All Posts By Славчо Ивановски

СО ДВЕ КОМБИНАЦИИ ОД 40,00 ДЕНАРИ ДО ДОБИВКА ОД 440.000 ЕВРА

Неполни 24 часа по извлечените броеви од 11-тото коло на играта на среќа „Лото 37“ што ја организира Државната лотарија и добиената седумка почнаа да излегуваат и првите сознанија. Тикетот е уплатен во „Балила 1“ во Кочани или киоскот „Кај Џајката“. Тикетот има две комбинации со вкупна вредност од 40,00 денари кои на среќното семејство…

АПЕЛИТЕ КОН НАСЛЕНИЕТО ПОЧНАА ДА ГИ ДАВАТ ПРВИТЕ РЕЗУЛТАТИ

Веќе неколку дена околината кај поставените подземни контејнери си личи онака како што треба, апелите кон населението почнаа да ги дават посакуваните резултати. Околу контејнерите нема расфрлано смет како што беше во првите месец дена од нивното поставување. Е сега дали причината се само апелите или и грижата на дел од населението кое живее во…

ГРАЃАНИТЕ ДА ГИ ПРИЈАВАТ ЗЕМЈИШТАТА И ОБЈЕКТИТЕ ШТО НЕ ГИ КОРИСТАТ ИЛИ НЕ ГИ ИЗДАВААТ ПОД ЗАКУП

Известување: Согласно законските измени – граѓаните треба да ги пријават земјиштата и објектите што не ги користат или не ги издаваат под закуп Одделението за даноци, такси и надоместоци во Општина Кочани ги известува физичките и правните лица дека согласно законските измени, се должни да ја пријават сопственоста на земјишта и објекти кои не ги…

ЛОТО СЕДУМКАТА ПАДНА ВО КОЧАНИ

Лото седумката од играта „Лото 37“ која ја организира Државната лотарија падна во Кочани и истата на среќниот добитник му донесе добивка од 27.385.728 денари или околу 440,000 евра. Тикетот е уплатен во „Балила 1“ во Кочани, а броевите од добитната комбинација се: 4, 10, 17, 28, 30, 32, 37. На среќниот добитник или добитниците…

ТРОЈЦА ИСКУСНИ ИГРАЧИ ПОТПИШАА ЗА „ОСОГОВО“

Во текот на денешниот ден второлигашот од Кочани „Осогово“ се засили со тројца нови играчи. Се работи за проверени и искусни играчи кои своето искуство го стекнуваа во повеќето клубови во и надвор од Македонија. Александар Пановски – крилен напаѓач кој пред да дојде во „Осогово“ има настапувано и во „Вардар“ (Скопје), „Тетекс“ (Тетово), „Силекс“…

„ОСОГОВО“ ГИ „РАСТУРИ“ МЛАДИНЦИТЕ НА „РАБОТНИЧКИ“

Иако немаше никаква информација за во јавноста дознаваме дека денес на стадионот „Никола Мантов“ во Кочани како дел од подготовките второлигашот „Осогово“ одигра уште еден подготвителен натпревар. Пторивник на „жетварите“ овој пат им беше младинската екипа на „Работнички“ од Скопје. Жолто-сините го „растурија“ младиот состав на „романтичарите“ од Скопје совладувајќи го со 5:3 (4:0). За…

ПРОМОЦИЈА НА ЗАВРШЕНА МЛАДИНСКА АКЦИЈА НА ЛОКАЛНО НИВО

Денеска на локацијата викана Локубија – Споменикот на слободата, беше промовирана завршената акција на локално ниво „Да го рaзубавиме просторот на Споменикот на слободата“. Присутни беа претставници од Македонски центар за граѓанско образование, Младински образовен форум, членови на Младински совет, ученици од основните и средните училишта и претставници од Општина Кочани. Во процесот на идентификување…

СО ИЗМАМА МУ ЗЕМАЛЕ 7.056 ЕВРА

На 08.02.2022 во 18.00 часот во ОВР Кочани, 60-годишник од село од општина Чешиново – Облешево пријавил дека бил измамен од едно лице за сума од 7056 евра. Според пријавеното, тој добил меѓународен телефонски повик од едно лице кое во име на правно лице му понудило да му продаде 50.040 килограми пелети за наведената сума…

ПРОНАЈДЕНО ПОЧИНАТО ЛИЦЕ КАЈ ГРАДСКИОТ ПАЗАР

На 08.02.2022 во 14.20 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека кај Градскиот пазар во Кочани бил пронајден починат Д.Џ.(67) од Кочани. Смрт без траги на насилство констатирал лекар од Здравствен дом Кочани, а увид на местото извршила увидна екипа на ОВР Кочани. По наредба на Јавен обвинител телото на починатиот било предадено на…

ПОСЕТА НА РАБОТНИ ТЕКОВНИ АКТИВНОСТИ НА НЕКОЛКУ ЛОКАЦИИ ВО ГРАДОТ

Денеска беше извршена работна посета на неколку локации во градот каде се изведуваат градежни активности. Во с. Грдовци е завшрено оградувањето на спортското игралиште, кое е оградено со челични профили, избетонирани столбови и мрежа која е поставена меѓу столбовите. Дополнително ќе се изведуваат финалните завршетоци, како што се: бележење на терените со бела боја, поставување…