Црна хроника

ГОСПОДА, ЕВЕ ВИ ШАНСА ДА ГО ПРОНАЈДЕТЕ СТОРИТЕЛОТ

ГОСПОДА, ЕВЕ ВИ ШАНСА ДА ГО ПРОНАЈДЕТЕ СТОРИТЕЛОТ

Утринава тротоарот пред „Мултикултурниот Центар“ во Кочани осамна со нов гостин. Во вечерните или раните утрински часови се погрижил некоја наш „сограѓанин“ да си исчисти она што не му е потребно па веќе употребената машина за перење ја оставил онаму каде и не и местото. Минатиот Совет на Општина Кочани има донесено одлука вакви цврсти…

ГРАДСКИОТ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР И ОКОЛИНАТА БЕЗ ВОДА

ГРАДСКИОТ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР И ОКОЛИНАТА БЕЗ ВОДА

Градскиот трговски Центар и оконите објекти веќе неколку часови се без капка вода. Дознаваме дека на улицата „Маршал Тито“ веднаш кај „Шопинг центарот“ дошло до дефект на главната водоводна цевка и моментно екипи од КЈП „Водовод“ работат на негово отстранување. Според најавите најпрвин се мислело деке дефектот е мал и дека за час-два вода ќе…

САМОВОЛИЕТО ПРОДОЛЖУВА

САМОВОЛИЕТО ПРОДОЛЖУВА

Како што не информира наш читател пред дваесетина минути кај „Градскиот Плоштад“ пред обложувалницата „Моцарт“ фрлено е ова што е на фотографиите. Самоволието на поединци продолжува со забрзано темпо. КЈП „Водовод“ ќе собере и ова, но граѓаните треба да знаат дека за собирање на ваков отпад ќе треба посебно возило затоа и минатиот состав на…

ЛИШЕН ОД СЛОБОДА  ПОРАДИ ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ОПШТА ОПАСНОСТ

ЛИШЕН ОД СЛОБОДА ПОРАДИ ПРЕДИЗВИКУВАЊЕ ОПШТА ОПАСНОСТ

На 02.08.2022 околу 03.20 часот во ОВР Кочани е пријавено дека во Хируршко одделение Кочани за укажување на лекарска помош дошол Н.Б.(48) од Кочани, со прострелна рана на дланката, за која изјавил дека е последица од самоповреда. Полициски службеници излегле на местото на настанот и констатирале дека на место викано „Наддабо“, во село Бели, кочанско,…

ПРЕТРЕС ВО КОЧАНИ, ПРИВЕДЕН ДИЛЕР

ПРЕТРЕС ВО КОЧАНИ, ПРИВЕДЕН ДИЛЕР

На 01.08.2022 во Кочани,полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи-Кочани го лишиле од слобода Ф.Ј.(35) од Кочани. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени 26 пакувања со прашкаста материја. Тој бил задржан во полициска станица и по целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок. ИЗВОР: Дневни…

ГЛУПОЌАТА НЕМА ГРАНИЦИ, СО КОГО СЕ ЖИВЕЕМЕ?

ГЛУПОЌАТА НЕМА ГРАНИЦИ, СО КОГО СЕ ЖИВЕЕМЕ?

Сликите ги добивме пред малку а направени се во централното градско подрачје, поточно на улицата „Кеј на Револуцијата“ неколку метри  пред „ТТК Банка“. Со фрлање на смет поточно на се она дома што му сметало во предвечерието на големиот Македонски празник „Илинден“ само покажува каков му е металниот склоп на оној што ова го направил….

ПОПУЛАРНАТА РЕШЕТКА НА УЛИЦАТА „СТРАШО ЕРБАПЧЕ“ ПРОПАДНА

ПОПУЛАРНАТА РЕШЕТКА НА УЛИЦАТА „СТРАШО ЕРБАПЧЕ“ ПРОПАДНА

Полицијата го обезбедува теренот и го насочува сообраќајот на улицата „Страшо Ербапче“ во Кочани откако натоварен камион со задните тркала пропадна во неа. Како што сме информирани камионот слегувал кон градот и по се изгледа од преголемата тежина решетката попуштила и е направена штета. На самото место се излезени екипи кои го испитуваат овој инцидент….

ПОВЕЌЕГОДИШНИ ПРОБЛЕМИ СО УЛИЦАТА „4 МАКЕДОНСКА БРИГАДА“

ПОВЕЌЕГОДИШНИ ПРОБЛЕМИ СО УЛИЦАТА „4 МАКЕДОНСКА БРИГАДА“

Невремето проследено со големи количини врнежи на дожд што се случија во неделата и сношти (Среда) покажаа многу недостатоци кои најповеќе се видливи на веќе изградените и асфалтирани улици. Секојдневно ни пристигнуваат фотографии и дописи од жители на соодветните улици. Една од тие е и 4 Македонска бригада во Кочани. Еве на што се жалат…

КАДЕ СЕ СЕГА ЕКИПИТЕ НА КЈП „ВОДОВОД“?

КАДЕ СЕ СЕГА ЕКИПИТЕ НА КЈП „ВОДОВОД“?

„Ние жителите од сега популарната улица Бел камен во Кочани јавно прашуваме каде се сега екипите од КЈП Водовод и нивниот адвокат да дојдат да видат што се се случува од она што со години го поправаат ама никако да го направат. Синоќешниот дожд и нивната немарност донесоа неколкуте куќи и дворови да бидат поплавени….

ВАКА ЛИ САКАМЕ ВО ЕВРОПА? ДАЈ БИДЕТЕ СЕРИОЗНИ

ВАКА ЛИ САКАМЕ ВО ЕВРОПА? ДАЈ БИДЕТЕ СЕРИОЗНИ

Кочани, ден Четврток, пазарен ден во „градот на оризот3, две фотографии ни пристигнаа од Градскиот плоштад во Кочани од наш редовен читател. „Вака ли сакаме во Европа, каква Европа дај бидете сериозни, со кого мислете дека таму ќе одиме, со ваквите навики? Еве ви две фотографии нека ги видат вашите читатели. Пазарен ден е и…