Црна хроника

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА СО ТРАГИЧНИ ПОСЛЕДИЦИ

СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА СО ТРАГИЧНИ ПОСЛЕДИЦИ

На 17.08.2022 во 19.15 часот пријавено е дека на магистралниот пат Штип – Делчево, кај место викано „Чифлички бунари“, се случила сообраќајна несреќа помеѓу мотоцикл „јамаха“, со бугарска национална ознака, управуван од С.Х.(50) од Кочани и патничко возило „опел вектра“, со кочански регистарски ознаки, управувано од С.С.(67) од Кочани. По несреќата возачот на мотоциклот бил…

ЖИТЕЛИ ОД УЛИЦАТА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ РЕАГИРААТ – УЛИЦАТА ПОВЕЌЕ ОД МЕСЕЦ ДЕНА НЕ Е ИЗМЕТЕНА

ЖИТЕЛИ ОД УЛИЦАТА „ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ“ РЕАГИРААТ – УЛИЦАТА ПОВЕЌЕ ОД МЕСЕЦ ДЕНА НЕ Е ИЗМЕТЕНА

Голем број жители од улицата „Гоце Делчев“ од Кочани со допис се пожалија а со фотографии потврдија дека нивната улица како што спомнуваат повеќе од месец дена не е изметена. „Ова е катастрофа за сите нас. Верувајте повеќе од месец дена улицата не е изметена. Корпите за отпадоци се преполни а ако ние на повеќепати…

ИЗГУБЕНИ ДОКУМЕНТИ

ИЗГУБЕНИ ДОКУМЕНТИ

Наш сограѓанин изгубил портмоне со документи на паркингот кај зградите на улицата „Стево Теодосиевски“ во Кочани. Се замолува пронаоѓачот доколку има желба да се јави на телефонскиот број 070-962-521 и да го предаде загубеното портмоне. Следува награда за пронаоѓачот. Ајде хуманоста да ја покажеме на дело

МАЛОЛЕТНИК НАСТРАДАЛ ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА

МАЛОЛЕТНИК НАСТРАДАЛ ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА

На 16.08.2022 во 20.30 часот било пријавено дека во Кочани на ул.„Стево Теодосиевски“ се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило од такси служба и електричен тротинет управуван од малолетник од Кочани. Во несреќата малолетникот се здобил со тешки телесни повреди констатирани во Клиничкиот центар во Штип. Извршен бил увид од увидна екипа од Полициската станица…

ЖИТЕЛИТЕ ОД УЛИЦАТА „ЉУПЧО САНТОВ“ БАРААТ ДА СЕ ПОСТАВАТ Т.Н. ЛЕЖЕЧКИ ПОЛИЦАЈЦИ

ЖИТЕЛИТЕ ОД УЛИЦАТА „ЉУПЧО САНТОВ“ БАРААТ ДА СЕ ПОСТАВАТ Т.Н. ЛЕЖЕЧКИ ПОЛИЦАЈЦИ

Жителите од улицата „Љупчо Сантов“ јавно бараа од надлежните во општината да ги заштитат барем кога излегуваат на нивната улица. Бидејќи како што подвлекуваат овде во двата правци се вози многу бргу тие со молба на улицата да се постават т.н. лежечки полицајци и колку толку да им се зголеми сигурноста. „На оваа улица и…

ВО КОЧАНИ САНКЦИОНИРАНИ 26 ВОЗАЧИ

ВО КОЧАНИ САНКЦИОНИРАНИ 26 ВОЗАЧИ

Во текот на изминатата вечер (13/14.08.2022) во рамки на проектот „Безбедно лето 2022“, во периодот од 21.00 до 04.00 часот, Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе акциска контрола на територијата на град Кочани за санкционирање на возачи кои не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. При контролата санкционирани се 28 возачи, од…

ТЕЛОТО НА ИСЧЕЗНАТАТА ЖИТЕЛКА ОД СЕЛО ТРКАЊЕ ПРОНАЈДЕНО

ТЕЛОТО НА ИСЧЕЗНАТАТА ЖИТЕЛКА ОД СЕЛО ТРКАЊЕ ПРОНАЈДЕНО

На 12.08.2022 во 10.00 часот во Полициска станица Кочани е пријавено дека на место викано „Банско“ во атар на с.Бање, кочанско, на брегот на реката Киселина бил пронајдена почината В.А.(82) од с.Тркање, за која на 06.08.2022 во Полициска станица Кочани било пријавено дека се оддалечила од домот. По наредба на Јавен обвинител, телото на починатата е…

СОБРАНИОТ СМЕТ ГО ФРЛААТ ВО ШАХТИТЕ

СОБРАНИОТ СМЕТ ГО ФРЛААТ ВО ШАХТИТЕ

Сопствениците на дуќаните кои се во приземјето на блок „Б“ во Градскиот Трговски Центар и секогаш се на удар на поплави по поројните дождови, ни испратија неколку фотографии и допис со молба истиот да го објавиме. „Еве ви неколку фотографии од пред нашите дуќани. Секое утро точно е дека се мети но ѓубрето наместо да…

ВО СООБРАЌАЈКА КАЈ КЛУЧКАТА ЗА СЕЛО СПАНЧЕВО ЗАГИНА МОТОЦИКЛИСТ

ВО СООБРАЌАЈКА КАЈ КЛУЧКАТА ЗА СЕЛО СПАНЧЕВО ЗАГИНА МОТОЦИКЛИСТ

На 11.08.2022 во 18.55 часот било пријавено дека на експресниот пат во изградба Кочани-Крупиште кај клучката за с.Спанчево се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко моторно возило “поло“ со кочански регистарски ознаки, управувано од Д.А.(19) од с.Спанчево и мопед “томос апн 6“ со кочански регистарски ознаки управуван од С.А.(71) од Кочани. По несреќата возачот на моторциклот…

ОТСТРАНЕТ ПРОБЛЕМАТИЧНИОТ КАБЕЛ

ОТСТРАНЕТ ПРОБЛЕМАТИЧНИОТ КАБЕЛ

Неполни 24 часа по нашата објава дека кабел има надвиснато кај платото на блокот „А“ во Градскиот Трговски Центар веднаш реагираа од Локалната самоуправа и истиот денес беше отстранет. Уште во текот на вчерашниот ден кога беше поставена објавата на нашиот портал од Локалната самоуправа контактирале со оние кои имаат и кои имале кабелски телевизии…