Ознака: избори

МИЛЕ ЛЕФКОВ ОД ВМРО ДПМНЕ Е ЕДИНСТВЕНИОТ ПРАТЕНИК ОД КОЧАНИ ВО НОВИОТ ПАРЛАМЕНТАРЕН СОСТАВ

МИЛЕ ЛЕФКОВ ОД ВМРО ДПМНЕ Е ЕДИНСТВЕНИОТ ПРАТЕНИК ОД КОЧАНИ ВО НОВИОТ ПАРЛАМЕНТАРЕН СОСТАВ

Миле Лефков од Коалицијата „Твоја Македонија“ – ВМРО ДПМНЕ е единствениот пратеник кој ќе го претставува  Кочани во новиот парламентарен состав по вчера одржаните двојни Избори во Република Македонија и убедливата победа на Коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Во Кочани вчера народот одлучи да им ја даде довербата на Гордана Силјановска Давкова за Претседател и…

ОД ПОЛНОЌ ЗАПОЧНУВА ИЗБОРНИОТ МОЛК

ОД ПОЛНОЌ ЗАПОЧНУВА ИЗБОРНИОТ МОЛК

На лидерите на партиите, носителите на листите во изборните единици како и кандидатите за пратеници им остануваат уште десетина минути да го кажат и ветат она што случајно не го кажале за време на кампањата. Само уште толку време им останува бидејќи од полноќ започнува изборниот молк. Инаку во Среда (08.Мај) во Македонија населението со…

ПРВ ИЗБОРЕН КРУГ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024

ПРВ ИЗБОРЕН КРУГ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024

Денес Македонија гласаше. Се одржа Првиот изборен круг за Претседателски избори 2024. Според последните резултати објавени на страната на ОИК (Општинска Изборна Комисија) во Општина Кочани од запишаните 32.481 жител со право на глас, на изборните места излегле 15.368 или 47,31%.. Во трката за Претседател се гласаше за седум кандидати кои според извлечениот реден број…

СО ЖДРЕБУВАЊЕ – ОПРЕДЕЛЕН РАСПОРЕДОТ ЗА ИСТАКНУВАЊЕ ИЗБОРНИ ПЛАКАТИ ЗА ПРЕТСТОЈНИТЕ ИЗБОРИ

СО ЖДРЕБУВАЊЕ – ОПРЕДЕЛЕН РАСПОРЕДОТ ЗА ИСТАКНУВАЊЕ ИЗБОРНИ ПЛАКАТИ ЗА ПРЕТСТОЈНИТЕ ИЗБОРИ

Денеска во Општина Кочани се одржа ждребување за определување на редоследот за истакнување изборни плакати за претстојните претседателски и парламентарни избори, без надоместок. Од пријавените четири организатори на изборната кампања, учествуваа тројца. Раководителот на Одделението за правни и општи работи во Општина Кочани, Венцо Бојков ја образложи Одлуката на Советот на Општина Кочани за утврдување…

ЖДРЕБУВАЊЕ ЗА ОПРЕДЕЛУВАЊЕ НА РЕДОСЛЕДОТ ЗА ИСТАКНУВАЊЕ НА ИЗБОРНИ ПЛАКАТИ

ЖДРЕБУВАЊЕ ЗА ОПРЕДЕЛУВАЊЕ НА РЕДОСЛЕДОТ ЗА ИСТАКНУВАЊЕ НА ИЗБОРНИ ПЛАКАТИ

Општина Кочани ги известува организаторите на изборна кампања, кои имаат потврдена листа на кандидати  од Државната изборна комисија, за избор на претседател на Република Северна Македонија и за избор на пратеници во Собранието на Република Северна Македонија дека согласно Одлуката на Советот на Општина Кочани за утврдување на места за истакнување изборни плакати и утврдување…

ИЗБОР НА НОВИ ЧЛЕНОВИ ВО МЕСНИ ЗАЕДНИЦИ – ДОЛНИ ПОДЛОГ, НИВИЧАНИ, ПАНТЕЛЕЈ И РАЈЧАНИ

ИЗБОР НА НОВИ ЧЛЕНОВИ ВО МЕСНИ ЗАЕДНИЦИ – ДОЛНИ ПОДЛОГ, НИВИЧАНИ, ПАНТЕЛЕЈ И РАЈЧАНИ

Поради истекот на мандатот на членови на органите на облиците на месната самоуправа, градоначалникот на Општина Кочани Љупчо Папазов донесе одлука за распишување избори за нови органи на месната самоуправа. Согласно Статутот на Општина Кочани, изборот на нови членови ќе се реализира на собири на граѓани за четири месни заедници, планирани за средината на декември….

ДОДЕЛЕНИ УВЕРЕНИЈАТА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ И НА ЧЛЕНОВИТЕ НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА КОЧАНИ 2021-2025

ДОДЕЛЕНИ УВЕРЕНИЈАТА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ И НА ЧЛЕНОВИТЕ НА СОВЕТОТ НА ОПШТИНА КОЧАНИ 2021-2025

Со доделувањето на уверенијата на новиот градоначалник на Општина Кочани, Љупчо Папазов и на деветнаесетте членови на Советот на Општината, започна новиот мандат на локалната власт. Врачувајќи им ги уверенијата, претседателката на Општинската Изборна Комисија – Кочани, Билјана Димовска Гичева истакна дека на Локалните избори 2021 жителите со право на глас им ја дале довербата…

СДСМ ГИ ПОВЛЕЧЕ ПРИГОВОРИТЕ ДОСТАВЕНИ ДО ДИК

СДСМ ГИ ПОВЛЕЧЕ ПРИГОВОРИТЕ ДОСТАВЕНИ ДО ДИК

Поднесените приговори до ДИК од страна на СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ денес се и официјално повлечени. Со повлекувањето на приговорите за евентуални нерегуларности во вториот круг од „Локалните избори 2021“ во три изборни единици во Кочани се одвара пат набргу за објавување на конечни резултати според кои предноста на Љупчо Папазов од…

ПОДНЕСЕНИ ТРИ ПРИГОВОРИ ДО ДИК ОД СДСМ И КОАЛИЦИЈАТА „НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА“

ПОДНЕСЕНИ ТРИ ПРИГОВОРИ ДО ДИК ОД СДСМ И КОАЛИЦИЈАТА „НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА“

Како што стои на страната на ДИК (Државна Изборна Комисија) СДСМ и Коалицијата „Најдоброто за мојата општина“ поднеле три приговори за изборите од вториот круг за избор на градоначалник на Општина Кочани. Приговорите се однесуваат на избирачките места 835 (ДГ „Павлина Велјанова“ – улица Скопска) 865 (село Долни Подлог) и 874 (село Тркање). Рокот за…

ПОДНЕСЕНА КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ ПОВРЕДА НА ТАЈНОСТА НА ГЛАСАЊЕТО

ПОДНЕСЕНА КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПОРАДИ ПОВРЕДА НА ТАЈНОСТА НА ГЛАСАЊЕТО

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.М.(67) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторeно кривично дело „повреда на тајноста на гласањето“. На 31.10.2021 во 10.45 часот, додека го остварувaл своето гласачко право на локалните избори на избирачко место 0835 во Кочани, јавно ѝ кажал на својата сопруга кој број…