All Posts By Славчо Ивановски

ДПСС „ОСОГОВО“ СО ДЕЖУРСТВА НА „ПОНИКВА“

ДПСС (Доброволна планинска спасителна служба) „Осогово“ од Кочани како што дознаваме за време на викендите е на терен, односно дежурна е 24 часа на „Пониква“ се со цел да им помогне на сите оние кои од нејзе ќе побараат помош. 24-часовното време со дежурства е во саботите и неделите, додека во останатите денови од Понеделник…

ПОЗНАТИ ДОБИТНИЦИТЕ НА ПРИЗНАНИЈАТА ОД СПОРТОТ ВО КОЧАНИ ЗА 2022 ГОДИНА

Општина Кочани во соработка со спортските новинари од Кочани на состанокот што се одржа денес во малата сала во Општина Кочани ги разгледаа предлозите поднесени од спортските клубови и здруженија за годинешната манифестација „Избор на спортист за 2022 година“. Тоше Манов од ГФК „Осогово“ е избран за спортист на Кочани за 2022 година. На второто…

СЕ РАСЧИСТУВА КЕЈОТ НА РЕКАТА МАСАЛНИЦА

Во изминатиот период интензивно се работеше на расчистување и уредување на обраснатото корито на дел од Реката Масалница во Оризари. Со механизација е исчистен простор од околу 6 илјади квадратни метри со сечење на диво израснати дрвја, вадење длабоки корења, машински ископи, порамнување и уредување на речното корито. Расчистувањето на кејот на Оризарска Река и…

РАСЧИСТЕНИ ПЕТ КРИВИЧНИ ДЕЛА, ТЕШКА КРАЖБА НА ПОДРАЧЈЕТО НА ОВР КОЧАНИ

Денеска (23.01.2023) во ОВР Кочани е извршен службен разговор со 16-годишен малолетник,во присуство на родител, при што расчистени се вкупно пет кривични дела: една тешка кражба од ЈЗУ Општа болница -Кочани, две тешки кражби од куќи и две тешки кражби на дрзок начин, сите сторени на подрачјето на ОВР Кочани. Одземеното ќе биде вратено на…

ГРАЃАНИТЕ ИНФОРМИРААТ: ПОВЕЌЕТО УЛИЦИ ВО „УСОВА ЧЕШМА“ БЕЗ НИТУ ЕДНА УЛИЧНА СВЕТИЛКА

Жители од населбата „Усова чешма“ не информираат дека повеќето улици во нивната наслеба се без ниту една улична светилка што е добра база за „ноќните птици“ несметано да си работат по имотите, особено по оние чие  сопственици се во странство. Како што истакнуваат во нивниот допис целта им е да ги информираат надлежните дека само…

СТОЛЕ ЕФТИМОВ ДРЖАВЕН ПРВАК ВО КАТЕГОРИЈАТА ДО 97 КИЛОГРАМИ

Некогашниот борач на „Спартак“ од Кочани Столе Ефтимов кој моментно ги брани боите на „Балканец“ од Штип стана државен првак во категоријата до 97 килограми. Ефтимов на денешното Изборно првенство што се одржа во Скопје имаше импресивен настап, од трите борби што ги имаше извојува исто толку убедливи победи и се закити со златниот медал….

РЕНОВИРАНОТО ДЕТСКО ИГРАЛИШТЕ ВО ХАОТИЧНА СОСТОЈБА

Вака изгледа новото (реновирано) детско игралиште на северниот дел од „Паркот на револуцијата“. Дали причината за ваквиот негов изглед по само две седмици откако беше ставено во употреба е до неквалитетното бојадисување или до однесувањето на посетителите не знаеме, но како и да е навистина не изгледа убаво. Коментарите на присутните што ги затековме околу…

УСПЕШНО ДЕБИ НА РУСИНОТ РАСУЛ ШАПИЕВ ЗА БК „СПАРТАК“ НА ИЗБОРНОТО ПРВЕНСТВО

Во организација на Боречката Федерација на Северна Македонија а со техничка организација на БК „Лирија’ од Скопје денес во спортската сака на Гимназијата „Зеф Љуш Марко“ во Скопје се одржа Изборното првенство во борење, слободен стил за момчиња и девојчиња во сениорска конкуренција. Екипата на БК „Спартак“ од Кочани на првенството се појави со седум…

БУЛЕВАРОТ ПОЛН СО ПАРКИРАНИ ВОЗИЛА, А ПАРКИНГОТ ПРАЗЕН

Од двете правци на булеварот „Стево Теодосиевски“ по една од лентите е зафатена со паркирани возила а новиот паркинг простор што се направи до заграденото кошаркарско игралиште во дворот на ООУ „Кирил и Методиј“ стои празен. Чудно е што луѓето тешко ги менуваат своите навики. Иако на паркинг просторот не се наплаќа можат да се…

НА „ПОНИКВА“ ДЕНЕС ПОСТАВЕНИ 5 НОВИ КОНТЕЈНЕРИ СО КАПАЦИ, НА ПОТЕГ СЕ ИЗЛЕТНИЦИТЕ

Последните денови беа упатени низа критики за расфрланиот смет на „Пониква“, почнувајќи од тоа дека сметот се фрла на кој каде ќе му текне, дека некои коњи го ваделе сметот од контејнерите и потоа го растурале како и неажурноста на оние кои треба да го собираат. Денес вработени од КЈП „Водовод“ за да колку-толку ја…