РАСПОРЕД НА БОГОСЛУЖБИ ЗА ВЕЛИГДЕНСКИТЕ ПРАЗНУВАЊА ВО ХРАМОТ „СВ. ВМЧ. ГЕОРГИЈ“ – КОЧАНИ ВО 2024 ЛЕТО ГОСПОДОВО

мај 1, 2024
1 минути

02.05– ВЕЛИКИ ЧЕТВРТОК

07.00 часот – Утрена со Литургија на Свети Василиј Велики

По светата Литургија ќе се изврши света тајна Маслосвет за исцеление на болни (Елеосвештение).

18:00 часот – читање на 12 Евангелија за Христовите страданија.

03.05– ВЕЛИКИ ПЕТОК

07.00 часот – Читање на Царски часови со Голема вечерна и изнесување на Светата Плаштаница.

18:00часот – Оплакување на Спасителот Господ Исус Христос со пеење на статиите

04.05– ВЕЛИКА САБОТА

07.00 часот – Вечерна со Литургија на Свети Василиј Велики.

23:30 часот – Полуноќница со биење на камбаните

05.05 – ВОСКРЕСЕНИЕ ХРИСТОВО (ВЕЛИГДЕН)

00.00 – Објавување на Воскресението Христово, Пасхална утрена и Света Златоустова Литургија.

08.00 часот – Златоустова Литургија (во крстилницата) 11:30 Вечерна со читање на Светото Евангелие на разни јазици

06.05- ВЕЛИГДЕН – 2 ден и Ѓурѓовден

07.00 часот – Утрена со Света Архиерејска Литургија на која ќе чиноначалствува Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Брегалнички господин Иларион.

16.00 часот – Празнична вечерна

07.05 – ВЕЛИГДЕН – 3 ден

07.00 часот- Утрена и Света Златоустова Литургија.

16.00 часот – Празнична вечерна

10.05- ИСТОЧЕН ПЕТОК – БАЛАКЛИЈА

07.00 – Утрена и Света Златоустова Литургија, по која ќе се изврши водосвет

Повелете на заедничка и соборна молитва за сите радосно да ја дочекаме веста за Христовото Воскресение.

Од свештенството при храмот „Св. Вмч. Георгиј“ – Кочани

КОМЕНТАРИТЕ  СО  НАВРЕДЛИВА  СОДРЖИНА  И  ВУЛГАРНОСТИ  ЌЕ  БИДАТ  ИЗБРИШАНИ