ПРВ ИЗБОРЕН КРУГ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024

април 24, 2024
1 минути

Денес Македонија гласаше. Се одржа Првиот изборен круг за Претседателски избори 2024.

Според последните резултати објавени на страната на ОИК (Општинска Изборна Комисија) во Општина Кочани од запишаните 32.481 жител со право на глас, на изборните места излегле 15.368 или 47,31%..

Во трката за Претседател се гласаше за седум кандидати кои според извлечениот реден број ги остварија овие резилтати:

СДСМ – Стево Пендаровски     3.905  (12,02%)

ВМРО ДПМНЕ – Гордана Силјановска Давкова    8.079  (24,87%)

ГРОМ – Стевчо Јакимовски     81  (  0,25%)

ДУИ  – Бујар Османи    32  (  0,10%)

ЛЕВИЦА – Билјана Ванковска    657  (  2,02%)

ВЛЕН – Арбен Таравари    15 (  0,05%)

ЗНАМ – Максим Димитриевски    2.062 (6,35%)

Неважечки 537.

Конечните резултати ќе ги знаеме во текот на утрешниот ден.

С.  Ивановски

КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ