Ознака: фк осогово

СТРУМИЧКА РАПСОДИЈА НА СТАДИОНОТ „НИКОЛА МАНТОВ“

СТРУМИЧКА РАПСОДИЈА НА СТАДИОНОТ „НИКОЛА МАНТОВ“

Кога денес мошне добриот судија Никола Иванов од Велес означи крај на средбата „Осогово“ – „Беласица“ 0:5 (0:0) кочанската публика која е добар познавач на фудбалот со концерт од свирежи ги „награди“ играчите во „жолто-сини“ дресови, додека играчите на „Беласица“ со огромен аплауз ги испратија во соблекувалната. Самиот крај од натпреварот ја отсликува денешната слика…

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ДЕРБИТО НА КОЛОТО ВО КОЧАНИ

ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК, ДЕРБИТО НА КОЛОТО ВО КОЧАНИ

Сабота, 16:00 часот, термин за одигрување на натпреварите од 22. коло во Втора Фудбалска Лига – Исток. Дербито на колото се игра во Кочани каде домаќинот „Осогово“ ја дочекува екипата на „Беласица“ еден од кандидатите за највисок пласман. „Жетварите“ се пред голем предизвик бидејќи ќе играат против одбраната на екипа која веќе осум кола нема…

„ЖЕТВАРИТЕ“ ПОТКЛЕКНАА ВО ФИНИШOT ОД НАТПРЕВАРОТ

„ЖЕТВАРИТЕ“ ПОТКЛЕКНАА ВО ФИНИШOT ОД НАТПРЕВАРОТ

Се одиграа натпреварите од 21 коло во Втора Фудбалска Лига – Исток во кои домаќините остварија стопостотен учинок. Дерби натпреварот се одигра во Македонска Каменица каде домашната „Каменица Саса“ дури во финишот го скрши отпорот на кочанчани и заслужено го совлада „Осогово“ со 2:0 (0:0). Самиот натпревар не донесе кој знае колку интересен фудбал. Домаќините…

НЕРЕШЕНО ВО КОЧАНИ, ПО КОИ ФУДБАЛСКИ ПРАВИЛА СУДЕШЕ СУДИЈАТА?

НЕРЕШЕНО ВО КОЧАНИ, ПО КОИ ФУДБАЛСКИ ПРАВИЛА СУДЕШЕ СУДИЈАТА?

Во натпревар од 20-тото коло од Втора Фудбалска Лига – Исток, по сончево но мошне студено време проследено со ветер денес во Кочани „Осогово“ и „Пехчево“ одиграа 1:1 (0:0). Натпреварот беше од големо значење за двете екипи, домаќините со победа да осигурат место кое сигурно ќе ги однесе во единствената Втора лига гоја стартува следното…

ТОШЕ МАНОВ ОСАМЕН НА ВРВОТ НА ЛИСТАТА НА СТРЕЛЦИ ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

ТОШЕ МАНОВ ОСАМЕН НА ВРВОТ НА ЛИСТАТА НА СТРЕЛЦИ ВО ВТОРА ФУДБАЛСКА ЛИГА – ИСТОК

Онаму каде што застана во есенскиот дел од сезоната, расниот голгетер на „Осогово“ од Кочани Тоше Манов, го продолжи и во пролетниот. Ако есеноска со седум голови беше на второто место веднаш зад Бојан Спиркоски од „Победа“ (Прилеп) сега по четири одиграни пролетни кола и четири постигнати погодоци, Манов со 11 погодоци е осамен на…

РАПСОДИЈА ВО ЖОЛТО, „ОСОГОВО“ ЈА ДЕКЛАСИРА „ЛОКОМОТИВА“

РАПСОДИЈА ВО ЖОЛТО, „ОСОГОВО“ ЈА ДЕКЛАСИРА „ЛОКОМОТИВА“

Солиден почеток на третиот круг во Втора Фудбалска Лига – Исток за екипата на „Осогово“. По сончево но мошне студено време во рамките на 19-тото коло играчите на „Осогово“ во едно фуриозно второ полувреме ја декласираа последнопласираната екипа на „Локомотива“ од Градско. Првото полувреме не донесе многу возбудувања. Гостите повеќе мислеа на одбраната на својот…

ВФЛ-ИСТОК: КОЈ ДРУГ АКО НЕ ТОШЕ МАНОВ

ВФЛ-ИСТОК: КОЈ ДРУГ АКО НЕ ТОШЕ МАНОВ

По мошне студено време проследено си ситен леден дожд денес во Кочани во рамките на 18-тото коло „Осогово“ и „Кожуф“ ги поделија бодовите играјќи 1:1 (0:1). Домаќините по победата над „Пехчево“ во Штип со доста оптимизам го дочекаа денешниот натпревар, за жал уште на почетокот премногу грешеа па гостите беа тие кои ја имаа играта…

ОНА ШТО ГО ВЕТИЈА ВО ЦЕЛОСТ ГО РЕАЛИЗИРАА, ИГРАЧИТЕ НА „ОСОГОВО“ ГИ ВРАТИЈА ТРИТЕ БОДА

ОНА ШТО ГО ВЕТИЈА ВО ЦЕЛОСТ ГО РЕАЛИЗИРАА, ИГРАЧИТЕ НА „ОСОГОВО“ ГИ ВРАТИЈА ТРИТЕ БОДА

Она што го ветија играчите на „Осогово“ во целост го реализираа. Со подобра игра за време на целиот натпревар тие денес на Градскиот стадион во Штип сосема заслужено ја совладаа екипата на „Пехчево“ со резултат 1:0 (0:0). Во првото полувреме кочанчани беа подобар противник во сите елементи на фудбалската игра и во целост го надиграа…

ЛОШ ПРОЛЕТЕН СТАРТ НА ФУДБАЛЕРИТЕ НА „ОСОГОВО“

ЛОШ ПРОЛЕТЕН СТАРТ НА ФУДБАЛЕРИТЕ НА „ОСОГОВО“

Полетниот старт и поразот на „Осогово“ на домашен терен од „Беласица“ и победата на „Детонит јуниор“ во Градско уште повеќе ја закомплицира и онака неизвесноста околу освојувањето барем на шестото место во Втората фудбалска лига – Исток, место кое директно обезбедува пласман во единствената Втора фудбалска лига што треба да стартува од следното првенство. Факт…

„ОСОГОВО“ – „БЕЛАСИЦА“ 0:3 (0:2) – ВО ЧЕТВРТАТА МИНУТА СЕ БЕШЕ РЕШЕНО

„ОСОГОВО“ – „БЕЛАСИЦА“ 0:3 (0:2) – ВО ЧЕТВРТАТА МИНУТА СЕ БЕШЕ РЕШЕНО

На отворањето на пролетниот дел на сезоната екипата на „Осогово“ како домаќин загуби три мошне важни бода во борбата за едно од шесте места кои директно водат во единствената втора фудбалска лига која ќе започне од идното првенство. „Осогово“ загуби од „Беласица“ со резултат 0:3 (0:2). За време на зимскиот преоден рок „Осогово“ го смени…