Спорт

ЧЕТИРИ ОД ЧЕТИРИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“

ЧЕТИРИ ОД ЧЕТИРИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „КОЧАНИ“

Во организација на Карате Клуб „фати“ од Тетово и Карате Федерацијата на Северна Македонија во Тетово се одржа 19-титот Меѓународен карате турнир „Тетово Опен 2022“ за деца, кадети, јуниори и сениори. Каратистите на „Кочани“ на турнирот учествуваа со четири натпреварувачи кои освоија четири медали, сите бронзени. Наталија Карова – јуниорки до 48 килограми, Лука Горгиев…

ДВЕ БРОНЗИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ „ЛЕГЕНДИТЕ НА ЛИРИЈА МЕНТАЗ АЛАЈБЕГУ И ХАЈРУШ СИНАНИ“

ДВЕ БРОНЗИ ЗА БОРАЧИТЕ НА „СПАРТАК“ НА МЕЃУНАРОДНИОТ ТУРНИР ВО БОРЕЊЕ „ЛЕГЕНДИТЕ НА ЛИРИЈА МЕНТАЗ АЛАЈБЕГУ И ХАЈРУШ СИНАНИ“

Во организација на Боречкиот Клуб „Лирија“ од Скопје а со поддршка  на  Боречката федерација на Македонија денес во Спортската сала „Зеф Љуш Марко“ на програмата беше 9-тото издание на меѓународниот турнир во борење „Легендите на БК Лирија – Ментаз Алајбегу и Хајруш Синани“. На турнирот право на учество имаа борачи родени 2010 -2012 (четири категории)…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПОСЛЕДНО ЕСЕНСКО КОЛО

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПОСЛЕДНО ЕСЕНСКО КОЛО

Во Недела со почеток во 13:00 часот се играат натпреварите од 11-тото коло во Трета Фудбалска Лига – исток по што ќе се спушти завесата на есенскиот дел од сезоната. Лидерот на табелата воедно и есенскиот Шампион „Осогово“ е пред тешко гостување во Струмица, а домаќин ќе и биде мошне добрата екипа на „Тиверија“ Академците…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ЖЕНИ, КОЧАНЧАНКИ ГОСТУВААТ ВО ВЕЛЕС

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ЖЕНИ, КОЧАНЧАНКИ ГОСТУВААТ ВО ВЕЛЕС

За време на викендот се играат натпреварите од Прва Фудбалска Лига за жени. На програмата е 9-тото коло а девојчињата од Кочани осоколени по освоениот бод против „Шкендија“ со оптимизам патуваат во Велес. Инаку дерби натпреварот се игра во Македонска Каменица каде гостува мошне добрата екипа на „Тиверија“. Двојки за 9-тото коло: „Борец“ – „Кочани“…

ОДРЖАНО РЕДОВНОТО ГОДИШНО СОБРАНИЕ НА БОРЕЧКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА

ОДРЖАНО РЕДОВНОТО ГОДИШНО СОБРАНИЕ НА БОРЕЧКАТА ФЕДЕРАЦИЈА НА МАКЕДОНИЈА

Во салата за состаноци во Хотел „Изгрев“ во Штип се одржа редовното Годишно Собрание на Боречката Федерација на Македонија. На Собранието присуствуваа делегати од 16 активни клубови, членови на Управниот одбор а како посебен гостин присуствуваше и великанот на Македонското борење Шабан Трстена. Се дебатираше по десет точки од дневникот ред а по изборот на…

ВРЕМЕ КОГА ИГРАЧИТЕ НА „ОСОГОВО“ БЕА И ФУДБАЛЕРИ И МАНЕКЕНИ

ВРЕМЕ КОГА ИГРАЧИТЕ НА „ОСОГОВО“ БЕА И ФУДБАЛЕРИ И МАНЕКЕНИ

Фотографиите барем така пишува на позадината се направени пред 45 години кога играчите на „Осогово“ беа и големи фудбалери, рака на срце и манекени. За да изгледаат вака убаво и да личат на тим се погрижи тогашната мошне активна управа на клубот и Конфекцијата „Први мај“ од Пирот. Бидејќи многумина тогаш не биле ниту родени…

ТРЕТА КОШАРКАРСКА ЛИГА – ГРУПА 1. „МАЏАРИ“ СЕ ПРОШЕТА НИЗ КОЧАНИ

ТРЕТА КОШАРКАРСКА ЛИГА – ГРУПА 1. „МАЏАРИ“ СЕ ПРОШЕТА НИЗ КОЧАНИ

„БАСКЕТ  ДИНО  ДЕЛИКАТЕС“  –  „МАЏАРИ“  65:108 (23:32;  15:27;  21:22;  06:27) Во дерби на колото во Трета Кошаркарска Лига – група 1 екипата на Маџари како гостин славеше на „жешкиот“ терен во Кочани. Кошаркарите на гостинската екипа беа за класа подобри од домаќините за што сведочат бројките по четвртини. Уште по првото полувреме беше јасно дека…

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПОБЕДИ НА ФАВОРИТИТЕ, „ОСОГОВО“ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН

ТРЕТА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ПОБЕДИ НА ФАВОРИТИТЕ, „ОСОГОВО“ ЕСЕНСКИ ШАМПИОН

Се одиграа натпреварите од 10-тото претпоследно есенско коло во Трета Фудбалска Лига – исток. Првопласираните три екипи победија и бодовната разлика остана непроменета. Можеби мало изненадување е поразот на Брегалница во делчево но не и победата на Академците во Чешиново. Единствената црна дамка на ова коло а и на есенскиот дел од првенството е  неодиграниот…

ЧЕТИРИ ОД ЧЕТИРИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „ПАРТИЗАН“ НА ТУРНИРОТ ВО СКОПЈЕ

ЧЕТИРИ ОД ЧЕТИРИ ЗА КАРАТИСТИТЕ НА „ПАРТИЗАН“ НА ТУРНИРОТ ВО СКОПЈЕ

Во организација на Карате Клуб „Цветан Димов“ од Скопје денес се одржа Меѓународен карате турнир „13. Ноември“. На турнирот зедоа учество околу 500 натпреварувачи од 18 држави меѓу кои Хрватска, Украина, Унгарија, Романија, Кипар, Белгија Норвешка,  Германија, Англија, Велс, Шкотска, Македонија и други. Карате Клуб „Партизан“ учествуваше со четворица натпреварувачи кои освоија четири медали: еден…

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ЖЕНИ, ЕВРО-ГОЛ НА ХРИСТИНА ГОГОВСКА ЗА ЗЛАТЕН БОД НА КОЧАНЧАНКИ

ПРВА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ЖЕНИ, ЕВРО-ГОЛ НА ХРИСТИНА ГОГОВСКА ЗА ЗЛАТЕН БОД НА КОЧАНЧАНКИ

Се одиграа натпреварите од 8-то коло во Првата Фудбалска Лига за жени. На петте одиграни натпревари постигнати се 44 погодоци или во просек 8,8 по натпревар. Како на сите терени така и во Кочани ефикасноста на високо ниво. Натпреварот „Кочани“ – „Шкендија“ заврши со шест погодоци од кои по три во мрежата и на домаќинките…