Црна хроника

IN MEMORIAM

IN MEMORIAM

Лошо ден за кочанскиот спорт. „Градот на оризот“ утринава ја загуби кошаркарската легенда, Почина Сашо Лазаров – Чапо. Сашо Лазаров – Чапо несомнено е еден од најдобрите кошаркари во богатата историја на Кочани. Со своите игри и настапи остави траен белег во овој спорт. Беше голем борец на теренот но и надвор од него, неговите…

ГО  НАПАДНАЛЕ КАЈ СТАРАТА КАСАРНА И МУ ГИ ОДЗЕЛЕ ПАРИТЕ

ГО НАПАДНАЛЕ КАЈ СТАРАТА КАСАРНА И МУ ГИ ОДЗЕЛЕ ПАРИТЕ

На 21.12.2021 во 16.30 часот во ОВР Кочани, A.Р.(44) од Кочани пријавил дека на 20.12.2021 околу 15.00 часот во близина на старата касарна во Кочани три лица физички го нападнале и му одзеле пари. Се работи на расчистување на случајот. ИЗВОР: Дневен билтен на СВР Штип

МВР СО АПЕЛ КОН МЛАДАТА ПОПУЛАЦИЈА ЗА ПРОТИВ КОРИСТЕЊЕ НА ПИРОТЕХНИЧКИ СРЕДСТВА

МВР СО АПЕЛ КОН МЛАДАТА ПОПУЛАЦИЈА ЗА ПРОТИВ КОРИСТЕЊЕ НА ПИРОТЕХНИЧКИ СРЕДСТВА

Преку лепење плакати и делење флаери, денеска во ООУ „Кирил и Методиј“ – Кочани, претставници од полициската станица во Кочани, во присуство на директорот на ООУ „Кирил и Методиј“ – Кочани, упатија апел кон учениците и младите генерации против употребата на пиротехнички средства. -Целта на оваа наша активност е да ја почнеме превентивната кампања која…

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ЧЕТИРИ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ

ВО СООБРАЌАЈНА НЕСРЕЌА ЧЕТИРИ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ

На 19.12.2021 во 19.00 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека на магистралниот пат Штип–Кочани, кај с.Уларци, патничко моторно возило „фиат уно“ со скопски регистарски ознаки, управувано од З.М.(40) од с.Чифлик, општина Сопиште, излетало од патот. 0Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, а со телесни повреди се здобил возачот, сопатникот…

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ДВАЈЦА КОЧАНЧАНИ КАЈ КОИ ПО ПРЕТРЕС Е ПРОНАЈДЕН АМФЕТАМИН

КРИВИЧНИ ПРИЈАВИ ПРОТИВ ДВАЈЦА КОЧАНЧАНИ КАЈ КОИ ПО ПРЕТРЕС Е ПРОНАЈДЕН АМФЕТАМИН

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.К.(34), поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“. На 17.12.2020 бил извршен претрес во домот на пријавениот, при што бил пронајден и одземен амфетамин. ОВР Кочани поднесе кривична пријава против А.Б.(26),…

ПОЛИЦИЈАТА КАЈ КОЧАНЧАНЕЦ ПРОНАШЛА И ОДЗЕЛА ХЕРОИН

ПОЛИЦИЈАТА КАЈ КОЧАНЧАНЕЦ ПРОНАШЛА И ОДЗЕЛА ХЕРОИН

ОВР Кочани поднесе кривична пријава против С.И.(44) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. На 13.12.2020, полициски службеници кај С.И. пронашле и одзеле хероин. ИЗВОР: Дневни билтени на МВР

РАБОТНИК ШТО ИЗВРШУВАЛ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ НА ПАТОТ ВО ИЗГРАДБА  ШТИП-КОЧАНИ ЗАВРШИЛ ВО БОЛНИЦА

РАБОТНИК ШТО ИЗВРШУВАЛ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ НА ПАТОТ ВО ИЗГРАДБА ШТИП-КОЧАНИ ЗАВРШИЛ ВО БОЛНИЦА

На 17.12.2021 во 12.00 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека во болницата во Кочани со тешки телесни повреди бил донесен С.П.(54) од Пробиштип. Според пријавеното, тој се здобил со повредите при извршување градежни работи на патот во изградба Кочани-Штип. Увид на местото извршила екипа од Полициската станица Кочани и трудов инспектор. Се работи…

ПРЕТРЕС ВО ВИНИЦА, ПРОНАЈДЕНА ДРОГА

ПРЕТРЕС ВО ВИНИЦА, ПРОНАЈДЕНА ДРОГА

На 17.12.2021 во 22.55 часот во Виница, полициски службеници од Полициската станица Виница ги лишиле од слобода Д.Д.(26), Ф.Д.(24), К.С.(21), С.Ѓ.(20) од Виница и П.Ѓ.(21) од Кочани. При претрес во домот на Д.Д. и Ф.Д., извршен со судска наредба, каде биле затекнати и К.С., С.Ѓ. и П.Ѓ., биле пронајдени и одземени марихуана и стебла од…

СВР ШТИП: ПОРАДИ НАРУШЕН ЈАВЕН РЕД И МИР ПРЕКИНАТ НАТПРЕВАРОТ НА ДВАТА СКОПСКИ ЏУДО КЛУБА ВО КОЧАНИ

СВР ШТИП: ПОРАДИ НАРУШЕН ЈАВЕН РЕД И МИР ПРЕКИНАТ НАТПРЕВАРОТ НА ДВАТА СКОПСКИ ЏУДО КЛУБА ВО КОЧАНИ

На 12.12.2021 во 12.10 часот во Полициската станица Кочани било пријавено дека спортскиот настан – Државно екипно првенство во „Џудо“ на Република Северна Македонија организиран од џудо клубот „Гладијатор 2016“ од Кочани во спортската сала од Средното општинско училиште „Љупчо Сантов“ во Кочани, поради нарушен јавен ред и мир и влегување на терен од неовластени…

УЧЕСНИК ВО СООБРАЌАЈКАТА И ВОЗИЛО ШТО ТРАНСПОРТИРАЛО МРТОВЕЦ

УЧЕСНИК ВО СООБРАЌАЈКАТА И ВОЗИЛО ШТО ТРАНСПОРТИРАЛО МРТОВЕЦ

На регионалниот пат Штип-Делчево во непосредна близина на обиколницата кај Кочани денес околу 13:00 часот се случи сообраќајна несреќа во која учествувале две патнички моторни возила, од кои едното „Форд“ со Германски регистарски таблички, а другото „КИА“ со Делчевски регистарски таблички. Патничкото моторно возило „КИА“ кое се движело во правец кон Делчево транспортирало починато лице….