛЕКОА ВО 88 МИНУТА

Се одиграа натпреварите од 5. коло во Трета Фудбалска Лига – исток во кое на три натпревари славеа домаќините, на еден натпревар победија гостите додека на два немаше победник. Во Кочани  „Осогово“ со големи маки ја совлада одличната екипа на „Академија Чешиново-Облешево“.  Гостите поведоа во 5’ преку Михаил Јакимов а домаќините речиси без шанса го…

ПИНГПОНГАРИТЕ НА „КОЧАНИ“ ПОРАЗЕНИ НА СТАРТОТ НА ПРВЕНСТВОТО

Денес во Скопје во салата „Борис Трајковски“ започна годинешното првенство во Супер и Првата лига од Пингпонгарскиот шампионат. Пингпонгарите на „Кочани“ стартуваа со пораз против екипата на „Телеком Нец“, но самиот податок што се изборија да настапуваат во најелитното пингпонгарско натпреварување во Македонија доволно зборува за упорноста и квалитетот на момчињата од „градот на оризот“….